Vrijeme je za prvo tretiranje američkog cvrčka – prijenosnika zlatne žutice vinove loze
Zlatna žutica vinove loze, poznata i pod francuskim nazivom Flavescence dorée (FD) jedna je od najštetnijih bolesti vinove loze u Europi. Riječ je o karantenskoj bolesti i propisane mjere sprječavanja njenog širenja su obavezne za sve posjednike vinove loze.
Uzročnik zlatne žutice je fitoplazma (Candidatus Phytoplasma vitis), jednostanični bakterijski organizam, koji živi i razmnožava se u provodnom sustavu biljaka (floemu). Širenje fitoplazme zlatne žutice vinove loze, posebice u nekim vinorodnim područjima Republike Hrvatske poprima zabrinjavajuće razmjere.
Na karti su označena demarkirana područja u Republici Hrvatskoj.
Crvenom bojom označeno je zaraženo područje u kojem je laboratorijskom analizom potvrđena prisutnost štetnog organizma i u kojem se provode mjere iskorjenjivanja štetnog organizma.
Žutom bojom označeno je sigurnosno područje je područje koje okružuje jedno ili više zaraženih područja i u kojemu nije potvrđena prisutnost štetnog organizma, a u kojem se provode mjere sprječavanja širenja štetnog organizma.
Širenje zlatne žutice vinove loze vrši se putem vektora američkog cvrčka (Scapoideus titanus Ball).
Američki cvrčak utvrđen je u mnogim europskim zemljama, a prisutan je i na gotovo cijelom teritoriju Republike Hrvatske.
Sukladno Naredbi o poduzimanju mjera za sprečavanje i suzbijanje zlatne žutice vinove loze (NN 48/18 , NN 63/19) u demarkiranim područjima obavezno je praćenje i suzbijanje američkog cvrčka.
Ličinke cvrčka se hrane uzimajući hranjive tvari iz floema, a zadržavaju se na donjoj strani lišća a ponekad na lisnim peteljkama. Tijekom razvoja ličinke prolaze kroz pet razvojnih stadija od kojih svaki traje oko 10 dana, ovisno o temperaturama zraka. Prva tri stadija su sivkasto bijele boje, četvrti i peti stadij ima šare na leđnoj strani s vidljivim začecima krila. Razvoj ličinki traje do početka srpnja, ukupno oko 50 dana. Odrasli oblici na vinovoj lozi javljaju se od početka srpnja te se zadržavaju do kraja rujna.
Suzbijanje populacije američkog cvrčka u vinogradima vrlo je važna mjera smanjenja infekcijskog potencijala bolesti koje se provodi upotrebom kemijskih pripravaka, insekticida.
Američki cvrčak je oligofagna vrsta i cijeli svoj životni ciklus provede na biljkama iz roda Vitis, ali se može hraniti i drugim biljkama (joha i pavitina).
Prisutnost odraslih oblika prati se postavljanjem žutih ljepljivih ploča na srednju armaturnu žicu u redu vinograda, a izmjenjuju se svaka dva do tri tjedna. Ploče se postavljaju krajem lipnja ili početkom mjeseca srpnja.
Suzbijanje američkog cvrčka
Prvo tretiranje obavlja se nakon završetka cvatnje vinograda, prije ulaska u razvojni stadij (L3) kada one postaju zarazne i mogu prenositi bolest na zdrave trsove.
Nakon prvog tretiranja potrebno je obaviti i drugo tretiranje dva do tri tjedna nakon prvog tretiranja. Treće tretiranje obavlja se u preporučenim rokovima suzbijanja vektora, ovisno o području, ili ako se tijekom srpnja primjenom žutih ljepljivih ploča utvrdi prisutnost odraslih oblika vektora. Preporučuje se u vinograd veličine do 10 ha postaviti tri žute ljepljive ploče. Ploče se zamjenjuju svaka dva do tri tjedna do kraja rujna. Insekticidi registrirani za suzbijanje američkog cvrčka su nalaze se u tablici 1.
Tablica 1. Registrirani insekticidi za suzbijanje američkog cvrčka na vinovoj lozi prema FIS-u
PRIPRAVAK | MAKSIMALAN BROJ TRETIRANJA U SEZONI |
SIVANTO PRIME (flupiradifuron) |
1X
|
DECIS 2,5 EC (deltametrin), CHYTHRIN MAX (cipermetrin), CYPGOLD (cipermetrin) |
1X |
SUMIALFA 5 FL (esfenvalerat) | ponavljanje tretmana sukladno službenim preporukama |
MAVRIK FLO (taufluvalinat) EVURE (taufluvalinat) |
2X |
ABANTO (piretrin), KRISANT EC (piretrin), PYREGARD (piretrin), DIREKT GREEN (piretrin), |
2X |
ASSET FIVE (piretrin), PIRECRIS (piretrin) |
3X |
FLIPPER (masne kiseline kalijeve soli) |
5X
|
NEEMIK TEN (azadiraktin) | 1X |
Detaljniji podaci o registriranim sredstvima za zaštitu bilja u Republici Hrvatskoj mogu se pronaći u Fitosanitarnom informacijskom sustavu (FIS) dostupnom na web adresi: http://fis.mps.hr/trazilicaszb/.
Primjena insekticida dozvoljena je po završetku cvatnje vinove loze, a cvatući pokrov u vinogradu potrebno je pokositi radi zaštite pčela!
Sukladno Naredbi o poduzimanju mjera za sprečavanje širenja i suzbijanje zlatne žutice vinove loze (NN 48/18, NN 63/19) osim suzbijanja američkog cvrčka nužno je provoditi:
- Uklanjanje oboljelih trsova koji pokazuju simptome bolesti zajedno s korijenom.
- Krčenje zapuštenih vinograda u demarkiranom i nezaraženom području.
- Uništavanje obične pavitine (Clematis vitalba).
Posjednici vinograda obvezni su tijekom vegetacije provoditi vizualne preglede vinove loze te uoče li simptome zaraze odmah izvijestiti Fitosanitarnu inspekciju ili Hrvatsku agenciju za poljoprivredu i hranu – Centar za zaštitu bilja ili Upravu za stručnu podršku razvoju poljoprivrede Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva.