Obavijest maslinarima! 24.07.2015.
Prema ovotjednim očitanjima na kontrolnim punktovima bilježimo let maslinove muhe (Bactrocera oleae) još uvijek u vrlo niskom intenzitetu. Kako su za vikend i slijedeći tjedan najavljene češće lokalne oborine očekujemo mogućnost intenziviranja leta ovog štetnika. Ukoliko u posljednja dva tjedan dana u nasadu nije primjenjivan insekticid za suzbijanje maslininog svrdlaša, a nema svježe vidljivih simptoma napada maslininog svrdlaša, preporučamo protiv maslinine muhe (Bactrocera oleae) započeti s preventivnim tretiranjima primjenom pripravka na osnovi spinosada s atraktantom (trgovačkog naziva Success bait). Naglašavamo važnost pravovremenog početka primjene metode mamaca kojom suzbijamo odrasli oblik muhe prije odlaganja jaja u plod. Upućujemo maslinare da u nasade postave obične žute ljepljive ploče te da u naredno razdoblju redovno pregledavaju i prate kretanje zaraze na plodu (pregled 100 plodova). Prag štetnosti za tretiranje metodom mamaca je ulov od 2 muhe tjedno na običnoj žutoj ploči i/ili 5 % napadnutih plodova (jaje+ ličinka).
Kurativno tretiranje (tretiranje širom) opravdano je kod 10-15% napadnutih plodova (jaje+ličinka), primjenom pripravaka na osnovi dimetoata ili deltametrina.
Nastavno na obavijesti od 5.6., 12.6., 1.7. i 10.07. I DALJE UPOZORAVAMO NA NAPAD MASLININOG SVRDLAŠA (Caenorhinus cribripennis). U ekstenzivnim i tradicionalnim maslinicima u kojima do sada nisu provedene mjere zaštite vidljive su štete u vrlo visokom postotku. Maslinin svrdlaš u ovom razdoblju odlaže jaja u plodove, nakon čega možemo očekivati još jedan val ishrane na plodovima prije povlačenja. Intenzitet pojave svrdlaša je različit, pa tako i u narednom razdoblju može varirati ovisno o lokalitetu, ovisno o do tada provedenim mjerama zaštite, ovisno o provedenim mjerama zaštite u prethodnim sezonama. SADA U VRIJEME POČETKA OKOŠTAVANJA NAPAD OVOG ŠTETNIKA JE VRLO PREPOZNATLJIV I LAKO UOČLJIV. ZAŠTITU PROVODITI SAMO UKOLIKO JE TO POTREBNO ŠTO SE VIDI PO VEĆEM BROJU CRNIH PLODIĆA I SVJEŽIM UBODIMA (male crne okrugle točkice). I dalje upućujemo na redovite preglede nasada na prisutnost i aktivnost ovog štetnika POSEBNO NASADA KOJI SE NALAZE U BLIZINI NEODRŽAVANIH I ZAPUŠTENIH MASLINIKA ZBOG MOGUĆEG NALETA ŠTETNIKA SA TAKVIH POVRŠINA. PREMA POTREBI A OVISNO O DO SADA IZVRŠENIM MJERAMA ZAŠTITE, INTENZITETU I VREMENU POJAVE ŠTETNIKA U POJEDINOM NASADU TRETIRANJE PONOVITI.
Popis pripravaka u obavijesti od 08.lipnja 2015. Primjenom raspoloživih agrotehničkih mjera pospješiti razvoj ploda. Za dodatnu zaštitu pčela insekticide primijeniti u doba dana kada pčele više ne lete a zatravljene maslinike prije aplikacije pokositi.
Podaci o registriranim SZB u RH vode se u Fitosanitarnom informacijskom sustavu (FIS) dostupnom na web adresi: http://fis.mps.hr/trazilicaszb/.
Korisnik ne smije posjedovati, skladištiti ili primijeniti sredstva koja nisu registrirana u RH.
Sredstava za zaštitu bilja primjenjivati u skladu s rješenjem ili dozvolom poštujući upute, ograničenja, obavijesti i upozorenja navedenim na etiketi i uputstvu za uporabu. Korisnici SZB su dužni voditi i čuvati evidenciju o primjeni SZB najmanje tri godine. Evidencija korištenja SZB može se voditi u elektroničkom ili pisanom obliku a treba sadržavati najmanje slijedeće podatke: trgovački naziv SZB, datum i vrijeme početka i završetka tretiranja, količinu primijenjenog sredstva (doza, koncentracija), veličinu tretirane površine i kulturu. Ambalažu SZB potrebno je zbrinuti na propisan način.
datum i vrijeme početka i završetka tretiranja, količinu primijenjenog sredstva (doza, koncentracija), veličinu tretirane površine i kulturu. Ambalažu SZB potrebno je zbrinuti na propisan način.
Karmen Karlić, dipl.inž.agr.
E-mail: Karmen.Karlic@savjetodavna.hr