Preporuka vlasnicima trajnih nasada lijeske
S obzirom na visoke dnevne temperature, u nasadima lijeske možemo očekivati početak vegetacije. Kako je cvatnja pri kraju, nakon obavljene rezidbe u fazi otvaranja lisnih pupova preporuča se provesti preventivnu zaštitu protiv bakterijske paleži (Xanthomonas arboricola pv. Corylina) i bakterijskog raka (Pseudo-monas syringae pv. Avellanae) sredstvima na bazi bakra: CHAMPION WG 50, CUPRABLAU Z 35 WG, NEORAM WG, AIRONE SC ili BORDOŠKA JUHA CAFFARO 20 WP.
Simptomi ove dvije bakterioze su slični te se očituju na svim dijelovima biljke u obliku tamnih pjega i stvaranjem rak-rana na granama. Na zaraženim dijelovima pojavljuje se karakteristični žućkasti bakterijski iscjedak. Zbog razvoja bolesti suše se pojedini dijelovi biljke, a nekada i cijelih stabala.
U nasadima gdje su uočeni simptomi bakterioza uz kemijsku zaštitu potrebo je mehanički odstraniti zaražene dijelove, iznijeti iz nasada i spaliti. Radi zaštite od prodora patogenih mikroorganizama rane nastale od rezidbe zaraženih grana potrebno je premazati voćarskim voskom ili otopinom bakrenih sredstava
U vrijeme bubrenja pupova i početka vegetacije moguća je pojava ljeskove grinje (Phytophus avellanae). Za zaštitu protiv ljeskove grinje mogu se koristiti pripravci na bazi sumpora: CHROMOSUL 80, COSAVET DF ili MICROTHIOL SPECIAL DISPERSS.
Isto tako moguća je i pojava štitastih ušiju. Pojava ovih štetnika obično javlja na pojedinačnim stablima potrebno je izvršiti pregled nasad. Pri manjoj pojavi poželjno je mehanički odstraniti ove štetne vrste. Ako se uoči veća pojava ovih štetnika uz bakrene pripravke može se primijeniti Mineralno svijetlo ulje ili Bijelo ulje. Pri tome vodite računa da se ulje ne primjenjuje zajedno sa sumpornim pripravcima.
Preporučena sredstva za zaštitu bilja primijenite sukladno uputi proizvođača i u skladu s Fitosanitarnim informacijskim sustavom. Podaci o registriranim sredstvima za zaštitu bilja dostupni su putem internetske tražilice na sljedećoj adresi: http://fis.mps.hr/trazilicaszb/
Primjenu sredstava za zaštitu bilja mogu obavljati samo osobe s položenim ispitom o sigurnom rukovanju i pravilnoj primjeni pesticida, za aplikaciju se smiju koristiti samo pregledani uređaji za primjenu pesticida. Ambalažu sredstava za zaštitu bilja potrebno je zbrinuti na propisani način te voditi evidencijsku listu o uporabi sredstava za zaštitu bilja.
Božena Dežđek, dipl. ing. zaštite bilja
e-mail: bozena.dezdjek@mps.hr