Obavezni dobri poljoprivredni i okolišni uvjeti u 2011. godini

Uvjeti višestruke sukladnosti:
 
Uvjeti višestruke sukladnosti, odnosno obvezni postupci kojih se moraju pridržavati poljoprivredna gospodarstva u obavljanju poljoprivredne djelatnosti vezani su uz: 
  1. zaštitu okoliša, zdravlje ljudi, životinja i bilja te dobrobit životinja; oni se skupnim imenom zovu: OBAVEZNI ZAHTJEVI ZA UPRAVLJANJE (Statutory management requirements – SMR). Jedan dio njih će biti obvezan za poštivanje u 2012. godini, a dio njih tek u 2013. godini.
  2.  

  3. dobru poljoprivrednu i okolišnu praksu; odnosno UVJETI DOBRE POLJOPRIVREDNE I OKOLIŠNE PRAKSE (Good agricultural and environmental condition – GAEC)  kojih ima 9, a ove je godine obveza poštivanja samo 3 uvjeta.
  4.  

I jedni i drugi uvjeti su bili propisani u dodacima I i II Pravilnika o uvjetima višestruke sukladnosti u poljoprivrednoj proizvodnji (NN 10/10, od. 20.01.2010.), ali se taj pravilnik s vremenom mijenja i nadopunjuje pa je tako ove godine prestao važiti dodatak II toga Pravilnika koji je propisivao uvjete dobre poljoprivredne i okolišne prakse, a propisuje ih novi Pravilnik o dobrim poljoprivrednim i okolišnim uvjetima (NN 89/11, od 21.07.2011.). 

Također će i dodatak I Pravilnika o uvjetima višestruke sukladnosti u poljoprivrednoj proizvodnji koji se tiče propisa o zaštiti okoliša, zdravlju ljudi, životinja i bilja, te dobrobiti životinja doživjeti izmjene o čemu ćemo pisati početkom sljedeće godine.

Vrlo mudro bilo bi preporučiti svakom poljoprivredniku da pročita brošuru pod nazivom „Načela dobre poljoprivredne prakse” koja daje značajne informacije na ovu temu. Brošuru je izradilo Ministarstvo poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja uz pomoć Hrvatskog zavoda za poljoprivrednu savjetodavnu službu (sadašnja Hrvatska poljoprivredna komora) krajem 2009. godine. Izrada i tiskanje brošure je financirano iz  "Projekta kontrole onečišćenja u poljoprivredi" ili APCP (Agriculture Pollution Control Project) – darovnice Globalnog fonda za okoliš (GEF) Svjetske banke. Početkom 2010. godine Ministarstvo poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja poslalo je brošuru svim poljoprivrednim gospodarstvima upisanim u Upisnik PG, poštom, na kućnu adresu.

Da ne dođe do zablude oko poštivanja uvjeta (odnosno propisa), moram naglasiti da se svi propisi (zakoni, pravilnici, naredbe, uredbe i sl.) koji su na snazi u našoj zemlji, moraju poštivati bez obzira na datum primjene tih propisa vezano na višestruku sukladnost poljoprivrednika. Kada govorimo da su neki uvjeti višestruke sukladnosti obavezni sada ili slijedeće godine ili 2013. godine, to znači da će se oni tog momenta kontrolirati od strane ovlaštenih inspekcijskih službi na određenom broju gospodarstava koja su podnijela zahtjev za izravna plaćanja odnosno, tada ti uvjeti postaju obveza za ostvarivanje izravnih plaćanja.

Npr. korištenje voda za navodnjavanjeje propisano Zakonom o vodama koji se primjenjuje već dugo godina (u većini slučajeva se ne može koristiti voda za navodnjavanje bez ugovora o koncesiji ili vodopravne dozvole), ali taj uvjet za ostvarivanje poticaja postaje obavezan tek slijedeće godine.

Dobri poljoprivredni i okolišni uvjeti

Pravilnik o dobrim poljoprivrednim i okolišnim uvjetima (NN 89/11, od 21.07.2011.) za korisnike izravnih plaćanja propisuje ukupno 9 uvjeta od kojih su samo 3 (u tablici označeni boldom – uvjet 1., 3. i 4.) u ovoj godini obvezna za korisnike izravnih plaćanja i oni se kontroliraju. 

 
TEMA
(cilj zaštite poštivanjem uvjeta)
 
UVJETI
(dobri poljoprivredni i okolišni uvjeti)
 
 
EROZIJA TLA
1
Minimalna pokrivenost tla
 
2
Minimalno upravljanje poljoprivrednim zemljištem prema specifičnim karakteristikama tla
 
ORGANSKA TVAR U TLU
 
 
3
 
Upravljanje žetvenim ostacima
 
 
STRUKTURA TLA
 
 
4
 
Primjereno korištenje mehanizacije
 
 
 
MINIMALNA RAZINA ODRŽAVANJA
5
Očuvanje obilježja krajobraza
 
6
Sprečavanje zarastanja poljoprivrednih površina neželjenom vegetacijom
7
Očuvanje maslinika, voćnjaka i vinograda u dobrom vegetativnom stanju
8
Zaštita trajnih pašnjaka
 
ZAŠTITA I UPRAVLJANJE VODAMA
9
Korištenje voda za navodnjavanje
 

Za svaki od navedenih uvjeta u pravilniku su opisane općenite radnje i aktivnosti, odnosno minimalni uvjeti upravljanja koje treba poštivati da se taj uvjet ispoštuje. Pravilnikom su propisani minimalni uvjeti koje većina poljoprivrednika ionako već godinama poštuje jer je dugogodišnje iskustvo pokazalo da je često bolje pridržavati se načela dobre poljoprivredne i okolišne prakse nego lošim postupcima nanositi štetu tlu, vodi i općenito okolišu.

Obavezni dobri poljoprivredni i okolišni uvjeti za 2011. godinu

1. Minimalna pokrivenost tla
Tijekom vegetacijskog razdoblja sve poljoprivredne površine će biti pokrivene poljoprivrednim kulturama ili žetvenim ostacima ili ciljano prekrivene biljnim ostacima (malč), koji umanjuju eroziju tla, osim u slučaju obavljene pripreme za slijedeću sjetvu i prije nicanja ili zimske brazde.
Tijekom zime, od 15. studenog do 15. veljače, u cilju prikupljanja vlage i sprečavanja erozije, poljoprivredne površine bit će prekrivene biljnim pokrovom (glavni ili među usjev), ili će se primjenjivati jedna od sljedećih mjera:
– grubo oranje na zimsku brazdu;
– zaoravanje strništa;
– ostavljanje strništa na poljoprivrednim površinama;
prekrivanje poljoprivrednih površina žetvenim ostacima (malč).

polje.jpg

njiva.jpg

2. Upravljanje žetvenim ostacima

Žetveni ostaci neće se spaljivati na poljoprivrednim površinama.
Spaljivanje žetvenih ostataka dopušteno je samo u cilju sprečavanja širenja ili suzbijanja biljnih štetočinja o čemu postoji službena naređena mjera.

image007.jpg

pozar.jpg

3. Primjereno korištenje mehanizacije

Poljoprivredna mehanizacija neće se koristiti na poljoprivrednim površinama ako je tlo zasićeno vodom, poplavljeno ili prekriveno snijegom (osim prilikom žetve/berbe usjeva).

traktor.jpg

Ta tri nabrojana uvjeta su obveza poštivanja u ovoj godini za izravno plaćanje i njihova kontrola se već provodi na terenu.

O ostalih šest dobrih poljoprivrednih i okolišnih uvjeta pisat ću početkom sljedeće godine kada i oni postaju obavezni za ostavrivanje prava na plaćanje.

Kontrola odnosno inspekcijski nadzor će obuhvatiti 1 posto svih poljoprivrednika koji su podnijeli zahtjev za izravna plaćanja za ovu proizvodnu godinu (a isto tako i za buduće godine).

Sankcije odnosno kazne će se određivati prema dva glavna kriterija: nemar ili namjera, a određivat će se svake godine postotak umanjenja za prava korištenja izravnih plaćanja. Na postotak umanjenja će osim nemara ili namjere utjecati i i opseg i ozbiljnost nepoštivanja uvjeta te trajanje i ponavljanje nepoštivanja uvjeta.

Veći postotak umanjenja je za namjerno nepoštivanje (tu se već za dva uzastopna ponavljanja kroz dvije godine nepoštivanja uvjeta dolazi do 100 posto umanjenja izravnih plaćanja) dok je za nemar postotak manji pa se do ukupnog gubitka plaćanja dolazi za 4 – 5 godina.  

Edukacija  trenera o uvjetima višestruke sukladnosti
Tijekom rujna i listopada u organizaciji APPRRR-a održana je desetodnevna edukacija o uvjetima višestruke sukladnosti za tridesetak djelatnika HPK, HPA i APPRRR-a koji će dalje, kao treneri, educirati ostale kolege u svojim službama, kao i poljoprivrednike tijekom zimskih predavanja, kako su to radili i do sada. Tijekom edukacije čuli smo za nas većinom poznate teme jer smo kao služba zaduženi za informiranje i edukaciju poljoprivrednika o uvjetima višestruke sukladnosti pa smo već prošle godine započeli s istom. Osim toga, čuli smo i puno primjera primjene uvjeta višestruka sukladnost u državama članicama EU.  Na terenskom dijelu edukacije, na području Varaždinske županije vidjeli smo tri primjera usklađivanja s jednim od obaveznih zahtjeva za upravljenje (Direktiva o nitratima 91/676/EEZ) – koji će stupiti na snagu danom ulaskom RH u EU, a koji je u Hrvatskoj započeo kao pilot projekt financiran iz sredstava Svjetske banke u tri županije (Varaždinska, Vukovarsko-srijemska i Osječko-baranjska županija) – „Projekt kontrole onečišćenja u poljoprivredi”.

 

Područni odjel HPK-a Zagrebačke županije
Javna poljoprivredna savjetodavna služba
Anđelka Pejaković, dipl. ing. agr.
Viša stručna savjetnica
Pripremi za ispis