Obavijest proizvođačima rajčice i paprike u zaštićenom prostoru! 20.05.2016.
Rajčica i paprika u zaštićenom prostoru u intenzivnom je porastu, sa formiranim plodovima! Na nekim lokalitetima unutar županije primijećena je pojava lisnih uši i tripsa naročito u zaštićenim prostorima. Obilaskom terena uočena je i pojava virusa Tomato spotted wilt virus ( TSWV) na paprici i rajčici koji mogu uzrokovati velike štete na poljoprivrednim kulturama. Skreće se pozornost povrtlarima da se virusi prenose sa zaražene na zdravu biljku pomoću čovjeka, ili životinja ili kontaktom zaražene i zdrave biljke kod vjetra ili nevremena. Ulazno mjesto virusa je rana ( mahanički ili vektorima prijenos), ali ne i sjemenom. TSWV se prenosi vektorom iz reda Thysanoptera ( tripsi), te je zato potrebno preventivno djelovati jer ne postoje kemijske ili biološka sredstva za njihovo direktno suzbijanje. Virus je uočen na rajčici i paprici , ali mu domaćini mogu biti duhan, krumpir, krizantema, begonija, pelargonija , vodenika, itd. na mjestima gdje se uoče biljke zaražene virusom potrebno ih je uništiti. A zaštićeni prostor tretirati protiv tripsa ( Kajić, Milanović HCPHS; TSWV i INSV). Radi svega navedenog u nastavku preporuke navode se insekticidi za suzbijanje vektora.
Razvoju tripsa pogoduje visoka temperatura, odlaže veliki broj jaja, ima 12-15 generacija u ZP te brzo postaje rezistentan na insekticide. Suzbijanje tripsa potrebno je izvršiti na osnovu ulova štetnika na plavim ljepljivim pločama. Suzbijanje insekticidima na paprici u zaštićenom prostoru: Laser i Mospilan 20 SG, a na rajčici u zaštićenom prostoru Kraft 18 EC.
Osim tripsa, u zaštićenom prostoru uočena je pojava lisnih uši. Postavljanjem žutih ljepljivih ploča može se pratiti njiva brojnost i moguće suzbijanje ako se radi o manjoj površini. Ako se prilikom pregleda biljaka ili na temelju ulova na žutim pločama uoče lisne uši potrebno je koristiti dozvoljene insekticide; paprika i rajčica u zaštićenom prostoru ( Actara 25 WG, Vydate 10 L, Mospilan 20 SP ).
Preporučene pripravke koristiti sukladno uputama proizvođača! Voditi redovito obrazac evidencije o uporabi sredstava za zaštitu bilja, zbrinjavati ambalažu na način kako je propisano pravilnikom! Tretirati u večernjim ili jutarnjim satima! U skladu sa Zakonom o održivoj uporabi pesticida (NN 14/2014) i Pravilnikom o uspostavi akcijskog okvira za postizanje održive uporabe pesticida (NN 142/12), uređaji za primjenu pesticida koje koriste profesionalni korisnici podliježu redovitim pregledima. Rok do kojeg uređaji moraju biti pregledani je do 26. 11. 2016. ( barem jednom)!!!!
Ana-Marija Čajkulić, dipl. ing. agr.,
e-mail: Ana-Marija.Cajkulic@savjetodavna.hr