Seminar Novi propisi i razvojni dokumenti za ekološku poljoprivredu u 2011.

Prisutne je pozdravio dožupan Splitsko-dalmatinske županije Visko Haladić riječima: „Današnji seminar vrlo je važan jer će dati nove vizije i smjernice u budućem razvoju ekološke poljoprivrede. Smatram da će nam ovaj seminar pomoći da uspješno brodimo kroz šumu propisa od kojih ćemo danas upoznati tri, a posebno pozdravljam Akcijski plan za razvoj ekološke poljoprivrede i proizvodnje hrane koji postavlja osnovne smjernice za razvoj ekološke poljoprivrede i proizvodnje u Dalmaciji i Hrvatskoj“.

split1.jpg

Voditelj Projekta COAST Gojko Berlengi otvorio je seminar, te istaknuo kako Projekt COAST podupire ekološku poljoprivredu kroz Program za poticanje zelenog poduzetništva. Dvije trećine projekata Programa za poticanje zelenog poduzetništva čine upravo projekti ekološke poljoprivrede. Treba istaći da ovaj program prati i savjetuje poduzetnika kroz cijeli tijek poduzetničkog pothvata.
 
Seminar, na kojem je prisustvovalo preko 60 sudionika uključujući poljoprivrednike, predstavnike relevantnih županijskih institucija iz sektora poljoprivrede, gospodarstva, ruralnog razvoja i turizma te predstavnike znanstvenih ustanova, tvrtki, zadruga i udruga, dio je provedbe prioritetnih mjera Akcijskog plana za razvoj ekološke poljoprivrede i proizvodnje hrane u Dalmaciji koji je proveden u okviru Projekta COAST.
Načelnik Odjela za ekološku i integriranu poljoprivredu pri Ministarstvu poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja Tomislav Petrovićupoznaoje prisutne polaznike seminara s temeljnim sastavnicama novog Zakona o ekološkoj proizvodnji i označavanju ekoloških proizvoda (NN 139/2010). Novi Zakon usklađen je s pravnom stečevinom Europske unije i novim pravilima ekološke proizvodnje definiranim Uredbom br. 834/2007, a koja je stupila na snagu početkom 2009. godine. Zakon uređuje osnovna načela i proizvodna pravila u biljnoj proizvodnji, stočarstvu, i po prvi puta u akvakulturnoj proizvodnji. Osim proizvodnih načela, Zakon donosi pravila u označavanju ekoloških proizvoda koji zabranjuje korištenje pojmova „organski“, „biološki“, „ekološki“, „bio“ i „eko“ proizvodima koji nemaju ekološku certifikaciju. „Donošenjem ovog zakona stvara se temelj za održivi razvoj ekološke proizvodnje uz osiguravanje učinkovitog funkcioniranja tržišta, zaštitu tržišnog natjecanja te interesa potrošača“, zaključio je Tomislav Petrović. 
 
Prisutni poljoprivrednici imali su priliku upoznati se i s temeljnim smjernicama Akcijskog plana razvoja ekološke poljoprivrede u Hrvatskoj 2001. – 2016. kojeg je prezentirao Ranko Tadić, stručnjak za ekološku poljoprivredu Projekta COAST. Akcijski plan predviđa stalan porast udjela pod ekološkom poljoprivredom u ukupnim poljoprivrednim površinama u Hrvatskoj u navedenom razdoblju do krajnjih 8%.
Ranko Tadić je predstavio ukratko Zakon o državnoj potpori poljoprivredi i ruralnom razvoju koji stupa na snagu od 1. siječnja 2011. godine, fokusirajući se na one dijelove zakona koji se odnose na državne potpore na lokalnoj razini, a koje su od velike važnosti za učinkovito provođenje dalmatinskog Akcijskog plana za razvoj ekološke poljoprivrede i proizvodnje hrane.

split2.jpg

U okviru seminara održan je radni sastanak županijskih povjerenstava za razvoj ekološke poljoprivrede u Dalmaciji koji su predstavili svoj programa rada za 2011. godinu. Također, osnovana je jedinstvena dalmatinska koordinacija koju čine po jedan predstavnik iz sva četiri županijska povjerenstva te predstavnik Ministarstva poljoprivrede, Tomislav Petrović. Glavni zadatak dalmatinske Koordinacije je usklađivanje provedbe dalmatinskog s nacionalnim Akcijskim planom, skrb o zaštiti i korištenju prirodnih resursa i učinkovitom korištenju sredstava pretpristupnih fondova EU-a te bolja zaštita interesa dalmatinskih ekoloških proizvođača na nacionalnoj razini.

Od donošenja Zakona o ekološkoj proizvodnji poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda, interes za ekološku proizvodnju u znatnom je porastu. To potvrđuju podatci o porastu površina u ekološkoj poljoprivredi s 54,7 ha u 2002. na 14.193 ha u 2009. godini i ukupno 817 proizvođača, dok je sredinom 2010. godine registrano 1.000 ekoloških proizvođača s ukupnom površinom od 19.000 ha. Uvođenje i primjena novih zakona te Akcijskih planova predstavljenih na seminaru trebalo bi doprinjeti većem i značajnijem rastu i razvoju ekološke poljoprivrede u Dalmaciji i Hrvatskoj, uređenju tržišta te povećanom interesu potrošača i povjerenju pri kupnji proizvoda s ekoznakom.

 Projekt COAST
Ured ravnatelja HZPSS-a
mr. sc. Marija Ševar, načelnica Odjela za integriranu
i ekološku poljoprivredu
 

 

Pripremi za ispis