Pčelarska proizvodnja na obiteljskom gospodarstvu
Normal
0
21
false
false
false
HR
X-NONE
X-NONE
MicrosoftInternetExplorer4
st1:*{behavior:url(#ieooui) }
/* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-style-parent:""; font-size:11.0pt;"Calibri","sans-serif"; mso-fareast-"Times New Roman"; mso-bidi-"Times New Roman";} Smještajem pčelinjaka u bilo kojem dijelu Hrvatske možemo očekivati dvije pčelinje paše i to prva jaka bagremova paša, te kasnije cvjetna paša. Međutim ima područja u kojima može biti više ili manje odstupanja od rečenog. Pašne prilike mogu biti različite iz godine u godinu. U takvim uvjetima proizvodnja meda se kreće od 15 do 30 kg po proizvodnoj zajednici.
Kod proizvodnje pčelinjih proizvoda za tržište moramo poznavati i strukturu troškova proizvodnje kako bi mogli formirati prodajnu cijenu, te u konačnosti odlučiti o isplativosti ove proizvodnje. Svako gospodarstvo koje se bavi pčelarskom proizvodnjom mora posjedovat nekakva osnovna sredstva kao što su vrcaljka, otklapač, topionik voska, košnice, pčelinja društva, auto, itd. Kada govorimo o vrijednosti osnovnih sredstava vrijednost proizvodnih košnica i nukleusa je 60 do 80 % od ukupne vrijednosti osnovnih sredstava. U procesu proizvodnje pojavljuju se troškovi, a mogu biti promjenjivi ili fiksni. Promjenjivi ovise o opsegu proizvodnje, a tu ubrajamo rad, sirovinu i energiju. U strukturi ovih troškova dominira trošak vlastitog rada s 50 do 60 % od ukupnih troškova. Fiksni troškovi su troškovi koji nastaju neovisno o promjeni opsega proizvodnje, a to su trošak amortizacije, investicijskog održavanja strojeva i opreme, te ostali neizravni troškovi.
Cijenu koštanja proizvoda predstavlja zbroj troškova u proizvodnom procesu potrebnih za jednu jedinicu proizvoda. Na nekoliko promatranih gospodarstava u razdoblju od pet godina cijena koštanja kilograma meda se kretala od 15 do 36 kuna, a prosječno oko 24 kune po kilogramu. Kod odluke da li početi s nekom proizvodnjom treba se poznavat rentabilnost koja je osnovno mjerilo poslovnog uspjeha. Rentabilnost je odnos angažiranih sredstava (vrijednost osnovnih sredstava) prema ostvarenom dobitku.
Uvidom u ove ekonomske pokazatelje nositelj gospodarstva odlučuje o proizvodnji. Kako bi ostvarili što bolje ekonomske rezultate u pčelarskoj proizvodnji potrebno se odmaknuti od proizvodnje meda i samo meda, već se upustiti u proizvodnju ostalih pčelinjih proizvoda kao što su propolis i cvjetni prah koji ne zahtijevaju toliko specifičnog znanja, no potrebno je i poželjno savladavati i proizvodnju matične mliječi i pčelinjeg otrova. Proširenjem palete proizvoda i njihovim međusobnim miješanjem može se povećati i vrijednost osnovnog proizvoda “meda“.
Hrvatski pčelari imaju sreće što Hrvatski pčelarski savez obavlja svoju funkciju odgovorno i profesionalno, pa tako pčelari imaju mogućnost prodaje pčelinjih proizvoda “na kućnom pragu“ odnosno na gospodarstvu. Oni tako mogu ostvariti najbolju prodajnu cijenu svojih proizvoda. Još je važnije ostvariti direktni kontakt s kupcima i ukazivati na važnost korištenja pčelinjih proizvoda u svakodnevnoj prehrani te na blagotvoran učinak pčelinjih proizvoda na ljudsko zdravlje.
Područni odjel HZPSS Sisačko-moslavačke županije
Igor Petrović dipl. ing. agr.
pripravnik