Obavijest proizvođačima ozimih žitarica 19.10.2016.
Nakon sjetve ozimih žitarica (o.ječam, o.pšenica, pšenoraž, o.zob) poljoprivrednim proizvođačima se preporučuje primjena herbicida u jesen i to u periodu nakon sjetve nakon nicanja ili nakon nicanja žitarica kada imaju razvijene tri lista.
Korovi koji najčešće niču i prezimljuju s usjevom možemo podijeliti u dvije skupine U jesenskom periodu zajedno s usjevom prezimljuju korovi iz skupina:
- Širokolisnih korova s vrstama: priljepača, divlji mak, mišjakinja, jarmen, mrtva kopriva, čestoslavica, maćuhica, pastirska torbica i
- uskolisnih ili travnih korova koji većinom niču u jesen: slakoperka (paulj) – vrlo čest korov posljednjih godina u usjevima pšenice, divlja zob, vlasnjača (Poa), mišji repak.
Nakon sjetve, a prije nicanja primjenjuju se herbicidi koji djelotvornost zadržavaju do proljeća. Obzirom da se herbicid primjenjuje na „golo“ tlo kada još ne znamo koji će korovi biti prisutni treba primijeniti herbicid širokog spektra djelovanja koji djeluje na travne i širokolisne korove.
Herbicidi koji se imaju dozvolu u RH za primjenu u ovom periodu su: Legato plus*, Alister Grande, Alister New, Tornado forte, Sharpen 330, Trimur, Herbaflex* te kombinacija sredstava Logran 20 WG* + Filon 80 EC.
Napomena: * krajnji rok za primjenu zaliha 30.9.2017.
Sredstva za zaštitu bilja primjenjujte sukladno uputi, a ambalažu treba zbrinuti na propisan način.
Svi podaci o registriranim sredstvima za zaštitu bilja dostupni su na adresi: http://fis.mps.hr/trazilicaszb/.
Nakon provedenog prskanja u evidencijsku listu upisati potrebne podatke (Pravilniku o uspostavi akcijskog okvira za postizanje održive uporabe pesticida (NN.142/12, članak 30. stavak 3).
Podsjećamo poljoprivrednike na obvezu pregleda uređaja za zaštitu bilja (prskalice i atomizeri), a krajnji rok je 26.11.2016. godine.
Vesna Bradić, dipl.ing.agr.
Vesna.Bradic@savjetodavn.hr