Nakon pregleda lovki na kontrolnim punktovima na području Šibensko-kninske županije uočen je let 2. generacije maslinine muhe (Bactrocera oleae) slabog do srednjeg intenziteta.
Izvršeno je uzorkovanje plodova sa većeg broja lokaliteta u županiji te je pegledom istih uočeno odlaganje jaja i pojava ličinki 1. stadija u vrlo niskom intenzitetu. Postotak aktivnih uboda kreće se od 2- 5 % (jaje + ličinka).
Prema trenutnom stanju na području Šibensko-kninske županije odluku o kurativnom tretiranju maslina donijeti nakon pregleda uzoraka maslina iz svojih maslinika. Maslinici koji se navodnjavaju ili su u blizini vodenih površina mogu imati veći potencijal zaraze maslininom muhom.
Preporuča se maslinarima da uzmu uzorke plodova i izvrše pregled istih (100 plodova po lokalitetu) utvrde postotak zaraze a odluku o provođenju zaštite prilagode dobivenim rezultatima i planiranom vremenu berbe.
Kurativno tretiranje (tretiranje širom, cijele krošnje) opravdano je provoditi kada se broj aktivnih uboda (jaje+ličinka) kreće između 10 -15%.
Za ovu namjenu dozvoljeni su pripravci na osnovu djelatnih tvari:
Deltametrin – (DECIS 2,5 EC, DECIS 100 EC, POLECI PLUS, SCATTO, ROTOR SUPER, DEMETRINA 25 EC) – karenca 7 dana.
Fosmet – (IMIDAN 50 WG) – karenca 21 dan
Maslinari koji provode zaštitu metodom zatrovanih mamaka mogu nastaviti sa primjenom iste. Prag štetnosti za primjenu metode zatrovanih mamaka je više od 5% napadnutih plodova (jaje +ličinka). Metodom zatrovanih mamaka suzbijaju se odrasli oblici maslinine muhe, ženke, prije nego odlože jaje u plod a dozvolu ima pripravak SUCCES BAIT.
NAPOMENA!
Nakon tretiranja ispuniti evidencijsku listu o korištenju sredstava za zaštitu bilja, a praznu ambalažu propisno zbrinuti.
Gordana Kožarić-Silov dipl.inž.agr.
e-mail: gordana.k-silov@mps.hr