Čim prije zatvoriti brazde
Zbog dolaska proljetnih vjetrova i viših temperatura koji suše tlo, potrebno je na oranicama zatvoriti zimske brazde. Na području Bjelovarsko-bilogorske županje oranice su bile uglavnom izorane u jesen ili krajem siječnja kada su bile povoljne vremenske prilike. Zimski uvjeti koji su do sada vladali učinili su svoje, tj. tlo je izmrzlo, postojeća vlaga od snijega i kiše se upila, a sada je treba sačuvati.
Čim stanje tla dozvoli potrebno je zatvoriti brazde na preoranim parcelama. Važno je procijeniti pravo vrijeme za ovu operaciju. Zatvaranje se obično radi kada vrhovi brazde postanu svjetlije boje, a da još uvijek ima vlage. Ako nam je tlo premokro postoji opasnost razmazivanja, pa se vlažnija tla trebaju samo kasnije podrljati i na taj način spriječiti gubitak zimske vlage. Ova agrotehnička mjera može biti od velike važnosti radi najavljivanih klimatskih prilika – nedovoljnih količina oborina, i za ovu godinu.
Cilj ove agrotehničke mjere je prekinuti kapilarnost prema samoj površini tla kako bi smanjili gubitak konzervirane vlage evaporacijom. Blanja ulazi u tlo na dubinu do 5 cm, pri čemu se smanjuje isparavanje, tlo se zagrijava, usitnjava i poravnava njegova površina. Korove isprovociramo da počnu nicati tako da ih dijelom u kasnijoj obradi za sjetvu suzbijemo.
Klimatske prilike nas prisiljavaju da neke mjere koje nisu bile uobičajene počinjemo uvoditi u sustav pripreme tla za našu najzastupljeniju kulturu, kukuruz.