Obavijest proizvođačima malina i kupina! 04.03.2019.
Bobičasto voće – prvenstveno kupina bez trna (thorn free) , osjetljivo je na promjene temperature u početnom dijelu vegetacije koje uzrokuju hladni vjetrovi. Ako dođe do izmrzavanja, isti su podložniji napadu uzročnika bolesti izboja. Od zajedničkih bolesti na kupinama i malinama prisutna je antraknoza kupine i maline (Elinoe veneta), kestenjasta pjegavost izdanaka kupine i maline ( Didymella applanata) i sušenje mladica kupine i maline ( Leptosphaeria coniothryrium). Na kupinama je prisutna žuta hrđa izdanaka i lista kupine (Keuhneola uredinis) i purpurna pjegavost izdanaka kupine (Septocycta ruborum).
Prije kretanja vegetacije, zaštita kupine i maline, počinje rezidbom. Rezidbom je potrebno odstraniti sve dvogodišnje izdanke i sve zaražene i suvišne izdanke na kojima su vidljive ovalne srebrnkaste pjege s crnim točkicama unutar pjega.
Također je potrebno odstraniti sve izdanke na kojima su vidljiva zadebljanja koja su nastala kao posljedica napada malinova prstenara ( Agilus aurichalceus) i malinine mušice galice ( Lasioptera rubi) , jer ti štetnici prezimljuju u izdancima maline i kupine.
Nakon provedene rezidbe, potrebno je obaviti preventivnu zaštitu pripravcima na bazi bakra.
Na bobičastom voću, dozvolu ima preparat Nordox 75 WG, a samo na malini je dozvoljena primjena Champion WG 50.
Prilikom pripreme i primjene sredstava za zaštitu bilja, nužno je pročitati priložena uputstva i pridržavati se istih.
Korisnici su obavezni voditi evidenciju o korištenju sredstava za zaštitu bilja u pisanom ili elektronskom obliku.
Ambalažu sredstava za zaštitu bilja treba zbrinuti na propisan način do organiziranog odvoza putem akcije „prateći list“.
Pripravke treba koristiti isključivo prema uputama proizvođača i prema Fitosanitarnom informacijskom sustavu dostupnom na web adresi: http://fis.mps.hr/trazilicaszb/.
Sanja Mastelić-Ivić, dipl.ing.agr.
Sanja.mastelic-ivic@mps.hr
0 comments
Write a comment