Obavijest vinogradarima
U nedovoljno zaštićenim nasadima vinove loze uočeni su simptomi plamenjače (uljna pjega), a na naličju bijela prevlaka (spore gljivice) kojima se uzročnik plamenjače dalje širi. Obzirom na promjenjivo vrijeme: izmjena pljuskova, visoka temperatura i relativna vlaga zraka te intenzivan porast vinove loze za očekivati je njezino daljnje širenje.
U periodu intenzivnog porasta vinove loze treba primijeniti sistemične pripravake:
Armetil M , Acrobat MZ, Folpan gold, Forum star, Metomor F, Diflunova, Ridomil Gold MZ Pepite, Galben F, Fantic F, Galben-M, Fantic M, Orvego i dr.
Protiv pepelnice (Erysiphe necator) primijeniti jedan od pripravaka za suzbijanje pepelnice: Nativo WG, Domark ME, Mystic EC, Dynali EC, Foliar, Collis SC, Postalon SC, Luna Expirience i sl.
U nasadima sa osjetljivim sortimentom (rajnski rizling, traminac i zeleni silvanac) kod odabira pripravaka za suzbijanje plamenjače prednost dati onima koji sadrže uz sistemičnu komponentu i folpet, a moguća je primjena i botriticida: Teldor, Pyrus 400SC, Switch, Chorus 75 WG.
Vinovu lozu treba pregledati i na prisutnost gusjenica grožđanih moljaca koje se nalaze u grozdićima i koliko se na 100 pregledanih grozdića uoči 30 gusjenica preporučamo primjenu insekticida: Affirm, Avaunt 15 SC, Radiant, Laser KS, Coragen SC, Sindoxa.
Pregledom vinove loze utvđena je pojava ličinki američkog cvrčka koje su u prvom stupnju razvoja (L 1) te nije potrebno provoditi zaštitu. Obavijest o potrebi suzbijanja slijedi u idućim preporukama.
Korovna flora koja služi za pokrov u višegodišnjim nasadima, a nalazi se u cvatnji, mora biti pokošena u trenutku tretiranja sredstvima koja su opasna za pčele.
Pripravke za zaštitu bilja upotrijebiti prema uputi proizvođača, a praznu je ambalažu potrebno zbrinuti na propisani način. Podaci o registriranim sredstvima za zaštitu bilja dostupni su putem web tražilice na sljedećoj adresi: http://fis.mps.hr/trazilicaszb/.
Vesna Bradić, dipl.inž.agr.
Vesna.Bradic@mps.hr