Cijepljenje voćaka i vinove loze – uzimanje plemki
Naime, već od danas, a najkasnije do 8. ožujka, trebate uzeti jednogodišnje grančice te ih (uzimajući samo središnji dio lanjske jednogodišnje grančice), režući ih na isječke sa samo jednim pupom, i odlaganjem u hladnjaku na temperaturi od 0 ºC do + 1.5 ºC. Duljina grančice ispod pupa treba biti minimalno 4-5, a iznad pupa 1-2 cm. Prije stavljanja u hladnjak, iste je potrebno 15-20 sati namočiti u 2-3 %-tnoj otopini nekog od bakrenih pripravaka (osim kod Nordox-a gdje je dovoljno iste, u jednakom vremenskom trajanju, namočiti ne u 2-3%-tnoj nego u 0,2 %-tnoj otopini.) Plemke je najbolje pohraniti u platnene ili papirne ovitke, djelomično natopljene vodom (vlažne, a ne mokre), stavljene u plastične vrećice i ostavljene u hladnjaku na mjestu gdje se inače drži povrće. Na ovaj način, plemke s boljim postotkom tjeranja nakon cijepljenja, se mogu u hladnjaku očuvati 50-60 dana.
Isto učiniti s isječcima jednogodišnje rozgve, jednogodišnjim izbojima vinove loze (spremiti ih u hladnjak, u vlažnim uvjetima) te ih čuvati do vremena cijepljenja.
Vrlo mali primitak cijepljenja voća i vinove loze bit će ako se plemke uzimaju istoga dana kada se vrši i cijepljenje. Stoga, da biste osigurali visok postotak prijema cijepova, molimo da plemke uzmete odmah, a najkasnije do 8. ožujka ove godine.
Naputak o cijepljenju voćaka kao i o cijepljenju vinove loze, očekujte na web stranicama Savjetodavne službe početkom mjeseca travnja.
Tomislav Božičević, dipl. ing. agr.
viši stručni savjetnik