Obavijest ratarima! 26.07.2016.
Obilaskom terena uočili smo u nekim dijelovima Krapinsko-zagorske županije jaču pojavu kukuruzne zlatice ( Diabrotica virgifera virgifera). U ovo vrijeme na stabljikama kukuruza, najčešće na svili, možemo primijetiti odrasle oblike ovog štetnika. Sitni su, dužine tijela 4-6 mm, žuto zelene boje, a na krilima imaju uzdužne crne pruge. Ticala su im crna, nitasta i izrazito duga. Dobri su letači i aktivno lete po parceli i na susjedne parcele. Mogu preletjeti i 10-tak km. Hrane se izgrizanjem epiderme lista, pa na lišću možemo primijetiti karakteristične bijele pruge. Kada počne cvatnja kukuruza, hrane se peludom i svilom, koju u većoj mjeri izgrizaju. Rezultat toga je slabija oplodnja, a time i manji broj zrna na klipu.
Nakon cvatnje kukuruza, odrasli odlažu jaja u tlo, na polju kukuruza. Sredinom svibnja iz jajašaca počinju izlaziti ličinke i hraniti se korijenjem kukuruza. One pričinjavaju daleko veće štete od odraslih oblika. Zbog oštećenja korijena, biljke kukuruza gube stabilnost te lako poliježu tijekom oluja ili nakon jačih kiša. Osim toga, kod jače napadnutih biljaka može doći i do zastoja u razvoju ili sušenja.
Budući da se ličinke kukuruznih zlatica hrane gotovo isključivo korijenjem kukuruza, ukoliko se iduće godine na istoj parceli gdje su se ove godine pojavile, ne zasije kukuruz, ličinke se neće imati čime hraniti i uginuti će. Time je životni ciklus kukuruznih zlatica na dotičnoj parceli prekinut. Zato je najbolji način suzbijanja kukuruzne zlatice- poštivanje plodoreda. Nikako ne sijati kukuruz u monokulturi, odnosno, godinu za godinom na istoj parceli.
Primjena insekticida je moguća, ali jako poskupljuje proizvodnju, a osim toga iziskuje i dodatnu opremu, poput depozitora granula ili posebnih pumpi, budući da se primjena insekticida provodi u vrijeme sjetve, u zonu sjemena.
Apeliram na sve proizvođače kukuruza da pregledaju svoje parcele pod kukuruzom kako bi ustanovili je li prisutna kukuruzna zlatica na tim parcelama.
Ukoliko je to slučaj, nikako ne sijati kukuruz na tim parcelama iduće godine. Ako niste sigurni radi li se o dotičnim insektima, kontaktirajte stručnjake Savjetodavne službe.
Podaci o registriranim sredstvima za zaštitu bilja dostupni su putem web tražilice na sljedećoj adresi: http://fis.mps.hr/trazilicaszb/.
Sanja Gregurić, dipl.ing.agr
E-mail: Sanja.Greguric@savjetodavna.hr