Preporuka vlasnicima plantažnih nasada lijeske! 11.04.2012.

Tijekom četverogodišnjeg razdoblja provođenja Operativnog programa podizanja novih višegodišnjih nasada (2004.-2008.) u Međimurju je posađeno skoro 30 ha lijeske, odnosno udio ove lupinaste vrste u novopodignutim je voćnim nasadima tijekom navedenog razdoblja bio nešto veći od 25 %. Pri uzgoju nekoliko grmova lijeske u okućnicama za vlastite potrebe ne provodimo mjere kemijske zaštite, ali u plantažnim nasadima tijekom godina se pojavljuju štetne kategorije organizama protiv kojih je potrebno provoditi nekoliko usmjerenih kemijskih zaštita. Među štetnim organizmima životinjskog podrijetla najveće štete čini ljeskova grinja (Phytophus avellanae) i ljeskotoč (Cucurlio nucum), a naknadno se jače pojavljuje i smeđa trulež plodova (Monilinia fructigena, Monilinia coryli). Premda se svake godine pojavljuje i pepelnica (Phyllactinia coryli), najčešće je nije potrebno suzbijati, naročito ako se razvija krajem vegetacije. Trenutno na području naše Županije još nemamo informacija o značajnijoj pojavi bakterijske paleži (Xanthomonas campestris pv. coryli) i bakterijskog raka lijeske (Pseudomonas syringae pv. avellane).

Ljeskova grinja (Phytophus avellanae) je vrlo česta i bilježimo značajne ekonomske štete jer je svake godine napadnuta gotovo trećina ukupnih pupova, pa tržni proizvođači redovito moraju poduzeti mjere suzbijanja. Krajem zime i početkom proljeća grinje se počinju intenzivno hraniti sisanjem biljnih sokova i umnožavati. Time uzrokuju nabreknuće zaraženih pupova, koji se naknadno ne otvaraju ili se razvija deformirano lišće koje se postupno suši. Kako u našoj zemlji nemamo registriranih pripravaka za suzbijanje štetnih organizama lijeske Ministarstvo poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja (MPRRR) je tijekom svibnja 2009. izdalo "Naputak za podnošenje zahtjeva za izdavanje dozvole za proširenje primjene sredstava za zaštitu bilja na male kulture i/ili male namjene". Nažalost, u lijesci je na taj način do sada izdano proširenje tek manjem broju kemijskih pripravaka, npr. zemljišnom herbicidu na osnovi pendimetalina (Pendigan 330EC) i insekticidu na osnovi spinosada (Laser KS). U "Tehnološkim uputama za integriranu proizvodnju voća 2012. godine" za suzbijanje ljeskove grinje iz skupine šiškarica navodi se jedino djelatna tvar dimetoat (Calinogor EC).  

Kritično razdoblje zaštite lijeske od štetne pipe ljeskotoča (Cucurlio nucum) i uzročnika truleži plodova (Monilinia fructigena, Monilinia coryli) traje od početka ili sredine svibnja pa sve do sredine srpnja, kada je optimalno vrijeme za njihovo suzbijanje.

 
mr.sc. Milorad Šubić, dipl.ing.agr.
 
 
Pripremi za ispis