Stručno putovanje Udruge zagorski ekološki proizvođači u Sloveniju

Susret slovenskih i hrvatskih proizvođača započeli smo u Olimju kod Podčetrtka obilaskom vrta ljekovitog bilja u samostanu.

U vrtu se nalazi veliki broj ljekovitih biljaka iz kojih se proizvode razni čajevi i tinkture  koji se mogu kupiti u sklopu samostana uz savjete kako koja biljka djeluje na zdravlje i sam organizam čovjeka. U vrtu je i edukativni dio gdje na gredicama uz svaku biljku piše njezin latinski naziv, domaći naziv te koji joj je ljekoviti učinak. U sklopu samostana je i jedna od najstarijih biljnih ljekarni u ovom dijelu Europe, čijim su razgledavanjem naši proizvođači bili oduševljeni.

Daljnji put odveo nas je do mjesta Žalec gdje se nalazi Institut za hmeljarstvo i pivarstvo.

Osim primarne proizvodnje hmelja, Institut ima i vrt u kojem se uzgaja ljekovito bilje, a podijeljen je“lijevu“ i „desnu“ stranu. Na jednoj strani nalazi se uobičajeno poznato ljekovito bilje koje se prodaje kozmetičkim kućama za izradu raznih kozmetičkih preparata, dok je kao pokusni dio druga strana vrta zasađena „novim vrstama i sortama“ ljekovitog bilja, za mogući budući uzgoj. Proizvodnja je registrirana kao ekološka, te sve presadnice koje se prodaju imaju certifikat.

ekolo1_.jpg

Kao zadnja etapa našeg putovanja bio je posjet Žičkoj kartuziji i ekološkom imanju g. Drage Iršiča. Gospodin Iršič je i turistički vodič, pa nas je proveo kroz kartuziju koja je jedna od najstarijih samostana u romanskim zemljama i datira iz 1160. godine. Oko samostana nalazi se vrt ljekovitog bilja za koje se brine gosp. Iršič, a ujedno ima i prodaju ljekovitih čajeva, raznih rakija s ljekovitim biljem, likera i namaza.

ekolo2_.jpg

Na kraju smo posjetili njegovo ekološko imanje nad Vitanjem gdje se nalazi i ugostiteljski objekt, te pašnjaci  sa kravama, ovcama i kozama. U sklopu kuće pokazao nam je prostor gdje suši ljekovito bilje, zatim prostorije za izradu pekarskih proizvoda, sirnih namaza i rakija s ljekovitim biljem (travarica). Prema njegovim riječima sve poslove od sušenja do prerade i plasmana radi sam uz povremenu pomoć sina i snahe, Sve je to registrirano kao dodatna djelatnost. Naravno da nismo mogli, a ne pitati kako je to sve moguće i koliko je za to potrebno dozvola.

No, gosp. Iršič nam je objasnio kako je registracijom dodatne djelatnosti sve moguće regulirati i da im sada treba puno manje „papira“ nego prije. Bilo je puno pitanja na koja smo na naše zadovoljstvo dobili i odgovore. Na ovom putovanju izmijenjena su iskustva s jedne i druge strane i ostvareni novi kontakti. Puni dojmova i nade, napustili smo ovo slikovito imanje.

 

 

Sandra Majsec dipl. ing. agr.
stručna savjetnica za
ekološku i integriranu poljoprivredu