
Hrvatsko oranje iz godine u godinu sve bolje
– Ni jedna mehanizacija i tehnologija ne mogu bez čovjeka, a ova priredba pokazuje kako se stječu znanje i vještine. Držimo da s više znanja možemo smanjiti troškove i do 30 posto u poljoprivredi, a što se tiče hrvatske Vlade ona je, u teškim gospodarskim uvjetima, predložila rebalans proračuna i 11 posto više novca za poljoprivredu. Time će se osigurati isplata poticaja za ovu godinu, normalan razvoj i približavanje hrvatske poljoprivrede europskoj.
Uz Marija Spudića koji inače dolazi iz Karlovačke županije, u kategoriji ravnjaci su se istakli Radivoj Rekić iz Virovitičko-podravske županije s drugim mjestom, te na trećem mjestu Marijan Stanešić iz Koprivničko-križevačke županije.
U kategoriji premetnjaci je najbolji bio Tomislav Kuharić iz Krapinsko-zagorske županije, drugi je Ivan Spudić iz Karlovačke, a treći Zoran Piskač iz Bjelovarsko-bilogorske županije.

Siniša Hrgović, viši stručni savjetnik u Hrvatskom zavodu za poljoprivredno savjetodavnu službu i trener hrvatske reprezentacije orača objašnjava kako je natjecateljsko oranje potpuno drugačije od klasičnog jer orači moraju zadovoljiti određene elemente u zadanom vremenu – 20 minuta za otvaranje i 150 ili 160 minuta, ovisno o dužini parcele, za oranje. Elementi se ocjenjuje, ocjene zbrajaju, a onaj orač koji skupi najviše bodova je pobjednik. Ovakvim manifestacijama se potiče konkurentnost hrvatske poljoprivrede. Hrgović ocjenjuje da je hrvatsko oranje kvalitetno „Poljoprivrednici ulažu u mehanizaciju, zadnjih godina se znatno osvježio taj vozni park. Oranje je osnovna operacija u poljoprivredi, bez njega nema ozbiljnog bavljenja tom djelatnošću", kaže Hrgović.
Do sada je održano 56 svjetskih prvenstava, a hrvatska reprezentacija je na skupovima najboljih svjetskih orača nastupila šest puta pa naš izbornik ističe da smo još uvijek pioniri. „Svake godine smo sve bolji i bolji, naša ljestvica raste, a cilj nam je što bolje se pripremiti do 2012. godine kada smo i domaćini Svjetskog prvenstva u oranju", kaže Hrgović. Od prvog natjecanja prije osam godina vidljive su razlike u kvaliteti oranja. Ogleda u broju profesionalnih natjecateljskih plugova – na početku je bilo tek nekoliko, a danas svaka udruga ima jedan ili dva takva pluga.
Natjecanje u najboljem oranju se odvija u dvije kategorije, a razlika je u plugovima: jedni su obični, konvencionalni, a drugi prekretači koji rade s dva plužna tijela pa su različite i parcele na kojima se ore.
Vladimir Novotny, dipl. nov.
Stručni savjetnik