Obavijest vinogradarima 16.05.2014.

Od posljednje preporuke za zaštitu vinove loze prošlo je 9 dana. Zbog pada temperatura u tom periodu, vegetacija je slabo napredovala. Isto tako, niske temperature za ovo doba godine i jak vjetar nisu pogodovali razvoju novih infekcija plamenjačom vinove loze (Plasmopara viticola). Za idući tjedan najavljeno je zatopljenje. Pri temperaturama višim od 13° C i oborinama jačim od 10mm/m² velika je vjerojatnost za nove infekcije uzročnikom plamenjače vinove loze. Zato treba provesti preventivnu zaštitu vinove loze čim se vremenske prilike ustabile (prema prognozi- ponedjeljak). Kako je već napomenuto, vegetacija od posljednje preporuke za zaštitu vinove loze nije puno napredovala, te se vinova loza još ne nalazi u fazi pred cvatnju. Zbog toga je moguće koristiti jedan od preventivnih pripravaka s površinskim djelovanjem (Daconil 720 SC, Antracol WG 70, Dithane M-45, Star 80 WP, Mankozeb, Pinozeb, Cadillak 80 WP, Mankokal, Mankonor, Polyram DF, Delan 700 WDG i sl. ili pak pripravci na bazi fosetila (Mikal Flash, Mikal Premium F, Winner*, Attila*, Rival*, Alonso*). Pripravke na bazi fosetila nemojte koristiti više od 3 puta za redom.

* sredstvu je ukinuta registracija, a krajnji rok za prodaju i primjenu zaliha je 1.1.2015.

Ako na lišću primjećujete uljane pjege (znak infekcije plamenjačom) preporučljivo je upotrijebiti jedan od pripravaka sa stopirajućim djelovanjem (spriječiti će daljnji razvoj plamenjače u biljnim organima): Acrobat MZ (upotreba i prodaja zaliha do 01.01.2015.), Forum Star, Mildicut 25 SC.

Za suzbijanje pepelnice vinove loze (Erysphe necator) preporučljivo je u ovoj fazi koristiti jedan od pripravaka: Vivando SC, Talendo EC ili Crystal KS.

Voditi računa o tome da se za svako prskanje koriste fungicidi iz druge kemijske skupine, odnosno, drugačijeg mehanizma djelovanja.

Pojavu i dinamiku leta grožđanih moljaca pratimo, no za sada suzbijanje nije potrebno.

Pripravke koristite isključivo sukladno uputstvima i propisanim ograničenjima dobivenim uz sredstvo i sukladno Fitosanitarnom informacijskom sustavu (http.//fis.mps.hr/trazilicaszb/.

Pridržavajte se ograničenja vezanih uz mogućnost miješanja pripravaka međusobno.

Vodite evidenciju o korištenju sredstava za zaštitu bilja.

Praznu ambalažu od sredstava za zaštitu bilja potrebno je zbrinuti na zakonom propisani način- možete je predati u C.I.A.K. d.o.o. (Gubaševo 47 c) svakog prvog ponedjeljka u mjesecu.

Sanja Gregurić, dipl. ing. agr.
E-mail: Sanja.Greguric@savjetodavna.hr