Obavijest proizvođačima malina i kupina! 22.03.2018.
Bobičasto voće, naročito kupine bez bodlji, osjetljivo je na temperaturne promjene u početnom dijelu vegetacije koje uzrokuju hladni zimski vjetrovi, pa ukoliko dođe do izmrzavanja izboja isti su podložniji napadu uzročnika bolesti izboja.
Zaštita malina i kupina od štetnih organizama počinje rezidbom prilikom koje je potrebno odstraniti sve dvogodišnje izdanke te suvišne i bolestima zaražene prošlogodišnje izdanke na kojima su vidljive ovalne srebrnkaste pjege sa crnim točkicama.
Prilikom rezidbe lako je uočiti i izdanke sa zadebljanjima koja su nastala kao posljedica napada malinova prstenara (Agrilus aurichalceus) i malinine mušice galice (Lasioptera rubi). Takve je izdanke također poželjno odstraniti jer navedeni štetnici prezimljuju u izdancima kupina i malina.
Nakon provedene rezidbe potrebno je pripravkom na bazi bakra obaviti preventivnu zaštitu od infekcije uzročnicima bolesti izdanaka.
U Hrvatskoj je za tu namjenu na bobičastom voću dozvoljen pripravak Nordox 75 WG.
U nasadima maline dozvoljen je i pripravak Champion WG 50.
Navedeni pripravci su dopušteni za korištenje i u ekološkoj proizvodnji.
Obavezno je prije pripreme i primjene sredstava za zaštitu bilja pročitati priložene upute i upozorenja za uporabu, te ih se pridržavati!
Korisnici su također obavezni voditi evidenciju o tretiranjima u elektroničkom ili papirnatom obliku. Nakon upotrebe korisnici su dužni zbrinuti otpadnu ambalažu sredstva za zaštitu bilja na propisan način do organiziranog odvoza putem akcije ”Prateći list”.
Podaci o registriranim SZB u Republici Hrvatskoj vode se u Fitosanitarnom informacijskom sustavu (FIS) dostupnom na web adresi: http://fis.mps.hr/trazilicaszb/
Marijana Lemić, mag. ing. fitomedicine
e-mail: Marijana.Lemic@savjetodavna.hr
0 comments
Write a comment