Uputa vlasnicima plantažnih nasada jabuka o završnim mjerama zaštite kasnih sorata jabuka namijenjen 25.07.2016.
Od posljednje preporučene zaštite nasada jabuka i krušaka proteklo je 18 dana, od kojih je čak tijekom 13 dana najviša dnevna temperatura bila u rasponu od 29,1° do 33,9°C (samo tijekom razdoblja 14.-17. srpnja o.g. zabilježeno je nešto svježije vrijeme kada su temperature bila od 17,4° do 25,5°C)! Oborina je u proteklom razdoblju padalo najviše u središnjem dijelu županije (ukupno 50,4 mm na mjernom lokalitetu Belica). U narednih nekoliko dana nove su oborine moguće u popodnevnim satima u obliku pljuskova lokalnog karaktera, a pritom će nadalje biti vrlo vruće i sparno!
Povremeni ljetni grmljavinski pljuskovi, vrućina i sparina još uvijek će pogodovati u narednih 30-tak dana sekundarnom razvoju najvažnijih bolesti jabuka, naročito ako u nasadima postoje simptomi krastavosti (Venturia) i pepelnice (Podosphaera). Od početka mjeseca srpnja traje berba ljetnih sorata jabuka i krušaka, uglavnom u manjim voćnjacima uz okućnice i/ili vikendice, te se iste više ne preporučuju kemijski tretirati.
Vlasnicima plantažnih nasada jabuka i krušaka, naročito kod kasnih sorata namijenjenim skladištenju u spremištima i/ili hladnjačama, preporučujemo redovito pregledavati zdravstveno stanje voćaka, te u ljetnom razdoblju provoditi preventivne mjere zaštite s razmacima tretiranja prilagođenim zabilježenim oborinama, najvećem broju dopuštenih primjena za svako pojedino sredstvo tijekom jedne sezone i propisanim karencama sredstava za zaštitu bilja. Već smo u protekloj preporuci naglasili da u plantažnim nasadima jabuka o karenci sredstava za zaštitu bilja naročito treba voditi računa na sortama jabuka Sunrise, Jerseymac, Summarred, Gala i Estar, čiji početak berbe moguće očekujemo već krajem mjeseca srpnja i tijekom mjeseca kolovoza o.g. (završne zaštite na navedenim sortama treba obaviti značajno ranije nego na jesenskim sortama čiji se urod planira čuvati u ULO-hladnjačama)!
U ljetnim zaštitama birati sredstva koja na kasnim sortama jabuka (npr. Idared, Jonagold, Jonagored, Zlatni i Crveni delišes, Braeburn, Fuji i dr.) namijenjenim za skladištenje u hladnjačama preventivno suzbijaju smeđu trulež (Monilinia) i gorku trulež plodova jabuke (Colletotrichum syn. Gleosporium).
Izbor pripravaka za ljetne i završne zaštite nasada jabuka i krušaka od uzročnika biljnih bolesti objavljen je u preporuci od 7. srpnja o.g.!
Prednost u narednoj zaštiti dajemo kombiniranim pripravcima: Nativo DF u količini 0,3 kg/ha (K=14 dana) ili Luna Experience SC u količini 0,5 lit./ha (K=14 dana). Moguće mu je dodati manju dozu neke djelatne tvari iz skupine ftalimidi, npr. folpet u pripravku Folpan 80 WDG (K=21 dan). Od 2015. dopuštenje za suzbijanje truleži plodova jabuka uzrokovane patogenim vrstama Neofabrea spp. (problem u nekim nasadima na sorti Zlatni delišes, a moguće su štete i na sortama Jonagold, Cripps Pink i sl.) ima pripravak Topsin 500 SC (K=14 dana).
Let leptira jabučnog savijača (Cydia pomonella), uzročnika "crvljivosti" plodova jabuke i kruške, ponovno je u kritičnom broju zabilježen od početka druge polovice mjeseca srpnja na praćenim lokalitetima u središnjem i zapadnom dijelu Županije. U istom je razdoblju zabilježen i značajan let breskvina savijača (Cydia molesta), koji također napada i plodova jabuke. Bilježimo i manju populaciju leptira savijača kožice plodova (Pandemis). U narednom razdoblju očekujemo i brojniju populaciju leptira druge generacije kukuruznog moljca (Ostrinia nubilalis).
Druga generacija leptira moljca kružnih mina (Leucoptera malifoliella) je u danima nakon 11. srpnja o.g. značajno manja od kritičnih brojeva!
Stoga je potrebna redovita zaštita plodova jabuke i kruške u narednom razdoblju protiv najvažnijih tehnoloških nametnika. Trenutno prednost dajemo pripravcima Runner SC u količini 0,4-0,5 lit./ha (3x, K = 14 dana) ili Coragen SC u količini 0,15-0,2 lit./ha (2x, K = 14 dana) ili Affirm WG u količini 2,5-3 kg/ha (2x, K=7 dana)!
Osjetljive sorte jabuka na napad crvenog voćnog pauka (Panonychus ulmi) (Gala, Elstar, Braeburn, Fuji, Zlatni delišes) još uvijek redovito kontrolirati na populaciju ovog nametnika. Lokalno se pojavljuje i hrđasta grinja jabuke (Aculus schlechtendalii), a tijekom kolovoza je moguća pojava i običnog crvenog pauka ili koprivine grinje (Tetranychus urticae) (npr. sorta Braeburn). Na sve tri grinje dobro djelovanje u uvjetima povišene vlažnosti zraka pokazuje Envidor SC u količini 0,6 lit./ha (K=14 dana).
Zbog primjene insekticida u narednom razdoblju i njihove moguće opasnosti i otrovnosti na korisne organizme (pčele medarice), tretiranja obavljati u doba dana kada pčele ne lete, odnosno cvjetni podrast sa bijelom djetelinom u voćnjacima prije primjene insekticida mora biti pokošen!
VAŽNO: U nasadima jabuka gdje su zabilježene totalne štete od niskih proljetnih temperatura (26.4. 2016.) ne treba poduzimati mjere zaštite protiv skladišnih uzročnika bolesti, kao niti protiv uzročnika "crvljivosti" plodova jabuka! U takvim nasadima nakon svakih 40-70 mm oborina preporučujemo ponoviti mjere zaštite protiv uzročnika krastavosti i pepelnice, te redovito pratiti populaciju najvažnijih fizioloških štetnika: različitih vrsta uši (Aphis, Dysaphis, Quadraspidiotus, Eriosoma) i fitofagnih grinja (Panonychus, Aculus, Tetranychus)!
mr.sc. Milorad Šubić, dipl.inž.agr.
milorad.subic@savjetodavna.hr
0 comments
Write a comment