Radionica o položaju žena u ruralnim područjima
Cilj radionice bio je utvrditi stanje i izraditi prijedloge za razvoj gospodarstva, zapošljavanja i samozapošljavanja u prehrambenom sektoru s naglaskom na status i ulogu žena u ruralnim područjima Hrvatske. U ime Ministarstva poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja, nazočne je pozdravila dr. sc. Jelena Đugum, ravnateljica Uprave za sigurnost i kakvoću hrane, kazavši da Hrvatska intenzivno radi na provođenju različitih nacionalnih strategija kojima se pokušava poboljšati položaj žena u ruralnim područjima.
Na radionici su se okupili predstavnici više ministarstava, Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, županijskih ureda za gospodarstvo, centara za poticanje poduzetništva i drugi. Radionica je bila organizirana u tri grupe koje su raspravljale o: ulozi žena u gospodarskom razvoju s naglaskom na prehrambeni sektor, značaju obrazovanja žena u ruralnim područjima i programima poticanja zapošljavanja i samozapošljavanja žena u ruralnim područjima.
Hrvatska ima 91,6 posto ruralnog područja, a samo 8,4 posto urbanog (prema definiciji ruralnih područja po OECD-u). Na ruralnom području živi 47,6 posto stanovnika, odnosno 52,4 posto živi u urbanim područjima. Sektori u kojima žene dominiraju kao radna snaga su: prerađivačka industrija, trgovina na veliko i malo, obrazovanje i zdravstvo. Žene čine 45 posto svih zaposlenih, a čak 54 posto nezaposlenih su također žene. Gospodarska kriza pogodila je cijelo hrvatsko društvo, ali broj nezaposlenih žena u ruralnim područjima raste iz dana u dan.
Kao poseban problem koji ograničava žene u ruralnim područjima istaknut je nedostatak vrtića i škola sa cjelodnevnim boravkom, nedostatak programa cjeloživotnog obrazovanja namijenjenog ženama, neumreženost institucija koje se bave ženama, programa za poticanje ženskog poduzetništva. U Hrvatskoj je također malo žena vlasnica obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava, žene rade kod svojih obitelji i muževa i za to ne primaju nikakvu naknadu. Predloženo je da se žene potiču na bavljenje dopunskim djelatnostima, za što je potrebno pojednostaviti zakonsku regulativu koja se odnosi na dopunske djelatnosti.
O programima za poticanje ženskog poduzetništva govorila je Ana Vincent Šepić iz Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva koja je pritom istaknula da Ministarstvo kontinuirano radi na projektima ženskog poduzetništva, u okviru proračunskih mogućnosti. U razdoblju od 2004. do 2007. Ministarstvo je dodijelilo 925 kredita za žene poduzetnice, u ukupnom iznosu od oko 27 milijuna kuna.
Zaključci s konferencije bit će predstavljeni široj javnosti u tiskanoj publikaciji.
Ured ravnatelja – Odjel za informiranje i izdavaštvo
Željana Ivanuš, dipl. nov., načelnica