Obavijest proizvođačima koštićavog voća sa područja Gorskog Kotara

Od zadnje preporuke za zaštitu koštićavog voća (šljiva, trešnja, višnja) prošlo je 10 dana. Tijekom tog perioda na području Gorskog Kotara pale su veće količine oborina – podaci agroklimatskih stanica Lič – 102 l/m²; Čabar – 120 l/m².

Prema podacima agroklimatskih stanica ostvareni su uvjeti za infekciju paleži cvijeta i rodnih grančica (Monilinia laxa).

Kako meterolozi i dalje najavljuju promjenjivo vrijeme sa novim oborinama preporuka je da se ponovi zaštita koštićavog voća protiv uzročnika paleži cvijeta i rodnih grančica  (Monilinija laxa) jer upravo tijekom cvatnje može doći do infekcije navedenom bolesti. Zaštitu koštičavog voća potrebno je provoditi na početku cvatnje, u cvatnji i na kraju cvatnje što ovisi o vremenskim uvjetima.

Koristiti preparate koji su navedeni u preporuci od 11.04.2023. godine. 

Podaci o registriranim SZB u RH vode se u Fitosanitarnom informacijskom sustavu (FIS) dostupnom na web adresi Ministarstva poljoprivrede: https://fis.mps.hr/fis/javna-trazilica-szb

Kako bi pratili intenzitet pojave šljivinih osica ne zaboravite postaviti bijele ljepljive ploče početkom cvatnje šljiva.

Obavezno prije pripreme i primjene sredstva pročitati priloženu uputu, a pri primjeni sredstva koristiti zaštitnu odjeću.

Prema Zakonu o održivoj uporabi pesticida (NN 46/2022) primjenu sredstava za zaštitu bilja treba unijeti u Evidenciju korištenja sredstava za zaštitu bilja koju korisnik mora čuvati u razdoblju od tri godine, uključujući i račune za kupljene pesticide. Ambalažni otpad propisno zbrinjavati.

 

Martina Orešković, dipl. inž. agr.

E-mail: Martina.Oreskovic@mps.hr

Pripremi za ispis