Obavijest poljoprivrednicima
U posljednje vrijeme često dobivam upite o štetnom organizmu koji se u vidu bijelih kolonija nalazi na grančicama aronije, mladicama vinove loze, izdancima kupine.itd. Radi se o medećem cvrčku, latinskog naziva Metcalfa pruinosa. Izraziti je polifag- napada vinovu lozu, razne voćke, ukrasno bilje.
Ovaj štetnik se u Hrvatskoj pojavio 1993.g.; u mediteranskom dijelu naše zemlje. Od tada se polako širi u unutrašnjost zemlje.
Odrasli cvrčak naraste od 5,5 do oko 8 mm. Krila su mu položena poput krova iznad njega, sivkastosmeđe su boje. Cijelo tijelo prekriveno je pepeljastom voštanom prevlakom.
Ženke odlažu jaja u pukotine kore trsa ili neke druge biljke, gdje jaja prezime. U svibnju izlaze ličinke, koje prolaze 5 razvojnih stadija. Ličinke su najprije bijele, a pred kraj razvoja zelenkaste boje. Nalaze se na bilju u voštanim bijelim prevlakama, u vidu kolonija, nalik bijeloj vatici. Posljednja dva stadija mogu skakati te odskoče prilikom dodira. Odrasli oblici javljaju se u srpnju. Medeći cvrčak ima jednu generaciju godišnje.
Štetu čini samim sisanjem na biljkama, zbog čega biljke slabije napreduju. Osim toga, luči slatku tekućinu- mednu rosu, na koju se naseljavaju gljivice čađavice koje mogu u potpunosti prekriti površinu zelenih biljnih organa (u slučaju jake pojave) i tako spriječiti asimilaciju ( proizvodnju hrane) kod biljaka. Isto tako, postoje podaci da u svojoj postojbini, Sjevernoj Americi prenosi neke od fitoplazmi vinove loze.
Za suzbijanje medećeg cvrčka u RH su registrirani pripravci Decis 2,5 EC, Direkt, Sumialfa 5 FL i Asset. Suzbijanje je potrebno provesti jedino i slučaju jake pojave, a osim toga, na njega djeluju sredstva registrirana za suzbijanje američkog cvrčka (Schapoideus titanus).
Pripravke koristite isključivo sukladno uputstvima i prema FIS bazi podataka.
Sanja Gregurić, dipl.ing.agr.
E-mai:. Sanja.greguric@mps.hr