Ususret 4. međunarodnom pčelarskom sajmu Dalmatina 16. – 17.11.2013., Hotel Zagreb, Split
Svatko tko je ikada radio na organizaciji nekog pčelarskog skupa, dobro zna koliko je to složen i često zamoran posao. Ove godine ćemo ugostiti oko 60 izlagača pčelarske opreme i pribora iz RH i susjednih zemalja. Također, očekujemo veliki broj pčelara koji će izložiti med i ostale pčelinje proizvode. Tu je i uvijek zanimljivo natjecanje u kvaliteti sortnih medova. Ne sumnjamo da će maštovitost u izradi pakovina dalmatinskih pčelinjih proizvoda te raznolikost ponude biti velika. U stručno-edukativnom dijelu ćemo imati 8 predavača iz Slovenije, Makedonije, Srbije i Hrvatske. Bit će razgovora o mogućnostima pčelarskog turizma u kojem su najdalje otišli Slovenci. Stoga se radujemo da nam dolazi uvaženi gospodin Franc Šivic iz Slovenije koji će nam iz prve ruke ispričati o svojim iskustvima u pčelarskom turizmu. Franc je veliko ime u svjetskoj pčelarskoj federaciji „Apimondiji“ te ćemo ga sigurno pitati i o mnogim drugim stvarima vezanim za slovensko pčelarstvo. Iz Slovenije nam također dolazi gospodin Vlado Auguštin, stručni savjetnik u Čebelarskoj zvezi Slovenije. Vlado će nam pokušati objasniti kako je moguće suzbijati varoozu tijekom ispaše. Uvjeren sam da će ta tema pobuditi zanimanje pčelara u dvorani. Imat ćemo i predavače iz Srbije. To su Rodoljub Živadinović, dr. med., predsjednik Saveza pčelarskih organizacija Srbije i gosp. Mladen Krstić, dipl. ing. agr. Rodoljub, naš stari znanac s prve Dalmatine u Dugopolju, će nam govoriti o pčelarenju Farrar košnicom, a iskoristit ćemo priliku da od njega saznamo što ima novog u srpskom pčelarstvu; s kakvim se problemima susreću i koje su im strateške odrednice u narednom periodu. Mladena smo zamolili da nam kaže o svojim iskustvima u proizvodnji paketnih rojeva.
Naime, ulaskom RH u EU otvaraju se šanse hrvatskim pčelarima da se, zbog geografskih prednosti, pojave na europskom tržištu kao proizvođači paketnih rojeva. Mladen je pčelar s preko 100 košnica, a svoja iskustva je stjecao u radu s poznatim srpskim pčelarom gosp. Dušanom Moskovljevićem (+2011) koji je pak desetljećima boravio u SAD-u i tamo stjecao pčelarska saznanja. Iz osobnog iskustva znam da su Amerikanci uz Australce otišli najdalje u proizvodnji paketnih rojeva pa se iskreno veselimo Mladenovom predavanju. Ove godine imamo i gosta iz Makedonije. Dr. sc. Aleksandar Uzunov, je uvaženi stručnjak na području genetike pčela. Osim što aktivno surađuje s mnogobrojnim pčelarskim institutima u EU (Njemačka, Danska, Italija) Aleksandar je i pčelar praktičar.
Posljednjih godina, centar njegovog interesa su vitalnost pčelinjih zajednica i selekcija matica. Uvjeren sam da će tema koju će nam prezentirati u Splitu "Praktična iskustva u komercijalnoj proizvodnji matica upotrebom više tipova oplodnjaka” biti mamac za punu dvoranu. Svakako ćemo Aleksandra zamoliti da nam ukratko približi makedosko pčelarstvo. Hrvatske boje “branit” će prof. Matija Bučar, doc. dr. sc. Ivana Tlak Gajger, prof. Frangen i moja malenkost. Profesor Bučar, ekspert za medonosno bilje i dobri duh Dalmatine, uvijek nas oduševi sa svojim prezentacijama. Njegova stručna izlaganja, uz mnoštvo prekrasnih fotografija i pregršt korisnih podataka predstavljaju vrhunac stručno-edukativnog dijela u subotu. Ivana će nam prikazati rezultate znanstvenih istraživanja u svezi antibakterijskih parametara dalmatinskih medova. Rad je napravljen u suradnji sa znanstvenicima s Instituta “Ruđer Bošković” i rezultati nikoga neće ostaviti ravnodušnim. Također, prof. Frangen će nas upozoriti na važnost diferzifikacije pčelarske proizvodnje. Na kraju, osobno ću kazati nešto o vapnenastom leglu, bolesti koja se nakon 20-tak godina ponovo pojavljuje u RH u većine pčelinjaka i predstavlja malu noćnu moru za naše pčelare. Probat ćemo odgovoriti da li je uzrok pojavnosti vapnenastog legla u stresu pčelinjih zajednica, lošem vosku, nepovoljnim vremenskim prilikama, pčelarskim pogreškama ili veterinarsko-medicinskim proizvodima koje koristimo unatrag nekoliko godina protiv varooze.
Na kraju, rekao bi nešto o neslužbenom dijelu Dalmatine. Naime, bio sam sudionik mnogih regionalnih, europskih i svjetskih pčelarskih sajmova. Razumljivo da na svakom sajmu postoje događanja iza pozornice ili tijekom ručkova, večera ili balova. Mogu zaista, s puno dokaza kazati da je atmosfera na Dalmatini među boljima. Naime, onaj tko nikada nije bio na pčelarskim večerama tijekom petka i subote na Dalmatini sigurno je mnogo propustio. Dalmatinska opuštenost i njihovo poimanje vremena koje nama “sjevernjacima” ponekad izgleda čudnim, odlična spiza (čitaj:hrana), dobra ”tekuća” pitanja, glazbeni bend koji ponekad nadmaši i samog sebe razlog su zašto se druženje često oduži do ranih jutarnjih sati. Gotovo je nevjerojatno kada pčelari u 03:00 raspravljaju da li treba koristiti matičnu rešetku ili koji je najbolji način prikupljanja propolisa.
Drage pčelarke i pčelari, ”potrpajte” u automobile svoje supružnike, djecu, prijatelje ili se organizirajte pa dođite autobusom na Dalmatinu. Hotel “Zagreb” će ponuditi povoljne cijene smještaja. Iskoristite priliku da poslušate odlična predavanja, sretnete kolege pčelare iz svih krajeva RH i dalje, popijete kavicu na Rivi u Splitu ili prošečete uz more. Ovogodišnja Dalmatina se točno smjestila između Martinja i kolinja. Stoga, ovaj put nema isprike za Vaš nedolazak.
Dođite na Dalmatinu, veselimo se……………
Prilog: Program Dalmatine
Zlatko Tomljanović, dr. med. vet.
viši stručni savjetnik
0 comments
Write a comment