Sudjelovalo je pedesetak sudionika iz Hrvatske, Albanije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Srbije, Mađarske, Makedonije, Nizozemske, Kosova, Slovenije, Španjolske, Švicarske i Turske. Radionicu su vodili istaknuti europski stručnjaci Fred Jacobs, Lajos Németh i José Luis López Carmona.
Ciljevi te međunarodne interaktivne radionice bili su:
· poticanje korištenja UNECE-ovih standarda za svježe voće i povrće kao međunarodne reference;
· jačanje institucionalne i tehničke infrastrukture potrebne za provedbu i kontrolu standarda u zemljama jugoistočne, srednje i istočne Europe;
· interpretacija standarda u zemljama Europske unije (EU);
· pozivanje sudionika na sudjelovanje u neovisnom radu UNECE-a na standardima;
· jačanje regionalnih mreža nacionalnih i međunarodnih stručnjaka.
Radionica je otvorena 17. listopada 2011. u hotelu Lero s pozdravnim govorima i kratkim uvodom u program radionice. Drugoga dana polaznici radionice obišli su nasade mandarina u dolini Neretve i pogon za otkup, kalibriranje i pakiranje mandarina u tvrtki Agrofructus d.o.o. u Opuzenu. U iduća dva dana voditelji radionice upoznali su nazočne s međunarodnim standardima za svježe voće i povrće i predstavljena su iskustva iz više država, kako u razvoju standarda za međunarodnu trgovinu, tako i s problemima primjene međunarodnih standarda u svakoj državi te iskustva inspekcijskih službi. Održane su praktične radionice, i to o standardima za agrume, jagode, jabuke, zelenu salatu i rajčice te su tom prilikom sudionici mogli i sami procijeniti svoje poznavanje standarda i klasifikacije voća i povrća. Pri tome su najviše uspjeha imali fitosanitarni inspektori jer se s tom problematikom najviše i susreću. Sudionici su bili aktivni tijekom radionice, a iz brojnih rasprava na kraju rada dali su se izvući sljedeći zaključci:
1. U zemljama koje još nisu pokrenule te procese potrebno je započeti komercijalno usklađivanje standarda između zemalja članica EU i onih koje su kandidati ili potencijalni kandidati.
2. Obuka zaposlenika inspekcijskih službi i drugih relevantnih institucija treba se nastaviti, s ciljem poboljšanja kvalitete proizvoda, a ne samo radi kažnjavanja.
3. Nezadovoljavajuća je obučenost trgovaca i proizvođača (slab interes proizvođača za sudjelovanje u radionicama, i dr.).
4. Nezadovoljavajuća je komunikacija između institucija, trgovaca, proizvođača i potrošača.
5. Nedovoljno je iskustvo inspekcija i postoje razlike u tumačenju kriterija (velik broj kriterija: EU, OECD-a, UNECE, i dr.), uzimajući u obzir različite faze prilagodbe pojedinih država.
6. Potrebno je ujediniti službenu dokumentaciju, npr. u slučaju nepriznavanja u drugim zemljama izvoznog dokumenta nadležnih ministarstava u Hrvatskoj.
Područni odjel HPK Dubrovačko-neretvanske županije
Ante Mijić, dipl. ing. agr., stručni suradnik za hortikulturu