Učionica na otvorenom u Debeljaku

Takav način savjetovanja naših voćara višegodišnja je praksa i svake godine pobuđuje izuzetno veliki interes. Učionica na otvorenom o agrotehničkim mjerama u masliniku održana 19.ožujka u Debeljaku, selu tisuću duša u sastavu općine Sukošan u Zadarskoj županiji okupila je veliki broj maslinara. Uz prezentaciju rezidbe na rod koju su održali  poljoprivredni savjetnik Zvonimir Vlatković i autorica ovog teksta u nasadu obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva Ante Torbarine odgovaralo se je i na ostala pitanja vezana za gnojidbu, održavanje nasada i zaštitu od bolesti i štetnika. Usvajanje i primjena osnovnih pomotehničkih pravila u maslinarskoj proizvodnji može biti jamstvo redovitog i kvalitetnog uroda. Stoga ponovimo!

Rezidba, zajedno s drugim agrotehničkim mjerama ima za cilj reguliranje vegetativnog i reproduktivnog razvoja masline,obrazovanje prikladnog uzgojnog oblika krošnje i osiguranje redovne i dobre rodnosti, te visoke kvalitete plodova.

Rezidba masline u punoj rodnosti teoretski se može obaviti u razdoblju od berbe pa do vidljivih znakova početka vegetacije, odnosno do mjeseca travnja.Međutim, budući da masline vrše razvrstavanje (diferencijaciju) pupova na cvjetne (koji daju rod) i drvne (koji daju novi izboj) u većem dijelu našeg klimatskog područja tijekom veljače, preporučljivo je maslinu rezati nakon tog razdoblja.

Ako pogledamo naše maslinike u studenom i prosincu neposredno nakon berbe uočiti ćemo nestrpljivost naših maslinara da čim prije obave rezidbu.Upravo ta ranija rezidba (gubitak dijela lišća koje stvara hranu i gubitak grančica) može biti presudan za razvrstavanje pupova, naravno u korist drvnih, tako da zapravo uzgajamo maslinu radi drva, a ne radi ploda.

Rezidba se ne smije obavljati kada je stablo mokro (neposredno poslije kiše ili ako je velika rosa) jer voda prenosi razne uzročnike bolesti, napose rak masline (Pseudomonas syringae), koji lako preko rana ulaze u tkivo stabla. U rezidbi masline postoje i određene pravilnosti kojih se treba pridržavati, a proizlaze iz specifičnosti rasta i razvoja masline, kao što je bazitoničnost masline koja znači zapravo da se izboji iz osnove grane ili debla uvijek brže i jače razvijaju od izboja koji su udaljeniji od osnove. Potrebno je poštivati redoslijed u odnosu na stablo: rezidba počinje od vrha stabla (grane) prema dnu, nikako obrnuto, jer je tako manja vjerojatnost da se napravi greška.Grana odrezana na donjem dijelu stabla ili na osnovnoj grani neće više potjerati.Zato uklanjanje grančica pri dnu glavnih grana valja provoditi smišljeno i oprezno, jer njihovim odstranjivanjem taj dio krošnje ostaje prazan, tj. ne obnavlja se.Tom se rezidbom stablo ili grana tjera u visinu.

Pri rezidbi treba:

  • Odstraniti sve vodopije, izuzev onih kojima želimo popuniti prazna mjesta u krošnji
  • Prorijediti drvne izboje (one najslabije i one najbujnije)
  • Prorijediti gustu krošnju odnosno granu
  • Prorijediti dio rodnih izboja
  • Ukloniti izrođene grane (grančice) tzv. «rezom unatrag»

Brojni nazočni maslinari na ovoj radionici kao ljubitelji ove plemenite vrste tražili su pojašnjenja i prikaze upravo  «reza unatrag», jer u takvoj terminologiji se teško snalaze i često prave greške. «Rez unatrag» tehnika je rezidbe kojom se vrši pomlađivanje izrođenih i iscrpljenih grana na način da se odstranjuju vršni izrođeni dijelovi grana i tako potiče stvaranje novih rodnih izboja. Osim toga ovim rezom sprečavamo ogoljavanje grana i stvaranje roda samo na krajevima krošnje. Ono što maslinari moraju imati na umu po završetku rezidbe je zaštita maslina bakrenim pripravcima radi dezinfekcije nastalih rana i dezinfekcija alata za rezidbu (škare, pila i voćarski nož).

Svako stablo masline je jedinstveno i traži poseban pristup zaključili su i polaznici ove učionice na otvorenom. Međutim, uz usvajanje osnovnih pravila koji se „uživo“ prezentiraju umjetnost rezidbe lakše će se pretočiti u praksi. 

Gordana Dragun, dipl. ing. agr.
rukovoditeljica Podružnice