Sastanak upravnog i nadzornog odbora udruge Mlikarica

Teme sastanka bile su:

  1. Budućnost proizvodnje mlijeka u Istri, kretanje cijene mlijeka (tvornički poticaji, interes otkupljivača za daljnji otkup mlijeka),
  2. Mogućnost uvrštenja Istre u sistem poticaja za mlijeko na državnoj razini po sistemu sa otežanim uvjetima gospodarenja,
  3. Razno,
  4. Konferencija za tisak.

Radni sastanak otvorio je predsjednik udruge “Mlikarica„ Silvano Orbanić.

U svom uvodnom govoru ukazao je na važnost današnjeg sastanka, budući da su proizvođači mlijeka u Istri u vrlo nezavidnom položaju, bolje rečeno pred ekonomskim kolapsom.

Više čimbenika je rezultiralo sadašnje stanje proizvođača mlijeka u Istri, a to su

  • Povećanje cijena tzv. ulaznih sirovina u proizvodnji mlijeka, čija je posljedica gomilanje loših poslovnih rezultata
  • U godinu dana cijena krmne smjese za muzne krave porasla je s 1,9 kn na 2,90kn, kukuruz sa 80 lipa po kilogramu poskupio je na 1,80 do 2,0 kn/kg.
  • Skuplji troškovi prijevoza, što npr. za istarske stočare znači da je kukuruz iz Slavonije za 30 lipa po kilogramu skuplji u odnosu na cijene za stočare u drugim krajevima Hrvatske.
  • Osnovna cijena mlijeka koja se formira Vladinom uredbom o ciljnoj cijeni svježeg sirovog mlijeka za mlijeko standardne kakvoće porasla je za 10 posto, te sada iznosi 1,98 kn po litri mlijeka. Proizvođači na taj iznos ostvaruju i državni poticaj od 65 lipa po litri, te svaka mljekara koja otkupljuje mlijeko od proizvođača dodaje svoj tvornički poticaj, koji se dobiva na količinu i kvalitetu mlijeka.
  • Upravo zbog tih tvorničkih poticaja koji su u Istarskoj županiji niži od poticaja koji ostvaruju proizvođači u drugim dijelovima Hrvatske (razlika 20-40 lipa), a što za istarske proizvođače mlijeka znači mjesečni financijski gubitak u rasponu od deset do dvanaest tisuća kuna mjesečno,sazvan je ovaj skup u cilju rješavanja navedene problematike .
  • Najveći stočari u Istri ( da ne spominjemo sada pitanje poljoprivrednog zemljišta, prostornih planova ), dovedeni su pred zid i bez pomoći Županije, državnih institucija i samih otkupljivača mlijeka neće moći opstati.

Nakon uvodnog govora u kojem je slikovito objasnio težak položaj istarskih proizvođača mlijeka, predsjednik „Mlikarice“, za sada jedine registrirane udruge uzgajivača goveda i proizvođača mlijeka Istre, otvorio je raspravu na zadane teme.

Prvi za riječ javio se gosp. Damir Buntić, tajnik udruge malih prerađivača mlijeka Hrvatske.

Udruga broji 25 mljekara (uključene su i Latus – Žminj i Vesna Loborika), koje plaćaju 40 lipa po litri mlijeka što je po njegovom mišljenju solidna cijena.

Kaže da treba biti jako oprezan prilikom potpisivanja ugovora u slučaju prelaska kod većeg otkupljivača mlijeka i naizgled boljeg platiše. Preporučio nam je da zatražimo pomoć od Ministarstva poljoprivrede i Županije. Robertu Kadenaru i Kuftić Ivanu obratio se riječima da niti u Italiji situacija nije tako sjajna kao što se čini jer da je tamo plaćanje tek za četiri mjeseca, te nam je svima rekao da budemo lokal patrioti i da pokušamo riješiti svoj težak položaj unutar Županije istarske.

Dora Ravnić iz PIK Rijeka, najvećeg otkupljivača mlijeka u Istri ukazala je na njihov nezavidan položaj u odnosu na druge mljekare koje imaju za kooperante samo velike proizvođače mlijeka. Politika PIK Rijeke je takva da ne odbija nikoga bez obzira na udaljenost i količinu isporučenog mlijeka (socijalni moment).

Više od 50 posto proizvođača u Istri im daje manje od 1000 litara mlijeka mjesečno. Tržišno gledano to je neisplativo.Troškovi mlijeka zbog velike disperzije proizvođača su čak dvostruko veći nego u ostalim dijelovima Hrvatske.

Željko Mijolić, također predstavnik PIK Rijeka rekao je da su samo troškovi sakupljanja u odnosu na npr. Dukat veći za oko 20 lipa/l, što uveliko utječe na visinu tvorničkih poticaja.

U PIK Rijeka proizvođač koji mjesečno proizvodi između pet i 20 tisuća litara mlijeka ostvaruje poticaj od 10 lipa po litri, dok oni koji proizvode više od 20 tisuća litara mlijeka mjesečno ostvaruju 20 lipa po litri mlijeka.

Za usporedbu isti proizvođači, dakle s više od 20 tisuća litara mjesečno u Dukatu i Vindiji ili Ledu dobivaju od 60lipa do jedne kune tvorničkog poticaja. To je velika razlika, čak i do 50 lipa po litri mlijeka u odnosu na istarske proizvođače!

Prije godinu dana PIK Rijeka uputila je dopis Županiji istarskoj tražeći sastanak na kojem bi se dogovorili u kom smjeru krenuti te da se i Županija istarska ukljući u tu problematiku.

Budući je danas prisutan sastanku gosp. Antolović izgledi u pozitivan pomak su vjerojatni.

U raspravu se uključio i Bruno Legović,direktor Agrolagune, koji kaže da su oni također i jednim dijelom proizvođači mlijeka. Potvrđuje da je situacija na tržištu izuzetno teška( problem otkupa, socijalni moment), te zaključuje da je potrebna zajednička suradnja svih nas.

Predstavnici mljekare Latus iz Žminja,gosp. Sandi Orbanić i njegova supruga Maja tvrde da su njihovi kooperanti zadovoljni, te da se oni ne osjećaju kao loši isplatitelji tvorničkog poticaja.Kažu da 40 lipa po litri mlijeka nije zanemarivo, te da i oni kao i PIK Rijeka imaju i kooperante sa malom količinom mlijeka( primjer jedne gospođe koja isporučuje samo 6 litara mlijeka!) Gospođa Vesna Grubešić iz mljekare Vesna Loborika u potpunosti se složila sa argumentima Sandija Orbanića. Inače obje mljekare su članovi Udruge malih prerađivača Hrvatske, čiji tajnik je također učestvovao u današnjoj raspravi.

Iz KPD Valtura, gosp. Serđo Bile ,obratio se skupu s riječima podrške proizvođačima mlijeka Istre,. Kaže da razumije složenost situacije,ali ako su već do grla u financijskim problemima sami proizvođači drži da bi bio red na mljekarama da preuzmu dio tereta,pa makar i na trenutno svoju financijsku štetu,ali da tako barem na kratko vrijeme omoguće proizvođačima da se oporave i u međuvremenu dođu do dugoročnija rješenja.

Jer što ako se istarski proizvođači mlijeka okrenu Dukatu ili nekom drugom povoljnijem platiši, što onda ?

Predstavnik srodne udruge proizvođača mlijeka za područje Buja i Umaga , gosp. Radizlović Juri podržao je udrugu Mlikarica, jer sve stočare iz Istre muče isti problemi. Obratio se za pomoć pročelniku za poljoprivredu Istarske županije Milanu Antoloviću za registraciju njihove udruge , koja već godinu dana nikako da se registrira(toliko o administraciji!).

  • Draščić Mladen, član UO udruge Mlikarica, rekao je da dobiva 60 lipa po litri mlijeka,budući je iz Buzeta( otežani uvjeti gospodarenja). Ako mu se taj status ukine, on je pred bankrotom, a i sada nije u puno boljoj situaciji od ostalih kolega stočara. Drži da bi cijelo područje Istre trebalo biti tretirano po modelu otežanih uvjeta gospodarenja, te bi to donekle izjednačilo istarske stočare sa ostalim stočarima i proizvođačima mlijeka Hrvatske.

Apelira na Ministarstvo i Županiju da se Istra zbog svih dosad navedenih čimbenika posebno tretira, jer jedino tako može opstati stočarstvo u Istri.

Također Predsjednik udruge Silvano Orbanić predlaže da se od Ministarstva i Vlade traže određene mjere pomoći – reprogramiranje kredita, smanjenje anuiteta, kamata… Postavlja mogućnost reprogramiranja kredita preko Fonda IŽ – pitanje za gospodina Antolovića.

Na kraju radnog sastanka skupu se obratio gosp. Milan Antolović – pročelnik županijskog odjela za poljoprivredu, šumarstvo, lovstvo, ribolov i vodoprivredu. Predlaže da se oformi stručni tim sastavljen od proizvođača i otkupljivača mlijeka, uključivši stručnjake koji mogu pomoći u rješavanju nastale situacije. Predlaže da se sačini elaborat,koji će za proizvođače i otkupljivače,te za jedinice lokalne samouprave predočiti dugoročnija rješenja.

Županija je voljna financirati izradu projekta, na temelju kojega se može osigurati novac za proizvodnju mlijeka za iduću godinu.

Ukratko zaključak ovog sastanka je da je potrebna zajednička suradnja, te da ćemo se opet sastati za desetak dana, te donijeti konkretnije mjere.

Na konferenciji za novinare obratili su se predstavnici mljekara i predsjednik udruge Mlikarica i pročelnik IŽ Milan Antolović.

I kako je jedan novinar komentirao ovaj sastanak – dogovorili su se da će se dogovoriti!

Ipak ostaje nada da će do dogovora ipak doći, jer više nema vremena za otezanje!

Odsjek HZPSS-a Istarske županije,
Ivanka Bervida, dipl. ing. agr., stručni savjetnik
tajnik udruge Mlikarica

Pripremi za ispis