Naši savjetodavci danonoćno obilaze poplavljena područja i kontroliraju stanje stoke
Odmah nakon početka krize u koordinaciji s Ministarstvom poljoprivrede i na osnovi preliminarnog popisa lokacija s izmještenom stokom dobivenim od kolega veterinara Savjetodavna služba započela je obilazak terena pri čemu su dodatno angažirani kolege iz Osječko-baranjske, Brodsko-posavske županije te djelatnici Hrvatske poljoprivredne agencije (HPA). Ukupno je 12 djelatnika Savjetodavne službe te sedam djelatnika HPA-a. Izrađen je unificirani upitnik u koji su unošeni podatci o vlasniku dopremljene stoke, vrsti, kategoriji, njenom broju. Također su uneseni podatci o vlasniku farme – domaćinu, njegovoj stoci te ukupnom stanju hrane na farmi. Prvotna brojka od oko 40 lokacija povećala se za nekoliko dana obilaska sve do 395. U šatoru kriznog stožera Savjetodavna služba postavila je svoj operativni centar i preuzela koordinaciju nabave, skladištenja i otpremanja hrane za stoku. U komunikaciji s lokalnom zajednicom postavljena su dva distributivna skladišta, s Hrvatskim cestama i Hrvatskim šumama dogovoren je angažman ukupno pet teretnih vozila za razvoženje hrane. U koordinaciji s Ministarstvom poljoprivrede iz industrije je uspostavljen stalni dotok kompletnih krmnih smjesa za krave, junad i svinje. Također je organiziran prihvat, skladištenje i distribucija sijena iz brojnih donacija – dodatno je angažirano skladište u Otoku i Privlaci, uz velikodušnu pomoć udruge konjogojaca. U sve te aktivnosti povremeno su uključeni i volonteri, policija, vojska – ovisno o potrebi. Kako bi sve skupa funkcioniralo bolje i kako bismo uvijek bili u kontaktu s korisnicima, otvorili smo pozivni centar u prostorijama Savjetodavne službe u Drenovcima. Djelatnici Službe i dalje su u stalnom obilasku terena, kontroli stanja stoke te pomažu pri isporukama i raspodjelama hrane u pojedinim selima.
Konkretno, u brojkama, trenutno govorimo o 1084 goveda, 5207 svinja, 80 konja i 2205-ero peradi. Brojka se dnevno mijenja u određenom manjem opsegu. Tome pridonosi i povratak dijela stoke u sela iz kojih je izmještena preventivno.
Uzmemo li u obzir da će se brojni gospodarski objekti trebati obnavljati, te da su na poplavljenim područjima usjevi oštećeni ili uništeni, sustav ishrane trebat će funkcionirati još neko vrijeme. Možda i više mjeseci. Sustav je postavljen kvalitetno, uhodan je i tu ne očekujemo veće probleme. Ipak, morat ćemo rješavati pojedine izazove koji dolaze. Jedna od dvije tvrtke koje su dale na raspolaganje skladišta morat će pripremiti prostor i angažirati ljude za skorašnju žetvu. Također, savjetodavci koji trenutno rade i u skladištima te stožeru na koordinaciji, prihvatu i otpremi hrane, sve više će poslova imati na terenu, kod samih korisnika s poplavljenog područja. Zbog svega toga nadam se da ćemo u idućim danima uspjeti postići adekvatan dogovor sa županijom i pripadajućim općinama kako bi se pitanje skladišta i ljudstva riješilo na najbolji način i za duže razdoblje. Ovom prilikom još jednom zahvaljujem svim donatorima, institucijama, tvrtkama, Ministarstvu poljoprivrede, lokalnoj zajednici, udrugama. Također treba spomenuti i brojne parelelne inicijative različitih udruga, inicijativu HPK-a, pojedinih općina i pojedinaca za koje se manje zna, ali su također imali važnu ulogu i pomogli da u tako teškoj situaciji nismo imali slučajeva neishranjenih ili bolesnih životinja.
Svim donatorima sijena poručujem da smo trenutno prilično popunili zalihe, ali ćemo ga trebati i u idućem razdoblju. Neka se slobodno jave u idućim tjednima kako bismo dogovorili dopremu i skladištenje.
1084 goveda
5207 svinja
80 konja
2205-ero peradi
Zdenka Rupčić,
Glas Slavonije
0 comments
Write a comment