Obavijest vinogradarima o suzbijanju američkog cvrčka! 07.06.2018.

Obilaskom terena i pregledom vinograda utvrđena je pojava prvih ličinki američkog cvrčka (Scaphoideus titanus) te su uočeni prvi simptomi zlatne žutice vinove loze (Flavescence doree) Sukladno „Naredbi o poduzimanju mjera za sprječavanje širenja i suzbijanja zlatne žutice vinove loze koju uzrokuje štetni organizam Grapevine flavescence doree MLO“ (NN 7/2013 i NN 46/2017) svi posjednici vinograda dužni su pratiti pojavu štetnika i simptoma bolesti te postupiti prema propisanoj naredbi. Epidemijsko širenje zlatne žutice nastupa samo u vinogradima gdje su istovremeno utvrđeni  i prisutni štetni organizmi Grapevine flavescence doree MLO i prenositelj američki cvrčak.

Prve ličinke iz jaja počinju izlaziti sredinom svibnja i naseljavaju mladice na donjem dijelu trsa. Odrasli oblici na vinovoj lozi javljaju se od početka srpnja te se zadržavaju do kraja rujna. Odrasli oblik cvrčka prati se postavljanjem žutih ljepljivih ploča krajem lipnja ili početkom srpnja. Prvo tretiranje provodi se nakon cvatnje u prvoj polovici lipnja do trećeg razvojnog stadija ličinke! Pripravci koji su u Republici Hrvatskoj registrirani  za suzbijanje američkog cvrčka nalaze se u tablici!

Tablica 1. Insekticidi registrirani u RH za suzbijanje američkog cvrčka u vinogradima

Kemijska skupina

Aktivna tvar

Pripravak

Primjena  u vegetacijskoj sezoni

Karenca

Neonikotinoidi

Tiametoksam

Actara WG

3

28 dana

Sintetski piretroidi

(NE U CVATNJI!)

Deltametrin

Decis 2,5 EC

1

21 dan

Esfenvalerat

Sumialfa SL

1

21 dan

Cipermetrin

Cythrin max

1

21 dan

Sintetski piretroidi i organo fosfati

Cipermetrin+ klorpirifos etil

Nurelle D EC

1

21 dan

Chromorel-D

1

21 dan

Organo-fosfati

Klorpirifos- metil

Reldan 22 EC˟

2

21 dan

Biljni insekticid

Piretrin

Asset

(ekološko vinogradarstvo)

2

2 dana

Insekticidi iz skupine piretroida ne smiju se primjenjivati u cvatnji zbog opasnosti za pčele! Kako bi zaštitili pčele prilikom korištenja insekticida potrebno je pokositi cvatući pokrov u vinogradima, a tretiranje obaviti u večernjim satima kada nema pčela!

Pripravke koristite prema uputama proizvođača ili prema Fitosanitarnom informacijskom sustavu http://fis.mps.hr/trazilicaszb/.  Ambalažu  je potrebno propisno zbrinuti uz obavezno vođene evidencije o provedenoj zaštiti.

Petra Pozder  mag. ing. fitomedicine
Petra.Pozder@savjetodavna.hr