Ususret 3. međunarodnom pčelarskom sajmu Dalmatina

Očekujemo oko 60 izlagača pčelarske opreme, pribora, knjiga, pčelinjih proizvoda te mnoštvo posjetitelja iz jadranskih, ali i kontinentalnih županija. Naravno, tu je i bogati stručno-edukativni program koji će poput švedskog stola ponuditi raznovrsne teme. O hranidbi pčela i njezinom utjecaju na vitalnost pčelinjih zajednica govorit će dr.sc. Maja Smodiš Škerl iz Slovenije, a na nozemozu kao „tihom ubojici“ i mogućem oružju protiv nje će nas informirati Nina Vukelić, dr. vet. med. i doc. dr. sc. Ivana Tlak Gajger. Razumljivo da na „Dalmatinama“ uvijek dobro kotiraju tehnološke teme. Stoga nam ove godine iz B i H dolazi gosp. Rajko Radivojac koji će u prezentaciji „Stvaranje jakih pčelinjih zajednica“ otvoriti mnoga pitanja i ponuditi najbolje odgovore. Osobno se radujem što je Rajko prihvatio naš poziv jer se radi o dobrom pčelaru i predavaču te piscu mnogih stručnih članaka i knjiga. Također, imat ćemo gosta predavača iz Švedskog pčelarskog saveza. To je stručni savjetnik za pčelarstvo, gosp. Preben Kristiansen koji će nam prenijeti švedska iskustva u organizaciji rada saveza, pčelara, tehnologije pčelarenja i borbe protiv bolesti pčela kao skandinavski model. Profesora Bučara iz Petrinje, koji nas je unatrag dvije godine oduševio sa svojim prezentacijama o mediteranskim pašama, ćemo i ove godine ugostiti. Uopće ne sumnjamo da će prof. Bučar prirediti predivnu slikovnu prezentaciju s mnogo podataka o medonosnim biljkama šume i makije hrasta česmine. Nakon „teških“ tehnološko – patoloških tema, predavanje prof. Bučara bi trebalo biti pravo duhovno olakšanje i odmor za oči. Tu je i mladi, stručni suradnik iz PSS-e Igor Petrović, dipl.ing.agr. koji će sa svojom temom „Proizvodi dodane vrijednosti u pčelarstvu“ sigurno izazvati pozornost posjetitelja te možda pomoći nekome da poveća prinos novca po košnici. Igor ima obiteljsko pčelarsko gospodarstvo sa 100 košnica i sigurno zna kako napraviti proizvode dodane vrijednosti u pčelarstvu. Imat ćemo i malu radionicu o skupljanju pčelinjeg otrova gdje će nam gosp. Ivan Curiš uprizoriti razloge, potrebe i način proizvodnje otrova. Ivan to radi veoma uspješno, unatrag nekoliko godina, pa se nadam da će pčelari nakon radionice razmisliti o ulasku u posao s otrovom.

Treba podsjetiti da nas organizatori uvijek ugodno iznenade s nekim novitetima pa smo tako doznali da će se „Dalmatina 3“ove godine protegnuti na tri dana (od 9. do 11.studenog). U petak poslijepodne imat ćemo radionicu o poreznom statusu poljoprivrednika, obveznim doprinosima za socijalno osiguranje poljoprivrednika te o zapošljavanju u poljoprivredi. Dr. sc. Marija Zuber i Ivica Milčić iz Hrvatske zajednice računovođa i financijskih djelatnika će nas upoznati s načinima stjecanja statusa osiguranika po osnovi obavljanja poljoprivredne djelatnosti te kako uraditi socijalno osiguranje poljoprivrednika koji nisu porezni obveznici. Također, informirat će nas što uraditi ako nam je poljoprivreda druga djelatnost; kako možemo obavljati poljoprivredu uz radni odnos ili mirovinu te sve o vrsti i stopi obveznih doprinosa ovisno o statusu u sustavima osiguranja te kako riješiti socijalno osiguranje članova obitelji poljoprivrednika. Voditelji radionice će objasniti što znači paušalno oporezivanje poljoprivrednika; tko su sve obveznici poreza na dohodak odnosno dobit te što znači ulazak i izlazak iz sustava poreza na dodanu vrijednost te kako voditi poslovne knjige i evidencije poljoprivrednika. Ako još tome dodamo da se planira govoriti i o zapošljavanju radnika u poljoprivredi (poljoprivrednici kao poslodavci; zapošljavanje radnika sklapanjem ugovora o radu na neodređeno i na određeno vrijeme; evidencije o radnom vremenu; isplata plaće; zapošljavanje članova obitelji te zapošljavanje radnika na povremenim poslovima; ugovor o sezonskom zapošljavanju, kupnja markica za doprinose; isplata zarade) ne trebamo sumnjati da će dvorana biti ispunjena do kraja. Mislim da su teme radionice odlično složene i da će riješiti mnoge nepoznanice s kojima se hrvatski pčelari redovito susreću. Radionica počinje u petak, 9. studenog u 14,00 sati. Predviđeno je da radionica traje do 16:00 sati , a odmah nakon toga o važnosti apiterapije u svakodnevnom životu govorio bi prim.mr. sc. dr. Josip Lončar iz Bjelovara. Zaista, za svaku pohvalu organizatorima što su i petak na „Dalmatini„ napravili izuzetno zanimljivim danom.

Međutim, centralni dio sajma je ipak subota (10. studeni) sa svečanim otvorenjem u 10:00 (vidi program) nakon kojeg slijedi stručno – edukativni program. U subotu popodne slijedi svečana dodjela diploma i priznanja za najbolje ocjenjene vrste meda. U nedjelju počinjemo u 10:00 s prezentacijama, kada bi nas Matteo Giusti, dipl.ing.agr. iz Bologne (Italija) trebao upoznati s problemima talijanskih pčelara s nametnikom -muhom Senoatiniom koja ponekad može uzrokovati veća uginuća u talijanskim pčelinjacima. Također, zamolili smo ga da nas informira o biologiji i mogućoj patologiji ličinaka tringulina koji su uočili pčelari u Gorskom kotaru i Slavoniji na svojim pčelama. Iskreno se nadam da, zbog mnogih obveza, Matteo  neće biti spriječen doći u Split. Na kraju ću osobno održati prezentaciju „Varooza- dobivena utakmica ili smo tek na poluvremenu?“ s posebnim osvrtom na Check mite+, situaciju s padom varoe u ljeto 2012. i konceptom suzbijanja i kontrole varooze“. Kao i prošle godine pčelari će moći kupiti po tiskarskoj cijeni Zbornik radova sa svim sažecima predavanja i popisom izlagača.

Razumljivo da će ravnatelj hotela „Zagreb“ ponuditi povoljne cijene smještaja, a dalmatinski pčelari će se pobrinuti da ne nedostaje spize, vina i ugodnog pčelarskog druženja. Moguća isprika kontinentalnih pčelara da se „Dalmatina“ poklapa s Martinjem se ne prihvaća. Ako dolazi pun autobus slovenskih pčelara koji također štuju Svetog Martina, onda, molim, put pod noge i vidimo se drugi vikend u studenom u Splitu.

Za sve informacije oko hotelskog smještaja tijekom „Dalmatine“, molim nazovite hotel „Zagreb“ u Dujlovu na broj telefona 021/35 32 60  s naznakom da ste sudionik sajma.

Program

 

Zlatko Tomljanović, dr.vet.med.
viši stručni savjetnik