Uspješno završen projekt Travnjački voćnjaci – Interreg III A
Na početku završne tiskovne konferencije pozdravili su nas načelnik općine Kumrovec gdje se tiskovna konferencija održavala, koji je ujedno i predsjednik udruge vinara Kumrovca, ravnatelj Parka prirode Žumberak, ravnatelj HZPSS-a, župan susjedne općine Bistrica ob Sutli, te gosti iz Slovenije koji su i inicijatori projekta.
U nastavku prikazan je rad i rezultati projekta:
- Područja na kojima se izvodio projekt:
– Hrvatska – Zagrebačka, Krapinsko-zagorska, Karlovačka i Primorsko-goranska županija.
– Slovenija – Jugozapadna, Srednjeposavska i Savinjska regija. - Službeno je na projektu radilo 6 savjetnika HZPSS-a, 2 djelatnika Parka prirode, te dva djelatnika koja su financirana iz sredstava projekta.
- Održana su 4 predavanja na temu predstavljanja projekta, 8 predavanja na temu revitalizacije reza, 4 predavanja na temu prerade voća – odnosno održive upotrebe plodova voća, 8 predavanja za osnovnoškolce, 8 demonstracija rezidbe, 4 demonstracije prerade, tečaj rezidbe, tečaj prerade voća.
- Napravljeno je oko 120 anketa o osviještenosti gospodarstava o važnosti biološke raznolikosti i evidenciji starih sorata.
- Provedeno anketiranje u 8 osnovnih škola sa područja 4 županije u koje je uključeno oko 300 učenika.
- Determinirano je i opisano 40- tak najčešćih starih sorata i vrsta voća sa područja ove naše 4 županije.
- Na području Parka prirode posađen je ogledni nasad starih sorata visokostablašica, te osposobljena je poučna staza sa opisom i karakteristikama starih sorata.
- Kao i sa slovenske strane u općini Bistrica ob Sutli posađen je drvored starih sorata jabuka u općini Kumrovec.
- Tiskan je poučni letak „Živimo s travnjačkim voćnjacima“ namijenjen i distribuiran u 8 osnovnih škola.
- U sklopu predavanja ispred svake škole posađene su po dvije stare sorte jabuka.
- Tiskane su i dvije vrste plakata u sklopu prezentacije projekta, napravljena je web stranica, napisano je 20 članaka u tiskanim medijima te održano 20-tak radijskih emisija.
- Od publikacija tiskana su dva broja časopisa „Jabuka“ s opisima aktivnosti na projektu, kao i s osnovama tehnoloških naputaka kod prerade voća.
- Te je i na kraju, prilikom završne tiskovne konferencije u Kumrovcu, održana i promocija kapitalnog rada svih djelatnika, a to je prvi „Priručnik tradicionalnih i autohtonih vrsta i sorata voćaka visokostablašica“ u Hrvatskoj.
S ponosom možemo reći da su djelatnici našeg Zavoda sudjelovali na izradi ovog priručnika, koji će biti vodič sadašnjim i budućim korisnicima, djelatnicima Zavoda, učenicima i studentima, pa i profesorima fakulteta.
Moramo napomenuti da je determinacija bila izuzetno zahtjevna, jer se radi o sortimentu za koji je izuzetno teško bilo pronaći literaturu koja potiče iz vremena početka prošlog stoljeća, te iz razloga da je trebalo pronaći biljke koje pokazuju sortnu čistoću i zadovoljavaju kriterije sorte (oblika, boje, habitusa, vremena cvatnje, dozrijevanja, itd.) .
Na kraju je otvoren drvored starih sorata voća – jabuka.
Drvored je dio projektnih aktivnosti, a zamišljen je tako da je jedan dio posađen u susjednoj općini Bistrica ob Sotli – Slovenija, a drugi dio u prekograničnoj općini Kumrovec – Hrvatska.
Posađeno je 48 stabala u razmaku od 7 metara, koji je i blagoslovio župnik kumrovečki.
Ovom prilikom posebno se zahvaljujem kolegama iz odsjeka Krapinsko-zagorske županije koji nisu bili formalno uključeni u projekt , ali su svojim doprinosom izuzetno pomogli da se neke projektne aktivnosti izvrše na vrijeme i vrlo uspješno. Zahvaljujemo se svim OPG-ima, udrugama, turističkim zajednicama, gospodarstvenicima, lovačkim društvima, školama, koji su nam omogućili da na njihovim imanjima i prostorima održimo predavanja i demonstracije. Zahvala svim predstavnicima lokalne samouprave koje su prepoznale vrijednost projekta i omogućile da se aktivnosti provode u njihovim prostorima.
Na kraju zahvala svima koji su pomogli u realizaciji projekta, a da smo ih nekako izostavili.
Odsjek HZPSS-a Krapinsko-zagorske županije,
Georg Gal, dipl. ing. agr., stručni savjetnik
0 comments
Write a comment