Predstavljena knjiga Maslinarski rokovnik za svaki trliš
O knjizi su govorili: Nedjeljko Jusup pisac predgovora i urednik, prof. dr. sc. Ante Kolega stručni recenzent, Žarko Kovačić rukovoditelj područnog ureda Poljoprivredne savjetodavne službe jadranske Hrvatske, Željko Katuša pročelnik upravnog odjela za gospodarstvo i društvene djelatnosti Grada Benkovca i autori Ivana Tomac Talajić i mr. sc. Marijan Tomac.
Ovaj korisni priručnik agronoma mr. sc. Marijana Tomca i njegove kćeri Ivane Tomac Talajić, nije sakupio svu mudrost svijeta. Bez njega možete i na sjeverni i na južni pol, u svemir čak, ali kad idete u svoje masline, u Istri, na Kvarneru, u Dalmaciji, na jadranskim otocima i u priobalju, dobro ga je imati pri ruci rekao je između ostalog Nedjeljko Jusup poznati zadarski novinar.
U uvodnim riječima poseban naglasak stavljen je na nužnost slušanja struke i odmaku od tradicije u smislu prihvaćanja novih tehnoloških smjernica u uzgoju maslina i proizvodnji maslinovog ulja pri čemu veliku ulogu ima Poljoprivredna savjetodavna služba sa svojim agronomima na terenu kako je naveo Željko Katuša pročelnik upravnog odjela za gospodarstvo i društvene djelatnosti Grada Benkovca .
U posljednjih petnaest godina maslinarstvo je zabilježilo procvat na cijelom prostoru uzgoja ove vrijedne hraniteljice. Uz podizanje novih plantažnih nasada obnovljeni su stari i zapušteni maslinici, a s obnovom treba nastaviti i u budućnosti. Isto tako vjerujemo, a brojne međunarodne nagrade i priznanja idu u prilog tome da će hrvatsko maslinovo ulje svojom kvalitetom prednjačiti u Europskoj uniji. Agronomska struka je neizostavni čimbenik u razvoju hrvatskog maslinarstva čemu je doprinos dala i Savjetodavna služba dosadašnjim radom i savjetima na terenu istaknuo je između ostalog Žarko Kovačić rukovoditelj područnog ureda Poljoprivredne savjetodavne službe jadranske Hrvatske.
Maslinarski rokovnik za svaki trliš je kombinacija maslinarskog priručnika i rokovnika. Formata 20 x 14 centimetara vrlo je praktičan za svakodnevnu uporabu kako u kući tako i u samom masliniku. Svaki mjesec podijeljen je u četiri poglavlja koja čine cjelinu. Tjedni planer s dnevnim datumima i kalendarom čini prvi dio svakog mjeseca. Drugi dio svakog mjeseca čini kalendar maslinarskih radova ilustriranih s fotografijama u boji i grafičkim prikazima poslova u masliniku rad je autora mr. sc. Marijana Tomca i Ivane Tomac Talajić, dipl. ing. agr. Treći dio svakog mjeseca su recepti autohtonih jela na bazi maslina i maslinovog ulja po izboru kuhara Renata Kraljeva. Četvrti dio svakog mjeseca u Maslinarskom rokovniku za svaki trliš čini prostor od deset stranica za bilješke maslinara o poslovima u masliniku. Maslinarski rokovnik za svaki trliš ima ukupno 250 stranica i tiskan je u nakladi od 5.000 komada.
Dugogodišnji terenski rad i stručnost autora u Rokovniku maslinarima pružaju pregršt praktičnih informacija koje ukazuju na redovitu potrebu rezidbe i gnojidbe, od trenutka podizanja i sadnje maslina, bez kojih nema dovoljnog i zadovoljavajućeg porasta izbojaka i, naravno, redovite i obilate rodnosti.
Niz recepata autohtonih jela Dalmacije po izboru majstora kužine Renata Kraljeva i pažljivim odabirom moćnih vina upotpunjuje sliku opstojnosti života, kulture i običaja hrvatskog Sredozemlja napisao je u recenziji prof. dr. sc. Ante Kolega – Bage.
U "Maslinarskom rokovniku za svaki trliš" autori su svoje znanje o maslinarskoj proizvodnji pretočili u najvažnije mjesečne aktivnosti tijekom godine u masliniku. Cilj je pomoći sadašnjim i budućim maslinarima oko organizacije plana aktivnosti tijekom cijele godine. Time su dali na znanje da se o maslinama brinemo cijelu godinu, kako bi ih održali u dobroj kondiciji i zauzvrat dobili visoke prirode i kvalitetne plodove, koji su preduvjet za izrazito visoku kvalitetu maslinova ulja.
U svojoj recenziji dr. sc. Željko Prgomet između ostalog je napisao. Zadnjih deset godina suša ubire prerano plodove i na maslinama. Stoga je posebno naglašena potreba za navodnjavanjem i različitim pristupima, ovisno o uvjetima uzgojnog područja i izvoru vode.
Mislim da bi ovaj Rokovnik trebao biti štivo za sve sadašnje i buduće, mlade i nešto starije maslinare.
Ivana Tomac Talajić dipl. ing. agr.
stručna savjetnica