Obavijest proizvođačima koštičavog voća 10.04.2019.
Koštičavo voće je u fenofazi otpadanja latica i potrebno je provesti zaštitu od bolesti i štetnika.
Šupljikavost lista (Stigmina carpophila) simptomi su na mladicama u vidu klorotičnih eliptičnih pjega, lišće je šupljikavo i voćka prerano gubi lišće. Na plodovima se javljaju malo udubljene smeđe pjege. Bolest je prisutna na trešnji, višnji, šljivi, nektarini breskvi i marelici. Dozvoljeni su:
Champion WG 50 je preventivni kontaktni fungicid. Doza je 2-3 kg/ha uz utrošak 500 – 1000 l vode/ha- svo koštičavo voće.
Captan WP 50 je kontaktni preventivni fungicid. Koncentracija 0,2 – 0,3 % . 2- 3 x u vegetaciji- svo koštičavo voće.
Merpan 80 WDG je kontaktni fungicid. U koncentraciji 0,125-0,2 %. Može se primijeniti tri puta uz razmak od 10 dana. Maksimalan utrošak sredstva 2kg/ha po primjeni. Primijeniti preventivno ili pri pojavi prvih znakova bolesti. Utrošak vode od 1000-1500 L.
Maksimalni broj tretiranja u sezoni: 3 – višnja i marelica
Kastor je preventivni kontaktni fungicid. U koncentraciji 0,2 -0,3 %.Dozvoljeno je 3 tretiranja godišnje – svo koštičavo voće
Delan 700 WDG se primjenjuje u dozi od 0,5 – 0,7 kg/ha. Primijeniti od početne faze zametanja plodova, najviše 3 puta u tijeku vegetacije – marelica, breskva, nektarina i breskva
Red fox se primjenjuje u dozi od 25- 30 l/ha u prvom tretiranju i 12,5 – 15l/ha u drugom tretiranju. Utrošak vode potrebno je prilagoditi fenofazi, bujnosti nasada, starosti nasada i stroju za primjenu pesticida – breskva i šljiva
Narančasta pjegavost (Polystigma rubrum) je bolest koja uzrokuje prerano otpadanje lišća na šljivi. Utječe na dozrijevanje i kvalitetu plodova te zametanje cvjetnih pupova i rodnost u idućoj godini što u konačnici dovodi do sušenja voćaka. Dozvoljeni su:
Captan WP 50 50 je kontaktni preventivni fungicid. Koncentracija 0,2 – 0,3 % . 2- 3 x u vegetaciji- svo koštičavo voće.
Dithane M-45 je preventivni kontaktni fungicid. Primjenjuje se u koncentraciji od 0,2- 0,25 %.
Futura 50 WP je preventivni kontaktni fungicid. Primjenuje se u koncentraciji 0,2 %.
Pinozeb je preventivni kontaktni fungicid koji se koristi u koncentraciji od 0,2 – 0,25 %.
Kastor je preventivni kontaktni fungicid. Koncentracija 0,2 – 0,3 %.
Palež rodnih grančica i cvijeta (Monilinia laxa) javlja se kod svog koštičavog voća. Simptomi se javljaju u cvatnji i nakon cvatnje te je stoga važno da se tretiranje obavi u tom periodu. Pojavi bolesti pogoduje hladno i kišovito vrijeme kao što je to ove godine.
Dozvoljen je:
Indar 5 EW je sistemični fungicid koji se primjenjuje u 70 ml na 100 l vode. Primjenjuje se dva puta – u početku cvatnje i sada pri otpadanju latica. Dozvoljen za – šljivu, breskvu, marelicu i trešnju.
Luna experience – primjenjuje se u dozi od 0,2 – 0,75 l/ha na breskvi i 0,2l/ha na višnji.
Tretiranje protiv rđe na šljivi (Tranzschelia pruni) uzročnikom defolijacije – potrebno je obaviti 5 – 6 tjedana nakon cvatnje, jer se zaraza odvija u različito vrijeme. Dozvoljeni preparat je Futura 50 WP.
Vlažno i hladno vrijeme pogoduje pojavi lisnih uši na vrhovima izboja. Za suzbijanje su dozvoljeni:
Calypso SC 480 – koncentracija 0,02 %. Dozvoljen za breskvu, nektarinu, marelicu i višnju
Mospilan 20 SG – doza 125 gr/ha. Dozvoljen za breskvu ,nektarinu, višnju, trešnju i šljivu
Promanal neu u 1 % koncentraciji. Dozvoljen za šljivu, breskvu, trešnju, marelicu
Pirimor 50 WG 40 – 60 gr/100 l vode Dozvoljen za višnju, breskvu i šljivu
U ekološkoj proizvodnji dozvolu je dobio PIRETRO NATURA – biološki insekticid s kontaktnim i želučanim djelovanjem. Doza je 70 -90 ml/100 l vode uz utrošak 800-1000 l vode/ha. Dozvoljen za breskvu nektarinu, marelicu, šljivu i trešnju – max 2 x u vegetaciji.
Početkom travnja javljaju se odrasli oblici šljivinog svrdlaša (Rhynchites auratus Scop.) štetnika na višnjama i šljivama. Odlažu jaja u tek nastale plodiće. Plodići s vremenom otpadaju, dok se odrasli hrane na cvjetnim i lisnim pupovima. Dozvoljen je Mospilan 20 SP kao i za lisne uši – 250 gr/ha.
Preporučena sredstva za zaštitu bilja nužno je primijeniti prema priloženim uputama proizvođača i dozvolama prema FIS-u http://fis.mps.hr/trazilicaszb/. Prema pravilniku o uspostavi akcijskog okvira za postizanje održive uporabe pesticida(NN 142/12 I Zakona o održivoj uporabi pesticida (NN 14/14) obaveza je voditi evidencije o uporabi sredstava za zaštitu bilja. Na gospodarstvu se sredstva trebaju skladištiti na propisan način. Praznu ambalažu treba zbrinuti na propisan način.
Sanja Mastelić-Ivić, dipl.ing.agr.
e-mail:Sanja.Mastelic-Ivic@mps.hr