Ponikve – specifikacija vinogradarskog položaja

Nositelji projekta su Udruga Pelješki vinski puti a izrada je povjerena Institutu za jadranske kulture i melioraciju krša iz Splita što su detaljnije predstavili dr. sc. Goran Zdunić i Ana Mucalo. Uvodno je u ime Udruge i ponikovskih vinogradara i vinara Frano Miloš naveo da je razlog izrade specifikacije prvenstveno taj što se trenutno nalazimo u procjepu pa ako se želi biti dio EU prostora moramo se uklopiti u sustav vrijednosti i provesti određene predradnje, poput specifikacije položaja, kako bi se osigurala budućnost pelješkog i dalmatinskog vinogradarstva.

ponikve1_19_7.jpg

Konačni cilj je označavanje proizvoda, odnosno vina te isticanje naziva lokaliteta Ponikve u skladu s propisima Europske unije zbog lakšeg prepoznavanja posebnosti svih odlika vinogradarskog lokaliteta odnosno stvaranje proizvoda respektabilnog autohtonom prostoru i tradiciji. Izrada Studije je ujedno i prvi projekt u Dalmaciji koji ima mogućnost sačuvati cjeloviti identitet obalno otočnog prostora u svrhu održivog razvoja, kao posebnu vrijednost kulturnog krajobraza.

Inače, područje Ponikava na poluotoku Pelješcu, izvanredan je primjer tradicijskog načina podizanja vinograda s terasama i suhozidima pa čitav predio ima prelijepu prošaranu vizuru suhozida odnosno vinograda i krasan je primjer krajobrazne arhitekture. Uglavnom je zastupljena sorta plavac mali a sveprisutan je tradicionalni, račvasti uzgojni oblik.

Izradu Studije zaštite lokaliteta Ponikve podržali su Općina Ston, Županijska gospodarska komora i Dubrovačko-neretvanska županija.

 

Antun Kotlar, dipl. ing. agr.
rukovoditelj Podružnice