Skupština Saveza udruga malih sirara Republike Hrvatske – SIRCRO

Od samog početka osnivanja udruga malih sirara i Saveza udruga prije nekih sedam godina uloženo je mnogo truda u očuvanju naših izvornih proizvoda i pomoći malim sirarima putem edukacija, radionica, organizacija udruga, stručnih putovanja i samog plasmana na sajmovima i manifestacijama.

sircro24_12.jpg

Danas, kao i u samim početcima, suradnja savjetodavaca i sirara je ostala ista. Nekad su mali sirari prerađivali svoje proizvode u kuhinjama ili u posebnim ali neadekvatnim prostorima. Mali sirari su, u međuvremenu, uredili prostore za proizvodnju sira u skladu sa vrlo strogim zakonodavstvom koji moraju imati prerađivači  proizvoda životinjskog porijekla. Također od samih početaka suradnja proizvođača i savjetodavaca u plasmanu tradicijskih sireva je bila vrlo intenzivna. Počeli su se nizati sajmovi i izložbe sireva na prostoru cijele Hrvatske. Također male sirane su postale dio agroturizma, pa su sirari dio dohotka zaradili na kućnom pragu u posebno uređenim kušaonicama. Na promicanju seoskog turizma i plasmana viška poljoprivrednih proizvoda Savez malih sirara također vodi brigu pa se skupštine održavaju na obiteljskim gospodarstvima koji pružaju turističke usluge, tako da se ovaj puta skupština održala u vinariji Šapić u Letičanima pored Bjelovara. Pored te vinarije na vinskoj cesti se nalazi mala sirana obitelji Juranić, predsjednice prve udruge malih sirara „Bjelovarski kvargl“. Bjelovarsko-bilogorska županija je mliječni bazen Hrvatske i sirarstvo je imalo temelj proizvodnje sira, a to je višak mlijeka. Tako da u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji imamo dvije udruge „Bjelovarski kvargl“ i „Bil-sir“, također smo domaćini dva velika sajma sira „Dani sira u grada sira“ u Bjelovaru i Gospodarski sajam–sajam sira u Grubišnom Polju.  

Organizirane edukacije, školovanja i stručna putovanja u ovih sedam godina postojanja Saveza malih sirara bile u gotovo svakoj županiji. U početcima u suradnji sa Agronomskim fakultetom  radionice sira su se provodile u svakoj županiji po nekoliko godišnje. Također školovanje sirara je bilo dio suradnje struke i proizvođača, tako da većina prerađivača mlijeka i proizvođača sira su osposobljeni za zanimanje mljekar-sirar. U cijeloj Hrvatskoj preko 300 polaznika. Samo u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji je osposobljeno gotovo 100 mljekara ili sirara. Također udruge malih sirara ili Savez su organizirali stručna putovanja u inozemstvu ili doma u Lijepoj Našoj gotovo svake godine po jedno.

No danas zbog gotovo kriminalnih radnji mali sirari imaju velikih problema. Šverc sira je postao pošast i nanosi veliku štetu samim proizvođačima sira. Jedna obitelj mora obaviti sve poslove mljekara, a to je 365 dana godišnje i nakon toga preraditi mlijeko i prodati svoj sir uz naravno poštivanje svih zakonskih okvira, koje moram priznati nije lako. Higijena i temperaturni režimi uz sve analize mlijeka, sira i vode, malo seosko gospodarstvo mora imati besprijekorno gotovo kao i svaka mljekara. No pojava sireva tko zna od kojekuda, bez ikakvih dokaza da su zdravstveno ispravni, još sa lažnim etiketama postojećih sirara su zaista veliki problem. Takovo što su otkrili sirari Mrvoš iz Ljubovštine u gorskom Kotaru. Pa je na skupštini bilo riječi i kako zaštiti proizvod, proizvođače i kupce.

sircro_2_24_12.jpg

Također na skupštini je bilo riječi i o inspekcijskom nadzoru. Inspekcije nadziru male sirare u svojim siranama, na tržnicama ili na sajmovima, ali kako pomoći da se spriječi prodaja sira bez nadzora za koje nitko ne može garantirati da je to zdravstveno ispravan prehrambeni proizvod. Na skupštini su predstavnici udruga bili obaviješteni i o dogovorima sa Ministarstvom poljoprivrede Upravom za veterinarstvo o pojednostavljenju propisa za male sirane. Također je bilo riječi o Vodiču dobre higijenske prakse za odobrene objekte, ali i za registrirane proizvođače koji prodaju samo sveži sir i vrhnje na tržnicama. U Bjelovarsko-bilogorskoj županiji tečaj za Vodič su prošli i registrirani proizvođači koji će u odnosu na mini sirane biti pojednostavljen.

Zaključak Skupštine je da i dalje aktivno promoviramo Savez malih sirara RH, a time i svoje članove, da branimo interese istih, da medijskim nastupima podižemo svijest građana o važnosti poznavanja tradicijskih proizvoda Hrvatske, njihove kvalitete i karakteristika.

Obogaćivati ruralni krajobraz RH organizacijom raznih manifestacija i izložbi sireva.

Aktivno i dalje djelovati u novoosnovanoj Leader mreži Hrvatske, pratiti razne natječaje i realizirati ih uz pomoć stručnih savjeta članova saveza malih sirara. 

Postizanje suradnje sa Ministarstvima turizma i prometa, kojima također ne može biti nevažno tko im i kakve kvalitete i zdravstvene ispravnosti prodaje prehrambene proizvode diljem naše obale. Zajedničkim snagama moramo ukloniti nelojalnu konkurenciju na domaćem tržištu, te uvesti red na tržištu. 

  

Darija Marković, dipl. ing. agr.
poljoprivredni savjetnik

Pripremi za ispis