Obavijest vinogradarima 26.06.2018.
Preporučamo pregled nasada vinove loze! Radi osjetljive fenofaze razvoja voditi računa o razmacima između tretiranja protiv plamenjače vinove loze (Plasmopara viticola) i pepelnice vinove loze (Erysiphe necator).(Registrirani pripravci navedeni u preporuci od 01.06.2018.). Prema mjerenjima agromeoroloških stanica u vinogradima pale su slijedeće količine oborina:
LOKALITET |
Količina oborina 22.06. mm/m² |
Srednje vrbničko polje |
14,2 mm |
Gornje vrbničko polje |
15,4 mm |
Jurandvor |
23,8 mm |
Vinodol |
17,4 mm |
U zatvaranju grozda preporučamo i zaštitu od botritisa (Botrytis cinerea) pripravcima na osnovi fludioksonila (trgovačkog naziva SWITCH 62,5WG), pirimetanila (trgovačkog naziva SCALA, PYRUS 400 SC), fenheksamida (trgovačkog naziva TELDOR SC 500), boskalida (trgovačkog naziva CANTUS) ili fluopirama (trgovačkog naziva LUNA PRIVILEGE).
Sukladno Naredbi o poduzimanju mjera za sprječavanje širenja i suzbijanje zlatne žutice vinove loze (Grapevine Flavescense dorée) NN 48/2018.(NAREDBA) upućujemo posjednike vinove loze na području Primorsko-goranske županije (NEZARAŽENO PODRUČJE) da su obvezni provoditi PREVENTIVNE MJERE koje obuhvaćaju:
- SUSTAVNO PREGLEDAVATI GLAVNE BILJKE DOMAĆINE VINOVU LOZU KRIŽANCE RODA VITIS, OBIČNU PAVITINU, RADI UOČAVANJA SIMPTOMA KOJI UPUĆUJU NA ZARAZU FITOPLAZMOM
- U MATIČNIM NASADIMA I RASADNICIMA VINOVE LOZE REDOVITO PRATITI PRISUTNOST VEKTORA AMERIČKOG CVRČKA ŽUTIM LJEPLJIVIM PLOČAMA
- SUZBIJATI VEKTORA AKO SE UTVRDI NJEGOVA PRISUTNOST U VINOGRADIMA, MATIČNIM NASADIMA I RASADNICIMA PREMA NAREDBI
- U SLUČAJU SUMNJE NA ZARAZU OBAVEZNO OBAVIJESTITI NADLEŽNOG FITOSANITARNOG INSPEKTORA (kontakti FITOINSPEKCIJA RIJEKA 422-805, 377-197, fitoinspekcija.rijeka@mps.hr) ILI HRVATSKI CENTAR ZA POLJOPRIVREDU HRANU I SELO
- POSJEDNIK BILJA OBVEZAN JE ZAPUŠTENI VINOGRAD PRIVESTI POLJOPRIVREDNOJ PROIZVODNJI TE GA REDOVITO OBRAĐIVATI I ODRŽAVATIU SKLADU S ODREDBAMA ZAKONA O POLJOPRIVREDNOM ZEMLJIŠTU (NN 20/18)
Vinogradari (osim rasadnika i matičnih nasada) na području PGŽ nisu obvezni prema naredbi pratiti žutim pločama američkog cvrčaka ali to svakako preporučamo kako bi da bi mogli utvrditi njegovu prisutnost. Ploče se postavljaju krajem lipnja/početkom srpnja, na srednju žicu, ranije nema potrebe jer u vinogradu nema odraslih oblika američkog cvrčka. U vinogradima do 10 ha za praćenje se postavlja 3 ploče koje potrebno mijenjati svaka 2-3 tjedna ili prema potrebi do kraja rujna.
HPŠSS u sklopu IPP poslova pratiti će žutim pločama američkog cvrčka u vinogradima Vrbničkog polja, Jurandvora, Zvoneća i Novi Vinodolskog.
Simptomi žutice vinove loze pojavljuju se krajem lipnja i vidljivi su do kraja vegetacije. Kod većine sorti rubovi lišća uvijaju se prema naličju i list poprima karakteristični kopljasti izgled. Lisna plojka kod bijelih sorti požuti, a kod crvenih sorti pocrveni, obojenja počinju i obuhvaćaju žile, dijelovi lista mogu i nekrotizirati. Lišće je uslijed nagomilavanja ugljikohidrata krto pa se kod stiskanja u ruci mrvi.
Zlatnu žuticu vinove loze prenosi američki cvrčak (Scaphoideus titanus), kojeg je potrebno obavezno suzbijati u demarkiranim područjima (zaraženom i sigurnosnom području).U nezaraženom području suzbijanje američkog cvrčka provodi se ako se utvrdi njegova prisutnost u vinogradima, matičnim nasadima i rasadnicima vinove loze. Više informacija o zlatnoj žutici vinove loze na informativnim predavanjima Hrvatske poljoprivredno-šumarske savjetodavne službe i priređenom letku o Zlatnoj žutici vinove loze kojeg možete preuzeti ovdje. U Narodnim novinama 55/2018. objavljena je Odluka o određivanju demarkiranih područja u kojima se provode mjere za sprječavanje širenja i suzbijanje zlatne žutice vinove loze sa kartama demarkiranih područja koju možete preuzeti ovdje.
Podatci o registriranim SZB u RH vode se u Fitosanitarnom informacijskom sustavu (FIS) dostupnom na web adresi: http://fis.mps.hr/trazilicaszb/.
SZB primijeniti u skladu s rješenjem o registraciji ili dozvolom, prema uputama upozorenjima, obavijestima i ograničenjima koja su navedena na etiketi. Profesionalni korisnik je obvezan je poštivati opća načela integrirane zaštite bilja. Voditi evidenciju o uporabi SZB. Uređaji za primjenu pesticida podliježu redovitom pregledu. Ambalažu SZB potrebno je zbrinuti na propisani način.
Karmen Karlić, dipl.ing.agr.
e-mail: Karmen.Karlic@savjetodavna.hr