Obavijest vlasnicima plantažnih nasada koštičavog voća

Od posljednje upute za zaštitu koštičavog voća proteklo je 9 dana (29.3. 2022.), a u međimurskom plantažnom uzgoju su uglavnom zastupljene breskve (nektarine), šljive i trešnje! Uz okućnice i vikendice vlasnici pored navedenih voćnih vrsta još uzgajaju marelice i višnje!

Meteorološki uvjeti u zadnjem tjednu proteklog mjeseca ožujka i prvog tjedna mjeseca travnja o.g. su vrlo promjenljivi: nakon neobično prohladnog razdoblja u prve dvije dekade mjeseca ožujka, u zadnjem tjednu proteklog mjeseca bilježili smo iznadprosječno tople vremenske uvjete. Najviše su temperature zraka u danima 23.3.-30.3. 2022. najčešće bile u rasponu 16,2°-23,8°C! Prema najavama oborine su započele zadnjeg dana proteklog mjeseca (31.3.), te je u naredna 3 dana (do 2.4.) na većini mjernih mjesta u Županiji zabilježeno od 41,0 do 65,6 mm! Pritom je značajno osvježilo, pa su tijekom prva tri dana mjeseca travnja o.g. najviše dnevne temperature pale na vrijednosti <10°C, a jutra su bila vrlo svježa s vrijednostima od 0,8° do 4,9°C! Premda je najavljen mraz negativne temperature proteklog vikenda nisu zabilježene. Zadnja su dva dana temperature zraka ponovno veće od 19°C a vrlo slično očekujemo danas. Novo osvježenje s oborinama najavljeno je narednog vikenda (9.4.) (<10 mm), ali uz sjeverna zračna strujanja ponovno će osvježiti! U razdoblju od 9.4.-12.4. 2022. najviše će dnevne temperature pasti na vrijednosti 11-12°C, ali u jutarnjim je satima tijekom dana 10.4.-13.4. 2022. moguća pojava mraza (uz veću opasnost u kotlinama, uz riječne doline)!

Protekla su dva tjedna (25.3.-6.4. 2022.) obilježile vrlo velike razlike u najvišim dnevnim i najnižim noćnim temperaturama zraka: stoga su dana 24.3. 2022. u središnjem su dijelu Međimurja cvatnjom započele marelice, a 27.3. 2022. i neke sorte bresaka i nektarina. Proteklih dana u zapadnom dijelu Županije (Gornje Međimurje) u punoj su cvatnji većina sorti trešnje, višnje i šljive, dok u središnjem dijelu Međimurja (okolica Čakovca) sorta šljive Stanley otvara prve cvjetove a isto bilježimo i na sorti trešnje Van! U istočnom dijelu Županije (Donje Međimurje) dominantne sorte trešnje Regina i Kordia na slabo bujnoj podlozi Gisela 5 početkom ovog tjedna još nisu započele otvaranje cvjetova, ali isto očekujemo ovih dana!!

Zabilježeni meteorološki uvjeti u danima 31.3.-2.4. 2022. bili su povoljni za prvu moguću zarazu cvjetnih organa samo na vrstama i sortama koštičavog voća koje su tih dana bile u punoj cvatnji (npr. marelice, breskve i nektarine).

Naredne obilnije oborine mogu pogodovati razvoju jedne od najčešćih gljivičnih bolesti koštičavog voća: paleži cvata i rodnih grančica (Monilinia spp.) (u količinama >15 mm, uz povišenu vlažnost zraka i dugotrajno zadržavanje vlage na osjetljivim biljnim organima >=15 sati). Padom dnevnih temperatura zraka za razvoj ove bolesti potrebna je višednevna kiša i dugotrajnije vlaženje osjetljivih biljnih organa. Stoga je preventivno prije najave takvih padalina moguće primijeniti neki od dopuštenih kemijskih ili bioloških pripravaka (fungicida) (https://fis.mps.hr/trazilicaszb/)! Premda fungicidi u cvatnji koštičavog voća nisu opasni za korisne organizme (oprašivače), primijeniti ih u večernjim satima kada nema leta pčela!

U plantažnim nasadima trešnje moguće prohladno i vlažno razdoblje tijekom cvatnje povećava opasnost od primarnih zaraza bakterijske paleži i pjegavosti (Pseudomonas syringae). Prezimljujuća mjesta uzročnika ove bolesti su zbog blage zime mogu biti  “aktivna” već od početka travnja o.g.! U slučaju moguće najave hladnijih kišnih dana sredinom travnja valja planirati i korištenje mikrobioloških pripravaka sa antagonističkim (korisnim) mikroorganizmima (npr. Bacillis amyloliquefaciens, Bacillus subtilis)! Paziti na ograničenja miješanja mikro-bioloških pripravaka sa drugim sredstvima za zaštitu bilja!

Dnevne topline ovih dana (17-19°C) ponovno pogoduju pojavi štetnih organizma životinjskog podrijetla, u koštičavim voćnim vrstama, a to su najčešće lisne uši (Aphidae), štetni tripsi (Thrips spp.) i voćne osice (Hoplocampa spp.).

VAŽNO: U cvatnji svih voćnih vrsta je zabranjena primjena insekticida radi zaštite oprašivača!

U breskvama i nektarima nakon cvatnje planiramo suzbijati lisne uši (Aphidae) i štetne tripse (Thrips) primjenom registriranih insekticida (https://fis.mps.hr/trazilicaszb/).

Na šljivama u središnjem dijelu Međimurja, na sorti Stanley, u proteklim danima zbog prohladnog vremena nije zabilježen kritični ulov šljivinih osica (Hoplocampa) na bijele ljepljive ploče (20 x 30 cm), ali prva pojava šljivinih osica je tijekom jučerašnjeg dana zabilježena u zapadnom dijelu Županije (Gornje Međimurje)!

Voćne osice također napadaju i druge voćne kulture (npr. krušku i jabuku), ali optimalni rokovi njihova suzbijanja su nakon cvatnje.

Vrlo je važno u mješovitim voćnjacima gdje se cvatnja različitih voćnih vrsta “preklapa” ne koristiti opasne insekticide za oprašivače (pčele medarice, bumbare i solitarne pčele). U vrijeme cvatnje voćaka zabranjena je primjena sistemičnih sredstava opasnih za pčele (insekticidi!). Primjena kontaktnih sredstva opasnih za pčele u vrijeme cvatnje poljoprivrednih kultura dopuštena je samo u noćnim satima i to počevši dva sata nakon zalaska do dva sata prije izlaska sunca. Pravilnikom o uspostavi akcijskog okvira za postizanje održive uporabe pesticida” (NN 142/12) svi poljoprivrednici na svojim parcelama od početka 2016. moraju provoditi načela integrirane zaštite bilja. Podrast u višegodišnjim nasadima mora u trenutku tretiranja sredstvima opasnim za pčele mora biti pokošen.

VAŽNO: Još od 1. siječnja 2019. zabranjena je primjena svih insekticida iz skupine neonikotinoida na osnovu djelatnih tvari imidakloprid i tiametoksam, u svim poljoprivrednim usjevima i nasadima uzgajanim na otvorenom!

VAŽNO: sve poljoprivredne proizvođače upućujemo na redovito praćenje Fitosanitarnog informacijskog sustava (FIS) pri Ministarstvu poljoprivrede (mps.hr), svakako prije primjene bilo kojeg sredstva za zaštitu bilja dopuštenog za profesionalnu primjenu radi moguće promjene u registraciji (https://fis.mps.hr/trazilicaszb/).

VAŽNO: U protekloj smo uputi vlasnicima plantažnih nasada koštičavog voća  (bresaka, nektarina i šljiva) uputili obavijest da početak leta breskvina i šljivina savijača (Cydia molesta, Cydia funebrana) bilježimo na feromonske klopke već pred početak cvatnje! Obavještavamo vlasnike plantažnih nasada bresaka, nektarina i šljiva – korisnike potpora od za IAKS mjere iz Programa ruralnog razvoja (“Poljoprivreda, okoliš i klimatske promjene”) tip operacije “Korištenje feromonskih, vizualnih i hranidbenih klopki“, da u svoje nasade najkasnije ovih dana postave feromonske klopke za praćenje populacije breskvina i šljivina savijača. Sa otvaranjem prvih cvjetova šljiva potrebno je postavljanje bijelih ljepljivih ploča radi praćenja populacije šljivinih osica (Hoplocampa)! Prvi ulovi breskvina i šljivina savijača na feromonske klopke u središnjem i zapadom dijelu Međimurja zabilježeni su u danima 26.3.-6.4. 2022.!

 

mr.sc. Milorad Šubić, dipl.inž.agr.

milorad.subic@mps.hr

Pripremi za ispis