1. Festival češnjaka Zadarske županije
Bogati program je sadržavao izložbeno-prodajni dio, promotivnu prodaju češnjaka, te radionicu pletenja vijenaca češnjaka – rešti i izrade girlandi od luka i cvijeća u kojoj je sudjelovala učenička zadruga „Vridne ruke“ Poljoprivredne, prehrambene i veterinarske škole Stanka Ožanića iz Zadra. Brojni posjetitelji, od djece iz vrtića do srednjoškolaca, domaćih i stranih gostiju uveličali su i opravdali ovu hvale vrijednu manifestaciju čiji cilj je promocija i unapređenje domaće proizvodnje češnjaka. Birala se je najljepša rešta i najljepši štand, a održan je i stručni skup. Za svakoga je bilo po nešto, a Benkovac – to srce Ravnih kotara mirisao je češnjakom.
Pobjednici 1. Festivala češnjaka u izradi naj rešte i naj štanda su Danijel Baković iz Banjevaca koji je, prema ocjeni stručnog ocjenjivačkog suda izradio najljepšu reštu te Milka Strenja, također iz Banjevaca koja je imala najljepši štand.
Slika 1. Milka Strenja i Danijel Baković dobitnici nagrada za najljepšu reštu i najljepši štand
Radionicu pletenja rešti prenio je HRT-ov novinar Ante Kolanović u emisiji Hrvatska uživo, a vodile su je poljoprivrednice Dara Mitrović i Jasmina Graovac.
Slika 2. Radionicu pletenja rešti prenosila je Hrvatska uživo
Najveću reštu izradila je Udruga proizvođača češnjaka Rešta i nju su ponosno po šetnici ponijeli brojni sudionici.
Slika 3. Najveću reštu izradila je Udruga proizvođača češnjaka „Rešta“
Revitalizacija proizvodnje češnjaka u Zadarskoj županiji trogodišnji je projekt Upravnog odjela za poljoprivredu Zadarske županije koji je pokrenut početkom 2012. godine, a provodi ga Agronomski fakultet iz Zagreba u suradnji s Savjetodavnom službom i Udrugom „Rešta“ koja okuplja proizvođače češnjaka u Zadarskoj županiji. Voditelj projekta je prof. dr. Josip Borošić sa Zavoda za povrćarstvo Agronomskog fakulteta u Zagrebu.
Svrha ovog istraživačkog projekta je unaprijediti proizvodnju češnjaka na području Zadarske županije, istodobno potaknuti organizaciju proizvodnje sadnog materijala metodom kulture tkiva, kojom će se omogućiti očuvanje i umnažanje te proizvodnja dovoljne količine odabranog najboljeg češnjaka, kako bi se potaknula i potrošnja domaćeg češnjaka u našoj zemlji.
Kao jedan od bitnih problema u pripremi istraživanja pokazao se nedostatak kvalitetnog sadnog materijala i neodgovarajuće skladištenje. Obzirom da je proizvodnja češnjaka nekada zauzimala značajno mjesto u gospodarstvu Zadarske županije, zaključeno je da treba sačuvati taj vrijedan genetski materijal kao dio prirodne baštine.
Gospodarsku vrijednost tradicionalnih sorti povrća moguće je povećati jedino sustavnom brigom o njihovom očuvanju, popularizacijom uzgoja i promocijom njihovih gastronomskih i prehrambenih vrijednosti.
Ovaj projekt ima za cilj očuvati hrvatske autohtone sorte češnjaka od izumiranja na regionalnoj i nacionalnoj razini te od nestajanja iz široke proizvodnje kao i podrške lokalnoj proizvodnji hrane.
Kroz tri godine pažljivo strukturiranog programa, koristila se kombinacija različitih aktivnosti: terenskog sakupljanja češnjaka, stavljanje u „in vitro“ (kultura tkiva), multiplikacija sadnica na hranjivim podlogama i njihova aklimatizacija u „in vivo“ uvjetima, sadnja na pokusnim poljima, organizacija edukativnih predavanja za poljoprivrednike, kojima će se po završetku projekta dobivene sadnice dati za daljnji uzgoj.
Savjetodavna služba – Podružnica Zadarske županije je za potrebe Projekta skupila podatke o proizvodnji češnjaka na području Zadarske županije, a svrha je bila procijeniti sadašnju proizvodnju češnjaka u Zadarskoj županiji i koristiti je kao temelj za planiranje unapređenja buduće proizvodnje.
Iznimna zainteresiranost proizvođača i posjetitelja opravdala je ovaj 1. Festival češnjaka Zadarske županije.
Gordana Dragun, dipl. ing. agr.
rukovoditeljica Podružnice
mr. sc. Ana Grgas
viša stručna savjetnica