Najmlađem oraču samo 15 godina, a najstarijem – 72

Učionica na polju
Osim domaćina, s područja Čađavice, natjecatelji su došli iz općina Sopje, Nova Bukovica, Suhopolje, Gradina i grada Virovitice. Direktor Katalinić zamijetio je da su natjecanja orača svake godine sve bolja i kvalitetnija, kako po broju sudionika tako i sponzora koji nagrađuju najbolje orače.
– Ovo je prava ruralna priredba, ali i učionica na polju, u kojoj svi učimo. Natjecanja orača uvijek su i dobra druženja, kojima svoj obol daju struka i savjetodavna služba, a osobito županije domaćini, jer bez toga ove manifestacije ne bi uspjele – rekao je direktor HPK.
Koliko je natjecanje orača zanimljivo i kakva je njegova budućnost, pokazuju godine sudionika: najstariji, Mirko Rudec, ima 72, a najmlađi orač, Dragan Zvonar, tek 15 godina.
– Natjecanje je ove godine podignuto za stepenicu više u standardu i bez lažne skromnosti mislimo da je ovo jedno od najboljih županijskih natjecanja. Odaziv natjecatelja bio je vrlo dobar, a sponzori su osigurali nagradni fond od oko 25.000 kuna – rekao nam je Siniša Hrgović, trener reprezentacije orača i glavni organizator natjecanja.
Pobjednici Radivoj Rekić i Milenko Hrgović predstavljat će Virovitičko-podravsku županiju 3. rujna na 9. državnom natjecanju orača u Karlovcu, na kojemu će nastupiti orači iz 17 hrvatskih županija.

Zanimljivo i u Osijeku
“Nitko ne može izvući tak’ grbavo kak’ ja ravno”, rekao je Tomica Mojzeš, nakon što je izorao svoju parcelu i ne sluteći da će upravo on biti najbolji slavonsko-baranjski orač u kategoroji ravnjaka. U kategoriji plugova premetnjaka najbolji je već drugu godinu zaredom bio mladi Matija Mihaljević.
Obojica će predstavljati našu županiju na državnom prvenstvu u oranju koje će se održati u Barilovićima u Karlovačkoj županiji, početkom rujna. No, i Mojzeš i Mihaljević morali su se svojski potruditi da u konkurenciji 16 natjecatelja, i to devet u kategoriji ravnjaka i sedam sa plugovima premetnjacima, osvoje najviše bodova.
Troje sudaca (Ivica Prpić, Tomislav Koturić i Vesna Petrov), ocjenjivalo je 13 različitih elemenata: od otvaranja prve brazde, zaoravanja biljnih ostataka, slaganja brazdi do ukupnog izgleda poorane parcele. Imali su težak zadatak, jer su se tijekom devet godina najtjecanja plugovi i orači “izbrusili” na stručnim edukacijama pa je kvaliteta oranja sve bolja i ujednačenija.
Natjecanje je održano na obradivim površinama Poljoprivrednog instituta Osijek. Ravnatelj, dr.sc. Zvonimir Zdunić, istaknuo je da PIO ima dugu tradiciju u unapređivanju poljoprivredne proizvodnje u Hrvatskoj i zemljama u okruženju.
Ogledu orača nazočili su i dr.sc. Ivan Katalinić, direktor Hrvatske poljoprivredne komore (HPK), koji je čestitao Županijskoj udruzi za organizaciju natjecanja orača (ŽUONO) na uspješno odrađenom poslu, ali i djelatnicima Javne poljoprivredne savjetodavne službe (JPSS), a posebno dr.sc. Draženki Gutzmirtl na popularizaciji oranja.
Tugomir Majdak, dopredsjednik svjetske oračke organizacije, podsjetio je da MPRRR podupire i sufinancira županijska i državna natjecanja orača te odlazak na svjetska prvenstva.
Naglasio je da će sljedeće godine Hrvatska biti domaćin svjetskog prvenstva te će u Biogradu na Moru ugostiti gotovo 40 ekipa orača iz cijelog svijeta.
Natjecanje je otvorio Željko Kraljičak, dožupan osječko-baranjski, uz želju natjecateljima da dokažu kako su u Slavoniji i Baranji najbolji orači. Voditelj natjecanja bio je Juraj Klari, a medijski pokrovitelj Agroglas.

Petar ŽARKOVIĆ/Roberta SORIĆ
Glas Slavonije

Pripremi za ispis