U tijeku je berba kupina dok berba malina i dalje traje. Već nekoliko godina u našoj zemlji javljaju se problemi sa octenom voćnom mušicom (Drosophila suzukii).
Ovaj štetnik odlaže jaja isključivo u zdrave plodove mnogih voćnih vrsta (maline, kupine, breskve, vinovu lozu, jagode, smokve i dr.), gdje se kasnije razvijaju ličinke koje u potpunosti unište plodove. Štete mogu biti izrazito velike. Plodovi voća najosjetljiviji su na napad toga štetnika kada počnu mijenjati boju prilikom sazrijevanja i razvijati šećer.
Kako bi se smanjio rizik od pojave štete i radi praćenja brojnost populacije ovog štetnika kao preventivne mjere mogu se preporučiti slijedeće mjere:
-Smanjenja brojnosti populacije moguće je postavljanjem velikog broja mamaka-plastičnih boca kapaciteta 250 ili 500 ml. Ispod čepa na otprilike 3 cm, izbuše se rupice promjera oko 4-5 mm i u njih se ulije jabučni ocat, ili kombinacija jabučnog i vinskog octa, jabučnog octa i crnog vina u omjeru pola pola (1,5 + 1,5 dcl) uz dodatak nekoliko kapi tekućeg deterdženta. Moguće je koristiti i vodenu otopina kvasca s dodatkom šećera. Lovne posude postavljati na 1,5 m visine uz rubove ili unutar samog nasada na udaljenost 2-3 m, a moguće ih je postavljati i na tlo između redova na 5 m udaljenosti.
-Berbu obavljati što češće kako bi se onemogućio napad na plod koji je u fazi zriobe optimalan za napad.
-Potrebno je stalno otklanjanje prezrelih i zaraženih plodova te uništiti na način da se onemogući stvaranje novih generacija octene mušice.
-Potrebno je i uklanjanje korovskih biljnih vrsta koje mogu biti domaćini ovog štetnika (bazga, đanarika, divlja kupina)
-Pregledavati i provjeravati ambalažu kako se na njoj ne bi zadržale larve i omogućile prijenos na daljnje lokacije.
Za suzbijanje je otežano zbog toga što štetnik odlaže jaja u plod gdje nalazimo i ličinke, tako da je zaštita usmjerena na odrasle oblike. U RH za sada postoje nekoliko registriranih pripravka za tu namjenu ovisno o voćnim vrstama.
ASSET FIVE: breskava, borovnica, ribiz, malina i kupina na otvorenom uz karencu od 2 dana.
EXALT 25 SC*-kupina, malina borovnica i dr. karenca 3 dana.
U nasadima voćnih vrsta oštećeni plodovi su osobito osjetljivi na trulež ploda. ukoliko nastupi vrijeme sa oborinama mogu se javiti problemi sa sivom plijesni (Botrytis cinerea) na plodovima. Od fungicida kratke karence za suzbijanje ove bolesti mogu se koristiti: Switch 62,5 WG ( 14 dana), Teldor SC (7 dana), Pyrus 400 SC8 (3 dana) te biološki pripravci Serifel, Serenade ASO (karenca nije primjenjiva, idu u ekološkoj proizvodnji kao i asset) provjeriti dozvole po kulturi..
*Krajnji rok za primjenu zaliha 30.12.2025.
Preporučena sredstva za zaštitu bilja primijenite sukladno uputi proizvođača i dozvolama prema Fitosanitarnom informacijskom sustavu. Vođenje evidencije uporabe SZB, atestiranje strojeva, skladištenje i zbrinjavanje ambalaže SZB te korištenje zaštitne opreme obveze su propisane : Zakona o održivoj uporabi pesticida NN 46/2022 te Pravilnikom o uvjetovanosti NN26/2023.
Jadranka Berić dipl .ing. zaštite bilja
E-mail: Jadranka.Beric@mps.hr