U Virju održana učionica na otvorenom – krmni sirak i sudanska trava – prinosi u sušnoj 2012. godini
Nažalost, poljoprivredni proizvođači radi kojih organiziramo ovakve „učionice na otvorenom“ nisu se odazvali pozivu. No, nadam se da je razlog nedolaska obavljanje sezonskih poslova žetve i sjetve poljoprivrednih kultura, a ne apatija koja vlada posljednjih mjeseci u našim selima. Jučer nas je bilo svega nekoliko, ali smo bili uporni i obišli parcele zasijane sudanskom travom (Sorghum sudanense), kultivar SuSui krmnim sirkom (Sorghum bicolor) kultivar Zerberus, kao krmnih kultura koje daju visok prinos, a ujedno bolje podnose sušu u odnosu na ostale krmne kulture.
Hibridi krmnog sirka i sudanske trave mogu se sijati u nekoliko rokova sjetve: kao glavni usjev, naknadni i postrni. Obzirom na rok sjetve, za korištenje dospijevaju tijekom druge polovice ljeta i početkom jeseni (sve do pojave prvog jesenskog mraza). Ukoliko sijemo u postrnom roku, tlo bi trebalo povaljati. Sjetva nakon 15. srpnja većinom nije isplativa jer u prosječnoj godini u našim agroklimatskim uvjetima možemo postići samo jedan otkos. Krma se može koristiti izravno s polja (kao svježa, zelena krma) ili se može silirati.
Ciljevi ove „učionice na otvorenom“ bili su:
-
utvrditi rodnost u sušnim uvjetima
-
pokazati razlike između ove dvije krmne kulture
-
raspraviti o mogućnostima korištenja i načinima spremanja krme
-
utvrditi mogućnosti sjetve na područjima rizičnima za uzgoj kukuruza radi oštećenja od divljači (divlje svinje).
Prinos hibrida Zerberus iznosi 60,0 t/ha zelene mase (u samo jednom otkosu) u fenofazi optimalnoj za žetvu, koja se obavlja silo kombajnima sa adapterom za kukuruz kad je vlaga u zrnu oko 32 do 35 %, odnosno u fazi mliječno-voštane zriobe, što je upravo sada kod usjeva sijanog 19. svibnja.
Sjetva je na različitim parcelama obavljena 17. – 24. svibnja. Obzirom na mikrolokaciju i karakteristike tla svake pojedine parcele, usjevi su dospjeli za korištenje u periodu nakon 12. srpnja, a nakon spremanja priroda iz prvog otkosa, usjevi su za korištenje sve do pojave prvih mrazeva. Ukupno postignut prinos kroz jedan ili dva otkosa, vrste i količine primijenjenih količina organskog i mineralnog gnojiva, kao i kvalitetu silaže objavit ćemo po završetku vegetacije i kemijske analize.
Zahvaljujem na suradnji OPG-u Čagran, oglednom poljoprivrednom gospodarstvu i tvrtki KWS Sjeme d.o.o. koja je poklonila sjeme za ovaj pokus.
mr. sc. Tatjana Međimurec
rukovoditeljica Odsjeka
0 comments
Write a comment