Udruga seljaka Donja Stubica na sajmu Macfrut 2014 u Ceseni

U realizaciji ovog posjeta sudjelovala je Krapinsko zagorska županija dodjelom financijske pomoći putem Javnog poziva za edukaciju korisnika mjera ruralnog razvoja – aktivnost posjete stručnim i znanstvenim institucijama, oglednim tvrtkama i gospodarstvima u zemljama EU-a, a vezano uz ruralni razvitak i tehnologiju i organizaciju poljoprivredne proizvodnje. 

frut1010_.jpg

Ispred zgrade sajma
Foto: Irena Matić Humljak

Na internacionalnoj izložbi voća i povrća MACFRUT 2014 mogle su se vidjeti nove tehnologije u poizvodnji, skladištenju, pakiranju, čuvanju i transportu voća i povrća.

frut1_1010.jpg

Foto: Dragica Tresk Penezić

Na sajmu je predstavljen program “Školskog voća” s radionicama i zabavnim aktivnostima za učenike osnovnih škola, nastavnike i roditelje s ciljem boljeg razumijevanja informacija o zdravoj prehrani, te posebnim naglaskom na konzumacija voća i povrća.

frut2_1010.jpg

Uzgoj jagoda u plastičnim bocama (radionica)
Foto: Dragica Tresk Penezić

CRPV je zadružno društvo usmjereno na promicanje istraživanja, eksperimentiranje i širenje aktivnosti na području biljne proizvodnje čiji je cilj osigurati primjerene odgovore na zahtjeve proizvodnje. Osnovano je kako bi se zadovoljile potrebe regionalnog organiziranja proizvodnje. Obišli smo njihov laboratorij za mikropropagaciju i proizvodnju bezvirusnog sadnog materijala kao i veliki zatvoreni prostor u kojem se nalazi voćne sadnice u različitim fazama uzgoja. 

frut3_1010_unutra.jpg

Laboratorij za mikropropagaciju
Foto: Dragica Tresk Penezić 

frut4_1010.jpg

Dio rasadnika
Foto: Dragica Tresk Penezić

Smještaj je bio organiziran na poljoprivrednom gospodarstvu Macin koje se bavi pružanjem turističkih usluga. Gospodarstvo obrađuje 13 ha poljoprivrednih površina od čega je 9 ha pod vinovom lozom. U Italiji je pravilo da gospodarstvo koje nema vlastite proizvodnje ne može se ni baviti seoskim turizmom. Minimalno 50 % proizvoda koje nude kroz seoski turizam mora biti iz vlastite proizvodnje, a ostalo smiju podmiriti iz lokalne proizvodnje. Seoskim turizmom su se počeli baviti prije 8 godina. Koristili su sredstva iz EU fondova, a onda se iz godine u godinu udio sredstava smanjivao. Većinu poslova na gospodarstvu odrade sami. Rijetko koriste sezonsku radnu snagu zbog visokih davanja prema državi (35 €/dan po radniku) i skupe radne snage.

Na povratku kući i sad kad su nam se dojmovi slegli zaključak je svih članova Udruge da je izlet ispunio očekivanja i da su dobivene informacije korisne.

frut5_1010.jpg

Članovi Udruge
Foto: Irena Matić Humljak

  

Dragica Tresk Penezić, dipl. ing. agr.
viša stručna savjetnica