EU daje 17 milijuna eura za promoviranje svježeg voća i povrća nakon krize E-coli

U svjetlu krize E-coli, kojom je bio pogođen sektor voća i povrća, povjerenik za Poljoprivredni i ruralni razvoj Dacian Cioloş obećao je čvrstu podršku sektoru ubrzavanjem procedure prilikom prihvaćanja promotivnih programa. „Ova dodatna stavka nadovezuje se na hitne mjere poduzete ljeti kako bi se voćarskom i povrtlarskom sektoru pomoglo da izađe iz krize uzrokovane E-coli. U tom razdoblju Komisija je pokazala sposobnost da reagira brzo i u odgovarajućoj mjeri kako bi pružila podršku proizvođačima najteže pogođenima krizom. Srednjoročno možemo poduzeti i mjere za pomoć proizvođačima tako da se opet uspnu do točke u kojoj su bili prije krize,“ izjavio je Dacian Cioloş.

U srpnju je usvojen propis kojim je više nego prepolovljena uobičajena duljina trajanja kod postupaka prilagodbe povezanih sa sufinanciranim programa te vrste. U sklopu te odredbe, službe Komisije zaprimile su 17 programa (ukupne proračunske vrijednosti od 40.1 milijuna €). Za sufinanciranje je odabrano četrnaest programa, od čega je 11 usmjereno na unutarnje tržište, a tri na treće zemlje. Među državama članicama Njemačka je glavna ciljana zemlja, dok su programi trećih zemalja usmjereni na kinesko, rusko i ukrajinsko tržište.

Potpun popis usvojenih programa i proračuna priložen je u dodatku.

Pozadina događaja

Godine 2000. Vijeće je donijelo odluku da EU smije sudjelovati u mjerama financiranja u vezi s informacijama i promoviranjem poljoprivrednih proizvoda i hrane na jedinstvenom tržištu EU i u trećim zemljama. Ukupni proračun za te promotivne programe iznosi 55 milijuna € godišnje. EU financira do 50% troška tih mjera (do 60% za programe koji promoviraju konzumaciju voća i povrća kod djece ili koje se tiču informacija o odgovornom konzumiranju pića i opasnostima pretjeranog uživanja alkohola). Preostalih 50% daju profesionalne organizacije internih ogranaka koje su predložile mjere i/ili zemlje članice u pitanju.

Za promoviranje na jedinstvenom tržištu i u trećim zemljama, zainteresirane profesionalne organizacije mogu svoje prijedloge dvaput godišnje predati zemljama članicama. Zemlje članice zatim šalju popis izabranih programa Komisiji zajedno s primjerkom svakog programa. Komisija zatim razmatra programe i prosuđuje udovoljavaju li uvjetima.

Za kraj, odluka vezana za promoviranje programa u trećim zemljama očekuje se krajem mjeseca studenog 2011.

Izvor: Europska komisija



Pripremi za ispis