Stručni skup – Europska iskustva i rješenje u voćarstvu

Uz nazočnost velikog broja poljoprivrednih proizvođača iz oblasti voćarstva i vinogradarstva, skupu su nazočili gosti iz MPRRR, predstavnici Osječko-baranjske županije sa županom Krešimirom Bubalo, koji je i otvorio skup, predstavnici Voćarske zajednice, Agronomskog fakulteta iz Zagreba i Osijeka te predstavnici tvrtki koje se bave proizvodnjom strojeva namijenjenih voćarsko-vinogradarskoj proizvodnji, preradom, otkupom i čuvanjem voća i povrća.

Teme i predavači su bili:

  • prof. dr. sc. Zlatko Čmelik, Agronomski fakultet Zagreb, koji je bio moderator tijekom skupa i koji je prezentirao dvije teme, “Abeceda suvremenog voćarstva” i “Preduvjeti za ostvarenje rastućih prinosa i povećanja udjela prve klase u voćarstvu”. Značajno je povećanje integrirane proizvodnje. Važan čimbenik u voćarstvu je pravilan izbor vrste i sorte kao i pravilna primjena agrotehnike.
  • Senad Dupljak, ing. iz Werkosa d.o.o., prezentirao je temu “Proizvodnja bezvirusnog, certificiranog sadnog materijala – o proizvodnom programu proizvodnje virus-free voćnih sadnica, kao i jednogodišnjih i dvogodišnjih “knip” sadnica. Plan je Werkos grupe u sezoni 2008./2010. proizvesti 800.000 certificiranih voćnih sadnica, posaditi nove višegodišnje nasade, 2008./2009. 65 ha breskve i nektarine i 2009./2010. 50 ha jabuke.
  • Kontrolu kvalitete rasadničarske proizvodnje u EU, predstavio je Roberto Savini, Centar za rasadničarstvo Faenza, Italija. Prezentirao je postupak proizvodnje bezvirusnog sadnog materijala.
  • Navodnjavanje i zaštitu od tuče kao preduvjet profitabilne voćarske proizvodnje prezentirala je mr. sc. Ivana Šandrk Nukić dipl. oec., Werkos d.o.o. Ograničena raspoloživost vode uz istodobno očuvanje vodnih resursa potiče primjenu sustava za navodnjavanje, koje zadovoljava potrebe biljaka za vodom. Sustavom za navodnjavanje kapanjem smanjuje se utrošak vode za 50 do 90%. Istodobna prihrana putem sustava za navodnjavanje smanjuje utrošak gnojiva za 15 do 35%. Sustavom zaštite od tuče u Hrvatskoj zaštićeno je samo 4% nasada. Dobivanje većeg postotka prve klase voća i mogućnosti povrata dijela sredstava prema Pravilniku provedbe kapitalnih ulaganja trebalo bi utjecati na povećanje površina pod sustavom zaštite od tuče.
  • Otkup voća – očekivanja u vezi sortimenta, količine i kvalitete uroda iznio je Denis Matijević dipl. ing., Plodovi zemlje Matijević d.o.o.
  • Županijske projekte kapitalnih ulaganja za nabavu voćnih sadnica i navodnjavanje predstavio je Željko Kraljičak, dip. ing., Upravni odjel za poljoprivredu i gospodarstvo Osječko-baranjske županije. Prezentirani su temeljni ciljevi, kao što su povećanje površina pod voćnjacima i vinogradima, razvoj i unapređenje prerade, plasmana i tržišta voća i vina, uvođenje novih tehnologija i povezivanje sa znanstvenim institucijama, očuvanje prirodnih resursa te promicanje održive i ekološke poljoprivredne proizvodnje.
    Projekti poticanja su: analiza tla za potrebe podizanja višegodišnjih nasada, sufinanciranje voćnih sadnica i loznih cijepova, sufinanciranje projekata u proizvodnju, skladištenje i preradu poljoprivrednih proizvoda, sufinanciranje projekata u navodnjavanju, sufinanciranje osiguranja usjeva, Klaster Slavonska jabuka.Korisnici Projekta su obiteljska poljoprivredna gospodarstva, obrtnici, zadruge i trgovačka društva upisana u Upisnik poljoprivrednih gospodarstava. U županijskom proračunu za 2008. godinu osigurano je 63.150.000,00 kn.Razvitak poljoprivrede potiče se projektima strategije razvoja Osječko-baranjske županije.
  • Pravilnik o provedbi modela kapitalnih ulaganja Ministarstva poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja, izložila je Ruža Skenderović, dipl. ing., HZPSS, prezentirajući program povrata kapitalnih ulaganja iz segmenta voćarstva i vinogradarstva te promjene u Operativnom programu podizanja trajnih nasada.
  • Kreditiranje dugogodišnjih nasada, izložio je Hrvoje Galičić, dipl. oec., HBOR.
  • GlobalGap – kontrola kvalitete i certificiranje u poljoprivrednoj proizvodnji predstavila je Mirela Jambreković dipl. ing., TÜV Croatia d.o.o., čije su aktivnosti certificiranje/procjene sustava prema međunarodnim normama i zahtjevima, certificiranje proizvoda (GLOBALGAP, CE i GS), tehnički nadzor i inspekcija te održavanje seminara. EUREPGAP (Euro-Retailer Produce Working Group’s Good Agricultural Practice) je definiran 1997. godine od EUREP grupe, koju su činili najznačajniji europski trgovci na malo, udruženi s poljoprivrednim proizvođačima, predstavnicima potrošača te predstavnicima drugih interesnih grupa.
    7. rujna 2007. EUREPGAP mijenja ime u GLOBALGAP. Značaj primjene zahtjevnih normi je da bi svi proizvođači hrane „igrali prema istim pravilima“ u bilo kojem dijelu svijeta, a sve radi zaštite zdravlja potrošača i osiguranja slobode kretanja hrane na tržištu. Kakve su naše mogućnosti u proizvodnji hrane? Odličan klimatski i zemljišni potencijal, priznati proizvođači koji znaju proizvesti zdravstveno siguran i kvalitetan proizvod, priznate znanstvene ustanove i stručnjaci iz područja poljoprivredne proizvodnje kao i ovlaštena tijela za provedbu procjene sukladnosti poljoprivredne proizvodnje i proizvoda. Certificiranje proizvoda prema GLOBALGAP-u predstavlja putovnicu poljoprivrednih proizvoda za međunarodno tržište hrane. Ujedno je najavljen seminar „Zahtjevi norme GLOBALGAP za voćare i povrtlare“ u Zagrebu, 10. studenoga 2008.

Odabrane teme su bile više nego aktualne s aspekta razvoja hrvatske poljoprivrede i usklađivanja sa zahtjevima Europske unije.

Područna služba HZPSS-a Osječko-baranjske županije,
Ruža Skenderović, dipl. ing. agr., stručni savjetnik

Pripremi za ispis