Od posljednje preporučene zaštite plantažnih nasada jabuka proteklo je 14 dana. U tom je razdoblju na svim mjernim stanicama zabilježeno više od 20 mm oborina te je potrebno ponoviti tretiranje nasada jabuka.
Posljednjih godina susrećemo različite uzročnike truleži plodova: gorka trulež plodova – Colletotrichum /Gloesporium spp., smeđa trulež ploda – Stemphylium spp., trulež plodova – Neofabraea spp. i dr.). Zaraze uzročnicima truleži nastaju u drugom dijelu vegetacije, a simptome na plodovima često uočavamo tek u procesu skladištenja.
U narednim zaštitama prednost dajemo fungicidima, koji osim krastavosti jabuka, imaju dopuštenje i za suzbijanje spomenutih uzročnika truleži na plodovima, kao što su pripravci na bazi kaptana: Caption 80 WG, Kapetan 80 WG i Scab 80 WG. Karenca navedenih fungicida je 21 dan.
U narednom je razdoblju za suzbijanje pepelnice (Podosphaera leucotricha) i krastavosti (Venturia inaequalis) moguća primjena strobilurinskih pripravaka: Stroby WG (karenca je 35 dana), Zato plus (karenca 21 dan), Zato 50 WG (karenca 14 dana). Pripravak Luna expirience (karenca 14 dana) ima dopuštenje za suzbijanje pepelnice i alternarijske pjegavosti jabuke.
I dalje bilježimo let jabučnog savijača (Cydia pomonella), te je u plantažnim nasadima jabuka potrebno redovito provoditi njegovo suzbijanje insekticidima: Affirm, Affirm opti, Coragen 20 SC, Imidan 50 WG, Calypso SC 480, Mospilan 20 SP, Harpun, Delegate 250 WG, Voliam targo i dr.
Pripravke za zaštitu bilja upotrijebiti prema uputi proizvođača, a praznu je ambalažu potrebno zbrinuti na propisani način. Podaci o registriranim sredstvima za zaštitu bilja dostupni su putem web tražilice na sljedećoj adresi: http://fis.mps.hr/trazilicaszb/
Suzana Slovic, dipl.ing.
E-mail: Suzana.Slovic@mps.hr