Savjetovanje uzgajivača ovaca i koza i izložba sireva
Savjetovanje je otvorio ravnatelj Uprave poljoprivrede i prehrambene industrije Ministarstva poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja Miljenko Rakić. Pozdravne govore održali su ravnatelj Hrvatske poljoprivredne agencije mr. sc. Zdravko Barać, Antun Jureša, predsjednik Hrvatskog saveza uzgajivača ovaca i koza i Milan Antolović, pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu Istarske županije.
Prema mišljenju sudionika, prije svega uzgajivača i proizvođača sireva i savjetovanje i izložba sireva ispunili su njihova očekivanja. Vodeći stručnjaci s Agronomskog i Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu dobro odabranim – edukativnim temama ponudili su uzgajivačima mogućnost za stjecanjem novih saznanja iz područja ovčarsko–kozarske proizvodnje i tehnologije proizvodnje i prerade ovčjeg i kozjeg mlijeka. Da su teme doista bile značajne i važne sudionicima bilo je razvidno po dužini rasprava i broju uključenih proizvođača nakon svakog predavanja. Jednako tako impresionirala su i sama pitanja proizvođača na osnovu kojih se moglo zaključiti koliko su sami proizvođači tijekom proteklih godina uznapredovali u struci, odnosno tehnologiji proizvodnje, kako u pogledu hranidbe, držanja i njege, tako i u pogledu preventive i zdravstvene zaštite ovaca i koza.
S osobitim zanimanjem pratili smo izvješće prof. dr. sc. Jasmine Havranek o rezultatima i dojmovima ocjenjivanja sireva, te dodjelu priznanja proizvođačima nagrađenih sireva. Ocjenjivani su proizvodi 52 proizvođača. Ocijenjena su 147 proizvoda, od čega 41 od ovčjeg mlijeka, 102 od kozjeg mlijeka i 4 proizvoda od mješavine ovčjeg, kozjeg i kravljeg mlijeka. Senzorno ocjenjivanje sireva održano je 5. i 6. listopada 2009. na Agronomskom fakultetu u Zagrebu, a asortiman sireva bio je izuzetno raznovrstan, od svježih, mekih, polutvrdih, tvrdih, sireva s dodacima, sireva u salamuri i ulju, te skuta, basa i jogurta, kazala je predsjednica Stručnog povjerenstva prof. dr. sc. Jasmina Havranek.
– „Značajka ovogodišnjeg ocjenjivanja je dosta velika ujednačenost kvalitete, raznolikost asortimana, bolja kvaliteta sireva ( posebice mikrobiološka ) u odnosu na prethodna ocjenjivanja“, kazala je prof. Havranek, te naglasila da je ovogodišnje ocjenjivanje bilo iznimno uspješno što potvrđuje činjenica da je 60,5 % proizvoda zavrijedilo jedno od priznanja. „I ovo ocjenjivanje potvrđuje kako Hrvatska svojim prirodnim bogatstvima pruža znatne mogućnosti u proizvodnji mlijeka i preradi u sir“ , istaknula je Jasmina Havranek i čestitala svim proizvođačima na sudjelovanju. Nakon toga uslijedio je najdinamičniji dio, razgledavanje i degustacija izloženih sireva.
Zadarsku županiju, jednu od 17 županija koje su sudjelovale na izložbi, predstavljalo je 13 izlagača, što je apsolutni rekord do sada, a jednako tako i u priznanjima. Po prvi puta Zadarska je županija je dobila šampiona base iz kozjeg mlijeka, proizvođača Vesne Kesić iz Gračaca. U zlatnim medaljama također je pokazala najbolje rezultate do sada, a primili su ih proizvođači: Frane Čemeljić, ( Pag), Ivica Oliverić (Kolan) za paški sir, Katica i Nikica Žampera (Žman )za svježi kozji sir sa začinima, Siniša Milić (Bogatnik ) za kuhani kozji sir, Marija i Emil Oštarić (Kolan) za paški sir i Ivan Mitrović (Zelengrad) za kozju basu. Katica i Nikica Žampera, proizvođači koji sudjeluju na svim izložbama od samog početka organiziranja osvojili su također i 4 srebrne plakete za polutvrde masne kozje sireve (Žmanski, Goliju i Dugootočki – sir u maslinovom ulju sa začinima) i svježi kozji sir te brončanu plaketu za Bašelak – kozji sir u maslinovom ulju s bosiljkom i češnjakom, a brončanu su medalju također osvojili Ika Rubelj (Bulić) za kuhani kozji sir, MIH (Kolan) za paški sir, te Vesna Kesić tri brončane plakete za kozji škripavac, mladi kozji sir i kozji sir u maslinovom ulju sa začinima.
S 10. Izložbe hrvatskih ovčjih i kozjih sireva devet proizvođača iz Zadarske županije ponijelo je ukupno 16 plaketa, dok se četiri proizvođača nisu uspjela plasirati. Niti naša velika nada, najmlađi proizvođač kozjeg sira, kako po godinama tako i po bavljenju sirarstvom, Dražen Klarić iz Provića nije na senzornoj ocjeni (ocjena vanjskog izgleda sira, miris, stanje sirnog tijesta –konzistencija i okus) uspio postići bodove, prema 20 bodovnom sistemu, a u skladu s „Pravilnikom za ocjenjivanje kakvoće mlijeka i mliječnih proizvoda“ i osvojiti jednu od plaketa. Međutim, Dražen je indirektno pridonio općoj gužvi oko izložbenog stola Zadarske županije, ne zbog sira nego zbog kruha. Naime, na obiteljskom gospodarstvu Klarića kruh se tradicionalno peče ispod peke, od domaćeg brašna, dobivenog od smjese domaćih žitarica, mljevenih na samom gospodarstvu. Svojom težinom od nekoliko kg i promjerom od 50 cm odmah je privukao pozornost svih posjetitelja.
Zdravko Barać, ravnatelj HPA nije skrivao zadovoljstvo napretkom proizvođača tijekom desetogodišnjeg perioda kao i ovogodišnjim uspjehom sirara Zadarske županije, te je naglasio da i ovo ocjenjivanje potvrđuje kako Hrvatska svojim prirodnim bogatstvima pruža velike mogućnosti u proizvodnji mlijeka i preradi u sir.
0 comments
Write a comment