Kulen stekao oznaku zaštićenoga zemljopisnoga podrijetla
Slavonski kulen je trajna kobasica proizvedena od mješavine najkvalitetnijih dijelova svinjskog mesa, soli i začina koja se nadjeva u slijepo svinjsko crijevo. Nadjeveno crijevo se tijekom najmanje 150 dana podvrgava sukcesivnim procesima fermetacije, hladnog dimljenja, sušenja i zrenja.
Slavonski kulen je tradicijski mesni specijalitet koji se proizvodi u ograničenom zemljopisnom području Slavonije i u skladu s uvjetima proizvodnje, kontrole i označavanja proizvoda koje propisuje specifikacija.
Zemljopisno područje proizvodnje
Područje proizvodnje je isključivo hrvatska zemljopisna regija Slavonija, a u specifikaciji su navedeni svi gradovi, općine i mjesta u kojima se moraju odvijati sve faze proizvodnje Slavonskog kulena, uključujući i tov svinja.
Rasplodna grla iznimno mogu potjecati i izvan navedenog područja kada za to postoje opravdani zootehnički zahtjevi (npr. osvježavanje krvi,…).
Svi registrirani objekti koji se bave proizvodnjom Slavonskog kulena, moraju se nalaziti unutar navedenog zemljopisnog područja.
Dokaz o podrijetlu
Sljedivost u lancu proizvodnje se temelji na fizičkom označavanju svinja i kulena.
Za proizvodnju je dopušteno koristiti svinje koje potječu od uzgojno valjanih grla čije je podrijetlo moguće dokazati putem matičnog broja i potvrde koju izdaje ovlaštena ustanova ili uzgojna organizacija. Svaki proizvođač dužan je voditi evidenciju o provedbi tova pa sve do otpreme svinja u ovlaštenu klaonicu.
Prerada
Prerada se obavlja isključivo u registriranim objektima, svaki proizvedeni kulen se označava neposredno nakon nadijevanja serijskim brojem upisanim na pločicu koja je pričvršćena na kulen i ostaje do kraja zrenja. Svaki proizvođač dužan je voditi evidenciju proizvodnje.
Nakon završetka proizvodnje kulen se organoleptički ocjenjuje. Samo oni proizvodi koji svojom kakvoćom udovoljavaju zahtjevima iz specifikacije se označavaju oznakom zemljopisnog podrijetla.
Povezanost između proizvoda i zemljopisnog područja
Pretpostavlja se da proizvodnja kulena u Slavoniji započinje početkom 18. stoljeća, od kada datiraju i prvi spomeni kulena. Tradicionalni način proizvodnje, uz manje izmjene zadržao se do današnjih dana. U prošlosti, a i danas, kulen je u Slavoniji nešto vrijedno čime se može ponuditi dragog prijatelja ili darivati važna osoba. Kulen se čuvao za posebne prigode, a prvi se narezivao u žetvi. U mnogim obiteljima krštenje, berba grožđa i drugi važni događaji nisu mogli biti bez kulena.
Kulen je nedvojbeno najbolji i najpoznatiji slavonski proizvod i važno je da se održala navika darivanja i čašćenja kulenom i u današnje vrijeme. Proizvođače ohrabruju stavovi kupaca koji su potvrđeni anketnim istraživanjem: većina ispitanika (97%) percipira Slavonski kulen kao tradicionalan proizvod, proizvod za uživanje (87%) te zdrav odnosno prirodan prehrambeni proizvod (65%); većina ispitanika (80%) drži da je Slavonski kulen kvalitetniji u odnosu na ostale kulenove koji se nude na tržištu. Ovi rezultati pokazuju da ovaj prehrambeni proizvod ima jasan, prepoznatljiv i kvalitetan imidž. Za ugled Slavonskog kulena je jako važno, prema mišljenju većina ispitanika (83%), da se proizvodi od svinja uzgojenih u Slavoniji. Sklonost potrošača na drugim tržištima potvrđena je sličnim ispitivanjem sa potencijalnim kupcima iz Austrije i Bavarske, a zahvaljujući i velikom iseljeništvu kulen će sigurno uspjeti na europskom tržištu.
Odsjek za svinjogojstvo
Nada Matić, dipl. ing., viša stručna savjetnica za svinjogojstvo
0 comments
Write a comment