Studijski posjet delegacije Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodnog gospodarstva Republike Makedonije

U radnom posjetu JPSS-i kolege iz Makedonije boravili su dva dana, pri čemu su prvi dan proveli sa djelatnicima Odjela za FADN. Tom su prilikom međusobno izmjenjena iskustva o organizaciji i provedbi FADN sustava u Hrvatskoj i Makedoniji. Tako smo saznali da se u Makedoniji FADN istraživanje provodi od 2009., i to na nereprezentativnom uzorku od 600 PG-a, zahvaljujući projektu tehničke pomoći u kojem su konzultanti poljskog Instituta za agroekonomiku i hranu sudjelovali u uspostavi FADN sustava u Makedoniji.

Provedbu FADN istraživanja organizira i nadzire Odjel za FADN makedonskog Ministarstva, dok same podatke na terenu, kao i Hrvatskoj, prikupljaju djelatnici poljoprivredne savjetodavne službe, organizirani u šest regionalnih odjela.
Između ostaloga, članovima makedonske delegacije prezentiran je hrvatski model prikupljanja podataka putem off-line aplikacije te sustav kontrole kvalitete i točnosti prikupljenih podataka što ih je najviše impresioniralo, kao i korištenje prikupljenih podataka u obliku izvješća za poljoprivredna gospodarstva koja sudjeluju u FADN sustavu.

maked_veca.jpg
Drugog dana njihovog boravka u JPSS-i organiziran je posjet Područnom odjelu Grada Zagreba te jednom gospodarstvu s tog područja koje sudjeluje u FADN istraživanju. Tako su se gosti iz prve ruke mogli uvjeriti kako, osim prikupljanja podataka, stručni savjetnik nositelju PG-a prezentira njegove rezultate i pokazatelje o poslovanju koji su se odnosili na 2010. računovodstvenu godinu. Ujedno su makedonski predstavnici dobili sliku jednog prosječnog hrvatskog gospodarstva koje se, u ovom slučaju, bavi povrćarskom proizvodnjom iz koje ostvaruje dohodak za poslovanje obiteljskog gospodarstva i život članova svoje obitelji.

Djelatnici Odjela za FADN makedonskog MPŠVG-a pokazali su velik interes za daljnji napredak FADN sustava u Hrvatskoj, kao i za uspostavu čvršće suradnje s kolegama iz Odjela za FADN Javne poljoprivredne savjetodavne službe jer je zajednički zaključak ovog studijskog posjeta da se FADN sustav u Hrvatskoj i u Makedoniji, kao i u ostatku regije, susreće s uglavnom istim teškoćama i problemima na putu do pune uspostave FADN sustava pri čemu je Republika Hrvatska i formalno samo „na korak“ do ostvarenja tog cilja, budući da će 2013. godine postati punopravna članica Europske unije.

Mirela Matičević, dipl. ing. agr., stručna savjetnica
Odjel za Sustav poljoprivrednih knjigovodstvenih podataka (FADN)
                                        Odsjek za provedbu FADN istraživanja