Posjet Velebitu

Na ruralni prostor otpada oko 93% kopnene površine Hrvatske gdje živi oko 1/5 njenog stanovništva. Istra je prva otkrila čari ruralnog turizma, otpočevši s obnovom starih prostora Europe. Naime, kada Europljani biraju destinacije svojih putovanja očuvana priroda i ugodna klima su dva glavna čimbenika odabira destinacije.


Ravnatelj Zavoda dr.sc. Ivan Katalinić posjetio je sa savjetnicima Zadarske županije područje Velebita

To su i razlozi zbog kojeg brojni gosti biraju za svoj odmor područje Rivijere Paklenica. Djelatnici Hrvatskog zavoda za poljoprivrednu savjetodavnu službu na čelu sa ravnateljem dr.sc. Ivanom Katalinić kao gosti općine Straigrad posjetili su protekli tjedan ovo područje, te  uživali u pomacima turističke ponude ovog  prirodnog biološkog fenomena koji se proteže na 20-tak km obale Jadranskog mora, podno najveće i najljepše hrvatske planine Velebita. Ovo područje se u cijelosti nalazi u zaštićenom okruženju, jer je Velebit, zajedno s obalom, zaštićen statusom Parka prirode i rasprostire se na cca 900 ha površine, a kanjoni Velike i Male Paklenice s okolnim šumama uživaju još status zaštite, te su 1949.godine proglašeni Nacionalnim parkom (65 ha površine).Na ovom području  moguć je razvoj svih vidova turizma, od masovnog, kupališno-rekreativnog, nautičkog, pustolovnog, planinarskog do ruralnog i turizam je glavni nositelj gospodarskog razvoja te njegovo jačanje jamči ostanak na selu. Gospodin Marin Marasović, dugogodišnji turistički i ugostiteljski djelatnik, vlasnik hotela Rajna iz Starigrada u svoju ponudu uključio je i posjete Velebitu terenskim vozilima, jer do mnogih atraktivnih lokaliteta moguće je doći samo s njima. Prva postaja bila je Pariževačka glavica ili tzv. Pueblo plato nad kanjonom Zrmanje.


Pariževačka glavica nad kanjonom Zrmanje – mjesto snimanja filmova o Winnetouu

Na tom području snimali su se legendarni filmovi o Winnetouu i kako smo čuli već godinama na to mjesto dolaze brojni ljubitelji i štovatelji njegovog tvorca – Karla Maya.Naime, najgledaniji film svih vremena u Njemačkoj je upravo Winnetuu, te ne čudi postojanje brojnih klubova obožavatelja ovog filma koji godinama posjećuju područje snimanja. Protekli tjedan održana je i manifestacija „Tragovima Winnetoua“ na kojoj su se posjetitelji obučeni u indijanska odijela mogli okušati u jahanju na konjima, te gađanju lukom i strijelom. Namjera je turističkih djelatnika ovog kraja upravo, među ostalim vidovima turizma i  „Winnetou turizam“ pretvoriti u prepoznatljiv turistički proizvod. Do ovog mjesta su uređene i biciklističke staze, a mi smo krenuli defenderima dalje prema crkvi sv. Franje koja datira od 1840.godine, a preko puta koje se nalaze ostaci carinarnice iz vremena Austro-ugarske, te impozantne  Tulove grede.


Savjetnici Zadarske županije sa ravnateljem podno Tulovih greda

Na tom području u ljetnim mjesecima obitavali su stočari, koji su dovodili ovce i koze na ispašu. Pretežito su to bili stočari sa područja Jasenica (Marune, Šimičevići, Baričevići i dr.). U vrtačama su uzgajali krumir, kupus i drugo povrće. Danas su pojedinci obnovili svoja imanja koja im služe isključivo za odmor. Vozili smo se dalje prema Ličkom dijelu Velebita i došli u Samaricu koja je služila za ispašu ovčarima i kozarima sa područja Zatona Obrovačkog. U Jaslama je vlasnik tzv. Minjinih dvora, gospodin Mile Anić iz Obrovca izgradio rustikalnu kuću koja se koristi za boravak i koja nam je poslužila za predah i ručak.

Dalje smo se vozili i zaustavljali pored raznolikih reljefnih oblika, tzv. Katedrale, Mačke, a na Prosenjaku napravili zajedničku fotografiju. Ljepota krajolika i mirisi planinskog bilja dojmili su se svih. Kada smo mislili da je završena ruta zaustavili smo se kraj zdanja od kojeg zastaje dah. Naime, posljednja stanica je uređeno imanje nadomak Selina, u Dadićima, a vlasnik je nitko drugi nego gospodin Marin Marasović. Primjer obnovljene kamene kuće i ambijentalno uređenog interijera još jednom nas je uvjerio kako se turizam u ruralnim krajevima smatra čuvarom nacionalne kulturne baštine i kako ga upravo ta uloga čini vrlo privlačnim. Bravo Starigrad, bravo gospodine Marasović!!!


Ravnatelj HZPSS-a dr.sc. Ivan Katalinić nije krio oduševljenje

A braniteljska poljoprivredna zadruga osnovana ovih dana trebala bi osigurati i ponudu poljoprivrednih proizvoda sa ovih prostora (eko jaretinu, janjetinu, med, sušenu smokvu, smokvenjake, maslinovo ulje i drugo) posjetiteljima ovog prirodnog biološkog rezervata.

Odsjek HZPSSa, Zadarske županije
Gordana Dragun,dipl.ing.,viši savjetnik za ruralni razvitak