Podsjetnik poljoprivrednicima – ekološki značajne površine i postrna sjetva
Ukoliko je poljoprivredni proizvođač u Zahtjevu za potporu u poljoprivredi za 2016. godinu na ARKOD parceli postrnu sjetvu označio kao ekološki značajnu površinu, tada mora zadovoljiti određene uvjete propisane Pravilnikom o provedbi izravne potpore poljoprivredi i IAKS mjera ruralnog razvoja (objavljenom u NN 20/16).
Sukladno navedenom Pravilniku postrni i pokrovni usjevi definirani su kao mješavine koje se sastoje od barem dvije kulture navedene niže u tekstu, a siju se nakon glavne kulture na oranici uz sljedeće uvjete:
- postrni usjev sije se nakon glavne kulture i ostaje na oranici do zime, a pokrovni usjev ostaje preko zime najkasnije do proljeća iduće godine
- sjetva postrnih i pokrovnih usjeva treba biti obavljena u razdoblju između 1. lipnja do 1. rujna godine za koju se podnosi zahtjev, dakle između 1.6. i 1.9. 2016. godine
- kulture koje se siju kao ozimi usjev za žetvu iduće godine ili napasivanje nisu prihvatljive za postrne i pokrovne usjeve.
Postrne kulture mogu se koristiti na sve uobičajene načine (stočna hrana, pčelinja paša, zelena gnojidba i dr.). Za postrne/pokrovne usjeve u okviru održavanja ekološki značajnih površina (EZP), priznavat će se mješavine koje se sastoje od barem dviju niže pobrojanih poljoprivrednih vrsta:
• žitarice:
- zob (Avena sativa),
- raž (Secale cereale)
- pšenoraž (Triticale),
- ječam (Hordeum vulgare)
• trave:
- talijanski ljulj (Lolium multiflorum),
- sudanska trava (Sorghum sudanense),
- sirak-sudanska trava (Sorghum bicolor X Sorgum sudanense),
- vlasulje (Festuca spp.),
- vlasnjače (Poa spp.)
• rod kupusnjača:
- gorušice (Sinapis alba, Brassica juncea, Brassica nigra),
- krmna rotkva – Rauola (Raphanus sativus L.,var. oleiformis),
- uljana rotkva (Raphanus sativus),
- kanola (Brassica napus ili B. rapa),
- ozima repica – Perko (Brassica rapa L., cv. Perko);
• leguminoze
- grahorice (Vicia spp.),
- djetelina inkarnatka (Trifolium incarnatum),
- aleksandrijska djetelina (Trifolium alexandrium),
- crvena djetelina (Trifolium pratense),
- krmni grašak (Pisum sativum),
- lupine (Lupinus spp.),
- perzijska djetelina (Trifolium resupinatum),
- grahor satrica (Lathyrus sativus)
• ostalo:
- facelija (Phacelia tanacetifolia) i
- heljda (Fagopyrum esculentum).
U tekstu je navedeno da su postrni i pokrovni usjevi mješavine koje se sastoje od barem dvije gore navedene vrste. Među nabrojenim vrstama ne nalazi se kukuruz, uljana repica, a ni pšenica!
Mješavina se mora sastojati od najmanje dvije, ali u mješavini može biti i nekoliko odabranih vrsta u različitom omjeru. Prilikom sjetve potrebno je voditi računa o: krupnoći sjemena, dubini sjetve, normi sjetve uobičajenom međurednom razmaku pri sjetvi za odabrane vrste koje se mogu naći na tržištu. Dubinu sjetve treba prilagoditi stanju tla, prvenstveno vodeći računa o vlazi u tlu i mehaničkom sastavu tla. Norma sjetve ovisi i zahtjevima pojedine odabrane vrste i o sastavu smjese, a detaljnije informacije i pomoć poljoprivrednik može potražiti kod proizvođača/oplemenjivača/distributera sjemena ili kod poljoprivrednog savjetnika. Ovisno o sastavu mješavine, sjetvu nekad nije moguće obaviti u jednom prohodu. Krupnoća (masa 1000 sjemenki) i oblik sjemena presudni su za takvu odluku.
Fotografije prikazuju sjeme različitih vrsta – različito po obliku, krupnoći, masi…
Sjeme bijele gorušice
Sjeme krmnog sirka tretiranog fungicidom
Sjeme lupine
Sjeme uljane rotkve
mr. sc. Tatjana Međimurec
viša koordinatorica za ratarstvo
0 comments
Write a comment